Μετάβαση στο περιεχόμενο

βεβαίωση για 'καραγιαπί';


Recommended Posts

ΚΑΝΑ και ΑΡΜΕΝΟΠΟΥΛΟΣ το τεκμηρίωσαν με τον καλύτερο τρόπο

το χω και γω συναντήσει σε 2-3 συμβόλαια αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει και σε τεχνικά βιβλία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

παιδιά στην εφορία για γιαπί  που έχουμε στην επαρχία για να πάρει μείωση ημιτελούς μου ζητούν και βεβαίωση από μηχανικό (παρόλο που πιστευώ δεν χρειάζεται , αλλά χρειάζεται μόνο το Ε-2). Από το να τρέχω επαρχία, τούς είπα θα την υπογράψω εγώ , έτσι κι αλλιώς δικό μου είναι , και είναι άσκοπη βεβαίωση.

Είναι αποπερατωμένοι και οι σοβάδες (επιχρίσματα). Τί να γράψω? υπάρχει κάποιο πρώτυπο να μου στείλει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

οδηγίες Ε9

Ημιτελές κτίσμα.
Ημιτελές θεωρείται ένα κτίσμα, το οποίο βρίσκεται μέχρι και το αντίστοιχο στάδιο αποπεράτωσης ανά κατηγορία, σύμφωνα με όσα προβλέπονται στις οικείες υπουργικές αποφάσεις περί ΑΠΑΑ, και συγκεκριμένα για αποθήκη και θέση στάθμευσης (εντός ΑΠΑΑ), μέχρι και το στάδιο της ολοκλήρωσης των επιχρισμάτων, και για τα λοιπά κτίσματα (εντός ή εκτός ΑΠΑΑ), μέχρι και την τοποθέτηση των δαπέδων.

 

Οπότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να βεβαιώσεις ότι βρήκε στο τάδε ... στάδιο εργασιών (αποπεράτωσης επιχρισμάτων)

Link to comment
Share on other sites

άρα θεωρείται (κατοικία είναι ) ημιτελές. 

1. Το ότι δεν έχουν μπεί δάπεδα δεν χρειάζεται να αναφερθεί, έτσι? αφού τα δάπεδα έπονται των επιχρισμάτων

2. απλή βεβαίωση με τα στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

 βεβαιώνεις ότι στην οικοδομή  του τάδε με δ/νση ... Ο.Τ ... Πόλη .. Δήμος κλπ

μέχρι και σήμερα...εκτελέστηκαν και ολοκληρώθηκαν  τα παρακάτω στάδια εργασιών

 

εκσκαφές επιχώσεις 

Φ.Ο

Οργ.Πληρ (τοιχοποιίες εσωτ-εξωτ)

ηλ/μηχ (σωλωνώσεις)

επιχρ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά θα έδινα βεβαίωση του Ν. 4178 και στην ίδια βεβαίωση, εκεί που υπάρχει χώρος για σχόλια - τεχνική έκθεση, θα έκανα περιγραφή της κατάστασης οπωσδήποτε, ώστε να είμαι και εγώ νόμιμος. Δηλαδή την χρονική στιγμή που δίνω την βεβαίωση δεν έχει ολοκληρωθεί το κτίριο και μεταβιβάζεται η συγκεκριμένη κατάσταση (και όχι μια ενδεχόμενη αλλαγή χρήσης ή ένας διαχωρισμός σε 2 διαμερίσματα κτλ κτλ κτλ) . Αυτή η βεβαίωση τους καλύπτει και για την εφορία. Δεν υπάρχει πιο επίσημη δήλωση από αυτή νομίζω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στην εφορία για γιαπί  που έχουμε στην επαρχία για να πάρει μείωση ημιτελούς μου ζητούν και βεβαίωση από μηχανικό (παρόλο που πιστευώ δεν χρειάζεται , αλλά χρειάζεται μόνο το Ε-2). Από το να τρέχω επαρχία, τούς είπα θα την υπογράψω εγώ , έτσι κι αλλιώς δικό μου είναι , και είναι άσκοπη βεβαίωση.

Είναι αποπερατωμένοι και οι σοβάδες (επιχρίσματα). Τί να γράψω? υπάρχει κάποιο πρώτυπο να μου στείλει κάποιος?

 

επρεπε η συμβ/φος να σε εχει ενημερωσει για τα σταδια "ημιτελους" που προβλεπει ο  αντικειμενικος..

 

ειναι "λιγο"  διαφορετικα απο του Ε9..

 

δες αυτο [κωδ. 119  επ.]

Ε1_ισόγειο.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και δεν είχε διαβάσει το θέμα, βάζω ένα δείγμα δημοσίου εγγράφου (οικοδομικής άδειας) με το "καραγιαπί"...

 

https://i.imgsafe.org/5e241cb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.