Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι (και το πέραν του 20%)


chronism

Recommended Posts

Ως γνωστό .. σύμφωνα με το Άρθρο 11 του ΓΟΚ 2000 ...

 

" Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι ώς 40 % της δόμηση ...από το ποσοστό αυτό οι ημυιπαίθριοι δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 20% της δόμησης "

 

 

Το ερώτημα είναι ... πέρα του 20 % των ημιυπαιθρίων μετράει στην δόμηση ή δεν επιτρέπεται να κατασκευαστεί ????

 

Έχει τύχει σε κάποιον συνάδελφο ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φιλε chronism απο οτι καταλαβαινω εγω επιτρεπεται να κατασκευαστει, αλλα θα μετραει στη δομηση.

Αφου

2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης. "Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ."

 

Και το λεω αυτο γιατι λεει πως "Από το ανωτέρω ποσοστό" δεν επιτρεπεται να υπερβαινουν το 20%, και οχι απο τη συνολικη δομηση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας (αν και τώρα πρόλαβα να γράψω το μήνυμα...)

 

Δηλαδή σε μια περίπτωση όπως στο σχήμα...

 

Η πραγματοποιούμενη δόμηση θα είναι:

(ημιυπαίθριος χώρος μόνο στο ισόγειο)

 

Ε = 300 + 20 (που περισσεύουν) = 320,00 τ.μ

 

Σωστά ??

Link to comment
Share on other sites

φιλε chronism νομιζω οτι κανεις ενα λαθος.

Το 20% που ισχυει για τους ημιυπαιθριους εχει να κανει με την πραγματοποιουμενη δομηση και οχι με την επιτρεπομενη.

Δηάδη εσυ εχεις 300μ2 δομηση => μεγιστο εμβαδο ημιυπαιθριων που δεν μετραν στη δομηση = 300 * 20% = 60μ2

Αρα η δομηση θα ειναι 300+40 [που περισσευουν] = 340μ2

Link to comment
Share on other sites

Charlie

 

Ίσως τελικά ο chronism να έχει δίκιο.

Στην αρχή υπολόγιζα το ποσοστό των ημιυπαιθρίων ως ποσοστό της επιτρεπόμενης δόμησης. Μετά από παρατήρηση στην πολεοδομία αυτό άλλαξε και έγινε ως ποσοστό της πραγματοποιούμενης δόμησης. Τα πράγματα άλλαξαν πάλι τους τελευταίους μήνες όταν συνάδελφοι Αρχιτέκτονες μου είπαν ότι ο υπολογισμός πρέπει να γίνεται ως προς την επιτρεπόμενη δόμηση.

Συμπέρασμα :?:

 

Αν διαβάσουμε λίγο προσεκτικότερα τον ΓΟΚ θα διαπιστώσουμε ότι μάλλον ο υπολογισμός πρέπει να γίνεται ως ποσοστό της επιτρεπόμενης δόμησης. Αντιγράφω από το άρθρο 11 παράγραφος 2 του ΓΟΚ 2000:

"Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζεται στο συντελεστή δόμησης".

Η υπογράμμιση δική μου.

 

Διόρθωση Εκ παραδρομής έγραψα "πραγματοποιούμενης" ενώ το σωστό, όπως προκύπτει και απ' τα συμφραζόμενα, είναι "επιτρεπόμενης".

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο λέει:

 

"Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως και 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης. Απο το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ"

 

με μπλε γράμματα είναι αυτά που προστέθηκαν στον ΓΟΚ 2000

 

τα παραπάνω είναι από το βιβλίο της Φ. ΚΑΡΑΤΖΑ (Αρχιτ.) .... δεν ξέρω αν στο επίσημο ΦΕΚ υπάρχει διαφορετική διατύπωση...

 

Το κακό είναι πάντως ότι μερικές φορές έτσι που είναι διατυπωμένος ο ΓΟΚ "σηκώνει" πολλές ερμηνείες αλλά και ΠΑΡΕΡΜΗΝΙΕΣ

 

Για παράδειγμα δεν αναφέρει στο άρθρο αυτό τίποτα για πέραν του 20 % ημιπαιθρίων... και σκέφτεσαι εσύ...

Επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται και με ποιες προϋποθέσεις ...

 

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας ....

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 7 του ΓΟΚ 2000 αντιγράφω:

"1. Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο:

Α'. Προσμετρώνται:

α) ...,

β) οι επιφάνειες των εξωστών και ημιυπαίθριων χώρων εκτός από τους αναφερόμενους στην παράγραφο 2 του άρθρου11,

..."

Η υπογράμμιση δική μου.

 

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σύνφωνα με τον ΓΟΚ '85 , αρθρο 11 παράγραφο 2 :

Οι εξώστες και οι ημιυπαίθριοι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζονται στον σ.δ. . Από το ανώτερο ποσοστό , οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ. .

 

Οπότε , αν το διαβάζω εγώ καλά , το 40% και το 20% αναφέρονται στην επιφάνεια που συνολικά επιτρέπεται να δομηθεί .

Με άλλα λόγια , ακόμα και αν ΔΕΝ εξαντληθεί η δόμηση , πάλι οι ημιυπαίθριοι υπολογίζονται με βάση το πόσο μπορεί να δομηθεί το μέγιστο , και ας μην δομείται όντως .

 

Για παράδειγμα , στην περίπτωσή μου , στο οικόπεδο είναι δυνατόν να δομηθούν 352 μ2 , όμως ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να δομήσει μόνο 200 . Οι ημιυπαίθριοι θα υπολογιστούν ως το 20% του 352 και όχι του 200 .

 

Έχω δίκιο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.