Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέτρηση με Reflectorless διαμέσου γυαλιού


chrisven

Recommended Posts

όπως λέει και ο τίτλος έχει προσπαθήσει να μετρήσει κανείς με reflectorless επιφάνεια πίσω από τζαμαρία?

και αν ναι ποια τα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Επικίνδυνο! Πολύ! Πως ξέρεις ότι δεν θα ανακλάσει την ακτίνα στο τζάμι και όχι στον στόχο?

Εκτός αν είναι εμφανής η διαφορά απόστασης και δεις την μέτρησή σου....Αλλά και πάλι προτείνω να το αποφύγεις πάση θυσία, ακόμα και αν μετράς με γωνία κάθετη στο τζάμι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο σαν να μετρας με το αποστασιομετρο.

Αν πεφτει η ακτινα καθετα στο γυαλι μπορει και να μην εχεις προβλημα.

Αν πεφτει εστω και με λιγη γωνια, παιζει να σου κανει καμια αντανακλαση.

Στο διπλο τζαμι το βλεπω χλωμο.

Link to comment
Share on other sites

Μετράει, αλλα δεν ξέρω κι εγώ πόσο ασφαλές είναι. Εχει τύχει να πάρω μέτρηση μέσα από τζάμια (οδηγού και συνοδηγού αμαξιού) και να βγει σωστή, έχει τύχει να πάρω μέτρηση υπο περίεργη γωνία όπως λέει ο terry, και να μου βγάλει κουλό αποτέλεσμα.. νομίζω οτι καλό είναι να αποφεύγεται, πόσο μάλλον σε σημεία λεπτομέρειας..

Link to comment
Share on other sites

Κάθε σύστημα EDM στα Total Station, έχει διαφορετική μεθοδολογία μέτρησης και εκτίμησης του μήκους. Φανταστείτε ότι π.χ. το 49,381m που διαβάζουμε μετά από μία μέτρηση, μπορεί να έχει προκύψει από τον μέσο όρο χρόνου μετάβασης και επιστροφής εκατοντάδων ή χιλιάδων στιγμιαίων παλμικών κυμάτων προς το πρίσμα ή οποιοδήποτε αντικείμενο (περίπτωση reflerctorless μέτρησης).

 

Για παράδειγμα, κάποια όργανα έχουν αλγόριθμο που αγνοούν μία μέτρηση από τις χιλιάδες εάν διαφέρει πολύ από αυτές (φίλτρα), κάποια άλλα το αντιμετωπίζουν διαφορετικά.

 

Στο θέμα του τζαμιού, από την προσωπική μου εμπειρία οι μετρήσεις δεν είναι ασφαλείς. Με μέτρηση με πρίσμα, τα πράγματα βέβαια είναι πολύ πιο σίγουρα και προσωπικά παίρνω μέσω αυτών ταχυμετρικά σημεία εάν είναι ανάγκη και εάν δε θέλω τρομερή ακρίβεια. Για όδευση το αποφεύγω καθώς υπάρχει και διάθλαση σε παχιά - διπλά τζάμια κλπ με επίπτωση ακόμα και στην μετρούμενη γωνία.

 

Για reflectorless μετρήσεις το αποφεύγω τελείως, καθώς έχω παρατηρήσει ότι μου δίνει επιστροφή είτε το τζάμι, είτε η πίσω επιφάνεια, είτε κάποια φανταστική οντότητα ενδιάμεσα :razz:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Νομίζω ότι ακόμα και με πρίσμα τα αποτελέσματα θα εμπεριέχουν σφάλμα, πόσο μάλλον reflectorless...

Θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις ένα πείραμα πάντως και να μοιραστείς μαζί μας τα αποτελέσματα μιας και το ψάχνεις!

 

Μπορείς να μετρήσεις μια φορά μέσα από το τζάμι αυτοκινήτου και μία με το παράθυρο κατεβασμένο...

Κουνάς και το αμάξι για να δοκιμάσεις πόσο επηρεάζει η γωνία πρόσπτωσης...

 

πλάκα θα χε το πείραμα

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικά, δε μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα...Εχει τύχει κάμποσες φορές να "χτυπήσουμε" σημείο μέσα απο τζάμι και να βγεί..."τζάμι", αλλά άλλες φορές, βγαίνει στο γάμο του καραγκιόζη. Τα ίδια και με πρίσμα.

 

Το χειρότερο ομως ειναι, οταν προσπαθείς να παρεις σημειο αναμεσα απο τιποτα φυλλωσιες η μικροεμπόδια τετοιου στυλ και αποτυπώνεις καταλαθος...το κλαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει υποψία να χτυπήσω το κλαδάκι συνήθως παίρνω πρώτα μία μέτρηση εσκεμμένα πάνω στο κλαδί για να ξέρω την απόσταση ώστε να την συγκρίνω με την μέτρηση επί τόπου, γιατί αν περιμένω να το διαπιστώσω στο γραφείο τη κάτσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.