Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ταχυθερμαντήρες


Scrooge

Recommended Posts

Ο ταχυθερμαντηρας (αυτοι που εχω εδω τουλ) εχει στην εισοδο του (στο ρακορ) ενα πλαστικο καλυμμα με ψιλες τρυπιτσες, τωρα κυριως για φιλτρο ακαθαρσιων θα το εχουν. Αυτο στραγγαλιζει αρκετα την ροη του νερου, με συνεπεια ο ταχυθερμαντηρας να βγαζει λιγοτερο νερο (το οποιο το θερμαινει πιο ευκολα- με ενα σμπαρο δυο τριγωνια δηλαδη, και κατακρατηση ακαθαρσιων και φαινομενικα πιο μεγαλη αποδοση). Με ενα κατσαβιδακι ή κατι μυτερο το βγαζεις, δεν ειναι τιποτα. Παντως  στο ξαναλεω ειναι πολυ τιμια μηχανηματα.  Αν χρειαστει να βαλω καπου, τετοιο θα παρω παλι. Εχω αυτα που χαρακτηριζει ως μοντελα Κ6

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ταχυθερμαντηρας (αυτοι που εχω εδω τουλ) εχει στην εισοδο του (στο ρακορ) ενα πλαστικο καλυμμα με ψιλες τρυπιτσες, τωρα κυριως για φιλτρο ακαθαρσιων θα το εχουν. Αυτο στραγγαλιζει αρκετα την ροη του νερου, με συνεπεια ο ταχυθερμαντηρας να βγαζει λιγοτερο νερο (το οποιο το θερμαινει πιο ευκολα- με ενα σμπαρο δυο τριγωνια δηλαδη, και κατακρατηση ακαθαρσιων και φαινομενικα πιο μεγαλη αποδοση). Με ενα κατσαβιδακι ή κατι μυτερο το βγαζεις, δεν ειναι τιποτα. Παντως στο ξαναλεω ειναι πολυ τιμια μηχανηματα. Αν χρειαστει να βαλω καπου, τετοιο θα παρω παλι. Εχω αυτα που χαρακτηριζει ως μοντελα Κ6

Να σαι καλά φίλε μου. Θα παρω Δευτέρα πρωί να μαθω τιμές. Πήρα τιμη σημερα για ενα Triton αγγλικό που βγάζει μεχρι 8.5 KW. Μου είπε 350 με την εγκατάσταση.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας παιδια. Πήρα το apollon 7s 6300kw. Εχω μια ερώτηση. Ανοίγω το μηχάνημα και μετα απο 2 λεπτά που τρέχει ζεσταίνεται το νερό. Είναι νορμάλ αυτό? Κανονικά δεν έπρεπε να ειχα ζεστο σε 5-6 δευτερόλεπτα?

Ακομα μια ερώτηση. Στον πανω διακοπτη υπάρχουν 3 στασεις. Το μηδεν, μια κοκκινη κουκκιδα και διπλη κόκκινη κουκκιδα. Το μηδεν ειναι για να είναι κλειστό. Όταν το εχω στο μηδέν όμως και ανοιξω το νερό το λαμπακι αναβει παλι. Ειναι νορμάλ αυτό? Ευχαριστώ

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το manual το εχεις διαβασει?

Ναι το διάβασα. Μίλησα τώρα με την αντιπροσωπία στη Κύπρο. Μου είπανε πρώτα να ανοίγω το νερο και μετα απο 5 δευτερόλεπτα και να γυρίσω τον διακόπτη στη διπλη κόκκινη κουκκίδα.

 

Θα το δοκιμάσω το βράδυ

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μονη κουκιδα=καλοκαιρι, διπλη = χειμωνας, και διαλεγεις μια απο τις 7 διαβαθμισεις θερμοκρασιας με τον αλλο διακοπτη

Link to comment
Share on other sites

μονη κουκιδα=καλοκαιρι, διπλη = χειμωνας, και διαλεγεις μια απο τις 7 διαβαθμισεις θερμοκρασιας με τον αλλο διακοπτη

Ξέρω τι αντιπροσωπευουν οι κουκιδες. Το δοκίμασα σύμφωνα με τις οδηγιες της αντιπροσωπειας αλλά πάλι κάνει 2-3 λεπτά να ζεσταθει το νερό.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποση αποσταση ειναι απο τον ταχυθερμοσιφωνα στη βρυση?

 

Η σωληνα ειναι μονωμενη?

Δίπλα ακριβώς.

Δεν έχω ιδέα αν ειναι μονωμενη!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διπλα και κανει 2-3 λεπτα;

Εχεις μια αμπεροτσιμπιδα να μετρησεισ ποσο χρονο κανει να ενεργοποιηθει ο τ/νας απο την ωρα που ανοίγεις την βρυση;

 

 

Υγ οταν λες δεν ξερεις αν ειναι μονωμενη;δεν την βλεπεις;η εξοδος του τ/να παει στην βρυση ,σε ντουζακι η στο κολεκτερ;

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.