Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4030 ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΝΟΚ


Recommended Posts

συνάδελφοι καλησπέρα,

 

έχω εκδόσει οικοδομική άδεια με τον 4030 τον Ιούνιο και θέλω να κάνω αναθεώρηση για να χρησιμοποιήσω κάποιες από τις διατάξεις του ΝΟΚ ( πχ κλιμακοστάσια και σοφίτες) , αλλάζοντας τα αρχιτεκτονικά .Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία??? Απαιτούνται φορολογικά???

Σϋμφωνα με τον 4030 απαιτούνται

  • ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ
  • ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
  • ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΕ 2 ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ( ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΔΟΜΗΣΗΣ - ΚΑΤΟΨΕΙς ΚΑΙ ΤΟΜΕΣ)

Η οικοδομή είναι σε στάδιο αποπερατωμένων επιχρισμάτων.

 

Αρκούν τα παραπάνω και αν γνωρίζετε υπάρχει συγκεκριμένο έντυπο αίτησης για την αναθεώρηση???

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να υποβάλεις τα ΠΑΝΤΑ (ως και συμπληρωματικές πληρωμές στις διαφορές φορολογικών ιδιοκτήτη και μηχανικού)

και να κάνεις και παύση εργασιών μέχρι την έγκριση της αναθεώρησης

 

Εγώ σκεύτομαι το έντυπο έγκρισης και δόμησης, που θα γεμίσει με νούμερα, γιατί θα πρέπει να φαίνονται και τα παλιά εγκ/να και τα νεα - κάλυψη-δόμηση-σ.δ σ.κ -φορολογικά ιδιοκτήτη-μηχανικού κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες μόνο διατάξεις του ΝΟΚ! Πρέπει να τηρούνται στην αναθεώρηση όλες οι διατάξεις ΝΟΚ... Αυτό πρόσεξε το ειδικά το θέμα με την κάλυψη (60%) τις αποστάσεις από τα όρια και το ελάχιστο ελεύθερο ύψος σε 2,65 για τους χώρους κύριας χρήσης!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.