Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Η δικια μου εμπειρια μου εχει δειξει οτι υπερβολικες φθορες σε σχετικα νεες εγκαταστασεις, εκτος απο εξοφθαλμες περιπτωσεις χρησης υλικων κατωτατης ποιοτητας, οφειλεται σε ελλειψη μελετης απο μηχανολογο της εγκαταστασης. Τα αποτελεσματα ειναι να υπαρχουν υπερβολικες ταχυτητες στα δικτυα, φαινομενα σπηλαιωσης, διαρκης εισοδος αερα (απο εξαεριστικα πχ), υπερβολικες πιεσεις, υπερβολικη ή ελαχιστη φορτιση λεβητα σε συνδιασμο με υψηλες ή χαμηλες θερμοκρασιες καυσαεριων και αλλα πολλα. Απλα ρωταω : Σε ποσες εγκαταστασεις εχετε δει να γινεται εξισσοροπηση δικτυου ? Οσοι ξερουν φανταζονται τι σημαινει αυτη η παραλλειψη σε εγκατασταση ενδοδαπεδιας...

 

Σιγουρα συναδελφοι που ασχολουνται με αυτο τον τομεα εχουν συναντησει τα προηγουμενα. Το κακο ειναι οτι πολλα απο αυτα προκυπτουν και απο ελλειψη επιβλεψης (σπανιοτερα) ή απο ελλειψη μελετων εφαρμογης, γιατι ο ιδιοκτητης ειναι προθυμος να πληρωσει 3000 ευρω για πλακακια μπανιου αλλα οχι για σωστη μελετη και κατασκευη Η/Μ. Το αποτελεσμα τεραστια σπαταλη κατα την λειτουργια, κακιστη λειτουργια (αλλου υπερβολικη ζεστη, αλλου υπερβολικο κρυο) απιθανες φθορες και θορυβοι και αλλα τραγελαφικα οπως εικονες απειρου καλους σε γενικες συνελευσεις.

 

Και ολα αυτα να τα πληρωνει καποιος για πολλα χρονια, αλλα με μπανιο που τον κανει να τα ξεχνα ολα:o.

 

Τις προαλες μου ελεγε φιλος εργολαβος (που δεν εχω συνεργασια μαζι του) οτι η ενδοδαπεδια (παρολο που δεν εχει κανει καμια εγκατασταση ως τωρα) θα του κοστισει φθηνοτερα απο κλασικο δισωληνιο συστημα αλλα το σκεφτεται γιατι φοβαται τις ενδεχομενες διαρροες απο ρωγμη (μου μπαινουν ψυλλοι στα αυτια). Του λεω δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος γιατι τα υλικα που χρησιμοποιουνται στην ενδοδαπεδια για το δικτυο, ειναι ανωτερης ποιοτητας, αντοχης, με φραγμα οξυγονου, κτλ. και το συνεργειο που τα περνα ειναι εξειδικευμενο κτλ. Μου λεει βεβαια, ενταξει θα βαλω δυο (!!!) στρωσεις δικτυου στο δαπεδο (την μια πανω απο την αλλη) ωστε σε ενδεχομενη διαρροη να απομονωσω την αρχικη και να συνδεσω την εφεδρικη!!.

 

Σοκ!! Τον ρωταω ποιος μηχανικος σου εχει πει ολα τα προηγουμενα και μου απαντα "ποιος μηχανικος μωρε? Τι να τον κανω? Αυτος ασχολειται με τα στατικα, κανει και τις υπολοιπες μελετες της πολεοδομιας και οκ. Ο υδραυλικος μου εβγαλε το κοστολογιο και θα κανει και την κατασκευη!!!"

 

Το ωραιο ηταν οτι δεν μπορεσα να τον πεισω οτι η ενδοδαπεδια ειναι μια ειδικη εγκατασταση που θελει ειδικη μελετη για την υλοποιηση της, με ειδικα υλικα κτλ κτλ και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να γινει με το ματι και να δουλεψει.

 

Μετα απο ολα τα προηγουμενα πως να εχει καποιος εμπιστοσυνη σε συστηματα διανομης οπως η ενδοδαπεδια? Ενα συστημα που δινει την καλυτερη ποιοτητα διαβιωσης με συνθηκες ευεξιας που δεν μπορει να προσεγγισει κανενα αλλο και παρολα αυτα να εχει πολυ μικρη διαδοση. Οι λογοι ειναι παραπανω, σε συνδιασμο με την αγνοια πολλων συναδελφων (που ευτυχως βαινει ταχεως μειουμενη) οι οποιοι αναπαραγουν φημες χωρις ιχνος επιστημονικης (και τεχνικης ενιοτε) ουσιας.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα και πιό πριν , θα εγκαταστήσουμε σε νέα πολυκατοικία με την συνεργασία μηχανολόγου που έχει εταιρεία που ασχολείται με αυτά τα θέματα , ενδοδαπέδια θέρμανση - ψύξη με αντλία θερμότητος , που βασίζεται σαν αρχή λειτουργίας και στην αναστροφή του κύκλου του Carnot - inverter με εναλλάκτη υγρού-υγρού .

 

Η θερμοκρασία του νερού θα είναι στη θέρμανση 40 βαθμοί και στην ψύξη 18 βαθμοί και θα υπάρχει και ηλεκτρονικός ρυθμιστής υγρασίας .

 

Οσο αφορά γιά το υλικό επιστρώσεως δαπέδου , υπάρχει ειδικός αισθητήρας .

 

Τα ηλεκτρικά μηχανήματα , είναι steped , με αποδιδομένη ισχύ αναλόγως των απαιτήσεων .

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ολα τα προηγουμενα πως να εχει καποιος εμπιστοσυνη σε συστηματα διανομης οπως η ενδοδαπεδια? Ενα συστημα που δινει την καλυτερη ποιοτητα διαβιωσης με συνθηκες ευεξιας που δεν μπορει να προσεγγισει κανενα αλλο και παρολα αυτα να εχει πολυ μικρη διαδοση. Οι λογοι ειναι παραπανω, σε συνδιασμο με την αγνοια πολλων συναδελφων (που ευτυχως βαινει ταχεως μειουμενη) οι οποιοι αναπαραγουν φημες χωρις ιχνος επιστημονικης (και τεχνικης ενιοτε) ουσιας.

 

Η ενδοδαπέδια είναι μια χαρά σύστημα. Η μικρή της διάδοση στην Ελλάδα μάλλον οφείλεται στην άγνοια των εργολάβων και των συνεργείων. Αν ένα σύστημα ενδοδαπέδιας ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ σωστά από τον ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ και κατασκευαστεί από το ΑΡΜΟΔΙΟ συνεργίο, τότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα... Αν γίνει χωρίς μελέτη και από τον μπαρμπά Μήτσο τον υδραυλικό που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει, τότε φυσιολογικό είναι να προκύπτουν προβλήματα... Αλλά, έτσι είναι: Πάντα το πλακάκι κοιτάει ο ιδιοκτήτης και όχι τι ποιότητας σωλήνες θα βάλει ο υδραυλικός... :(

Link to comment
Share on other sites

Τα δεκαπέντε μηνύματα που αναφέρονταν στι θέμα της γείωσης στην ενδοδαπέδια θέρμανση, μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό θέμα στην ενότητα Ηλεκτρολόγων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ουφ! 35΄διάβασμα για ενδοδαπέδια και ήρθε η σειρά μου! Στο καινούριο μου σπίτι έχω τοποθετήσει ενδοδαπέδια θέρμανση και τη δουλεύω για 2ο χρόνο.

Δώστε βάση:

Εφόσον επιλέξουμε ενδοδαπέδια, ξεκινάμε από το σχεδιασμο του διαμερίσματος (ύψος, ανοίγματα-πρέκια κλπ).

Όταν έρθει η ώρα και έχουμε επιλέξει το κατάλληλο έμπειρο συνεργείο (η εταιρεία του οποίου θα πρέπει να συντάξει τη μελέτη ή να επαναπροσδιορίσει τη μελέτη εφαρμογής του μηχανικού), κατακευάζουμε την ενδοδαπέδια, λαμβάνοντας υπ'όψιν (προσοχή!):

- την επιλογή σωληνώσεων (γνωστή γερμανική εταιρεία δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής)

- δοκιμή στεγανότητας πριν την τσιμεντοκονία

- τη σύσταση της τσιμεντοκονίας (χρειάζεται προσθήκη ειδικού γαλακτώματος για τις αρμοδιαστολές)

- μάρμαρο-πλακάκι (προτείνονται) προσεκτικά τοποθετημένα, με μεγάλους αρμούς στα τελειώματα των εσωτερικών και εξωτερικών τοίχων και πορτών

 

Εφόσον γίνει σωστά η εγκατάσταση ...ξεκινάμε και τη δουλεύουμε!

Δε θα επεκταθώ πολύ σε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, άλλωστε ήδη διάβασα πολλά.

Θα αναφέρω μόνο την προσωπική μου εμπειρία:

Η αίσθηση της θέρμανσης είναι το κάτι άλλο! Καμμιά σχέση με τη θέρμανση με καλοριφέρ. Σου δημιουργεί εκπληκτικό αίσθημα ευφορίας! Ότι καλύτερο μετά από μια κουραστική μέρα στη δουλειά. Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ, θα σκεφτώ την ποδάγρα και τη σκόνη; Τα γυφτάκια "τρώνε" λιγότερη σκόνη; Τι να το κάνω όταν με καλοριφέρ κάθε νύχτα ή θα ιδρώνω ή θα κρυώνω (δεν υπάρχει μέση οδός!)

Επίσης εμπειρικά, τα χαλιά δεν απαγορεύονται, απλά καλό θα είναι να είναι συμμαζεμένα, όχι....δεινόσαυρος..αλπακά! Επίσης προσοχή σε "κλειστά" έπιπλα (κρεβάτια στυλ μπαούλο κλπ). Και όποιος φοβάται την...ποδάγρα ας φορέσει παντόφλες, αρκεί να νιώσει την υπέροχη αίσθηση.

Τα περί 30% οικονομία φαίνεται ότι ισχύουν.

Σημαντικό: Τραβήξτε φωτογραφίες σε όλα τα πατώματα πριν πέσει τσιμεντοκονία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι πολιτικός μηχανικός και κτίζω το σπίτι μου.

Εκανα έρευνα αγοράς για ενδοδαπέδια θέρμανση και κατέληξα σε τρεις εταιρίες που μου έκαναν παρόμοια οικονομική προσφορά (μια ιταλική , μια ελληνική και μία γερμανική)

Οι διαφορές μεταξύ της γερμανικής και των άλλων δύο εντοπίζονται στα εξής:

 

1. Η γερμανική χρησιμοποιεί μεταλικές λάμες στήριξης για τον σωλήνα ενώ οι άλλες δύο χρησιμοποιούν μορφόπλακα.

2. Ο σωλήνας είναι προπυλένιο ενω η ιταλική και η ελληνική χρησιμοποιούν πολυαιθυλένιο

3. Ο σωλήνας στην γερμανική αναδιπλώνεται αριστερά - δεξιά καθ΄όλο το πλάτος του δωματίου ενω στις άλλες δύο ακολουθεί σπειροειδή διάταξη

 

Ποια είναι η γνώμη σας; (πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα)

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στους συναδέλφους, αλλά δεν θεωρώ απαγορευτικό το κόστος για ηλεκτρική ενδοδαπέδια... Επίσης υπάρχουν και άλλες σκέψεις που τη προτιμώ...

Ειδικά στον jimevi13 έχω να κάνω τρεις ερωτήσεις (ως άσχετος...)

1. Με τη δυνατότητα χρήσης φωτοβολταϊκών, συμφωνείς ότι έχεις θέρμανση τζάμπα; Μήπως δηλαδή τελικά είναι καλύτερη επιλογή για το άμεσο μέλλον;

2. Σχετικά με το κόστος προς το περιβάλλον, δεν είναι καλύτερα; Ειδικά αν σκεφτείς ότι έχω να κάψω πετρέλαιο με Α απώλειες, να ζεστάνω το νερό με Β απώλειες, να ζεστάνω το χώρο με Γ απώλειες... πού δηλαδή είναι το λογικό σε αυτό;

3. Υπάρχει επίσης δυνατότητα αυτονομίας δωματίου με αποτέλεσμα την ελαχιστοποίηση της δαπάνης... Ειδικά σε χώρους γραφείων ή σε περιπτώσεις που η οικογένεια λείπει πολλές ώρες και διαφορετικές, είναι νομίζω κέρδος σωστά;... Επίσης μπορεί να συνδεθεί εύκολα με "έξυπνα" συστήματα και να έχεις τη βέλτιση απόδοση και εξ' αποστάσεως... Δεν ξέρω, εγώ τα ζηλεύω αυτά... Μπορεί βέβαια να γίνονται και με τα άλλα συστήματα, (δήλωσα ήδη άσχετος...) Το γεγονός (από εκεί και η πληροφόρησή μου) ότι οι εταιρίες που ασχολούνται είναι Γερμανικές, Νορβηγικές και άλλες παρόμοιας καταγωγής, δεν δίνει μια αξιοπιστία στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

κάποιες σκέψεις μου σε αυτά που περιγράφεις

1. τα φωτοβολταικά δε μας τα δίνουν τσάμπα ενώ υπάρχει και το ρίσκο μιας φυσικής καταστροφής (χαλάζι)

2. το περιβάλλον επιβαρύνεται και από την κατασκευή και από την ανακύκλωση του φωτοβολταικού

3. μείωση ίσως, πάντως όχι ελαχιστοποίηση

Link to comment
Share on other sites

1. Ίδια περίπτωση με τον Ηλιακό θερμοσίφωνα. Απλά το χειμώνα δε δουλεύει.

2. Δεν είναι ακριβώς έτσι όσον αφορά το κόστος.

3. Οποιοδήποτε σύστημα μπορεί να αυτονομηθεί κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.