Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτροδότηση τακτοποιημένου αυθαιρέτου


karapapas2

Recommended Posts

Έχω τακτοποιημένο αυθαίρετο σύμφωνα με το Ν 4014/2011 αρθ. 24. Ο μηχανικός που έκανε την τακτοποίηση δεν μου έχει βγάλει τη βεβαίωση για τη σύνδεση του σπιτιού με τη ΔΕΗ. Έχω πληρώσει εφάπαξ το πρόστιμο.

Υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί το σπίτι με τη ΔΕΗ χωρίς να εμπλακεί ο μηχανικός που έκανε τη τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Στην τακτοποιηση υπαρχει ενα χαρτι που το βγαζει το συστημα και ειναι αποκληστικα για την ΔΕΗ. Αν δεν σου εχει δωσει τον κωδικο για ν ελεγχεις την κατασταση της τακτοποιησεις τοτε θα πρεπει να σου δωσει ο ιδιος ο μηχανικος το χαρτι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο μηχανικός σας έχει δώσει το έντυπο της δήλωσης ή της βεβαίωσης, στο κάτω μέρος θα δείτε ένα πλαίσιο με μια διεύθυνση url και ένα μοναδικό αριθμό με λατινικούς κεφαλαίους χαρακτήρες.

 

Κάνετε login στη διεύθυνση αυτή (συμπληρώνοντας τον κωδικό και το ΑΦΜ σας) και έχετε πρόσβαση σε όλα τα επιστρεπτέα έγγραφα του ΥΠΕΚΑ συμπεριλαμβανομένου και του εγγράφου σύνδεσης με τη ΔΕΗ.

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο μηχανικός σας έχει δώσει το έντυπο της δήλωσης ή της βεβαίωσης, στο κάτω μέρος θα δείτε ένα πλαίσιο με μια διεύθυνση url και ένα μοναδικό αριθμό με λατινικούς κεφαλαίους χαρακτήρες.

 

Κάνετε login στη διεύθυνση αυτή (συμπληρώνοντας τον κωδικό και το ΑΦΜ σας) και έχετε πρόσβαση σε όλα τα επιστρεπτέα έγγραφα του ΥΠΕΚΑ συμπεριλαμβανομένου και του εγγράφου σύνδεσης με τη ΔΕΗ.

 

Αγαπητέ yian: respect :mrgreen: 8-)

Έχω ρωτήσει τρεις μηχανικούς και κανείς δεν το ήξερε.

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

 

Κάτι ακόμα σχετικά. Μαζί με αυτή τη βεβαίωση, για την ηλεκτροδότηση του σπιτιού απαιτούνται δύο ακόμα έγγραφα (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) από πλευράς μηχανικού. Μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι έχει προχωρήσει σε υπαγωγή του σπιτιού στον 4014 και μια αεροφωτογραφία με ένα πλαίσιο για να δείχνει που περίπου είναι το σπίτι. Αυτά τα υπόλοιπα δύο έγγραφα μπορεί να τα κάνεις άλλος μηχανικός από τον αρχικό?

 

Και εν τέλει η υπεύθυνη δήλωση απαιτείται αφού φαίνεται από το έγγραφο της ΔΕΗ η τελική τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Την υπευθυνη δηλωση την ζηταει η ΔΕΗ και δεν μπορει να την κανει αλλος μηχανικος!

Την εκτυπωση απο το κτηματολογιο μπορεις να την κανεις και μονος σου

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με αυτή τη βεβαίωση, για την ηλεκτροδότηση του σπιτιού απαιτούνται δύο ακόμα έγγραφα (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) από πλευράς μηχανικού. Μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι έχει προχωρήσει σε υπαγωγή του σπιτιού στον 4014...

Προφανώς εννοούν τη βεβαίωση μηχανικού που υπάρχει στα επιστρεπτέα έγγραφα.

Εάν ο συνάδερφος μηχανικός έχει εξοφληθεί, την σφραγγίζει - υπογράφει και είστε έτοιμος.

 

Όσο για την αεροφωτογραφία - απόσπασμα από το Κτηματολόγιο -, δεν είναι κάτι δύσκολο...ζητήστε το από τον ίδιο και θα το έχετε σε ελάχιστο χρόνο σφραγισμένο και υπογεγραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι yian κανεις λαθος.

Ειναι τυποποιημενη υπευθυνη δηλωση της ΔΕΗ που υπογραφει και ο πελατης και ο μηχανικος που εκανε το αυθαιρετο. Εχω υπογραψει 2-3 τετοιες. Στην δινει η ΔΕΗ στο καταστημα. Καποια στιγμη θα σκαναρω να την δειτε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ tzeno για τη διόρθωση, ναι μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν μου έχει τύχει περίπτωση αυθαιρέτου με ΔΕΗ.

Θα βοηθούσε να ανέβει στα αρχεία για να υπάρχει εάν είναι τυποποιημένη!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τυποποιημενη υπευθυνη δηλωση της ΔΕΗ που υπογραφει και ο πελατης και ο μηχανικος που εκανε το αυθαιρετο. ....... Στην δινει η ΔΕΗ στο καταστημα.

 

Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες....

Αυτή την υπεύθυνη δήλωση δεν μπορεί να την υπογράψει μεν μηχανικός αλλά όχι αυτός που έκανε την τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπετε, μονο ο ιδιος μηχανικος που εκανε το αυθαιρετο!

 

Πανομοιοτυπη ειναι και του ιδιοκτητη!

Scan_Doc0001.pdf

Edited by tzeno
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.