Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αν υποθεταμε οτι γινοταν χωρις Ο.Α και στην παρουσα φαση χρειαζοταν εκδοση βεβαιωσης περι μη αυθαιρετου τι θα γινοταν? Αφου ο χωρος δεν μετραει στη δομηση.

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ Καn62 αν κατάλαβα καλά πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο Σδ. Οπότε αντίστοιχα σε μιαν δικιά μου περίπτωση, σε μια τετραόροφη οικοδομή,  με 8 ιδιοκτησίες, το υπόλοιπο ΣΔ από την άδεια που εκδόθηκε το 1997 είναι περίπου 0,18τμ. ( :( ).
Θα μπορούσα να προσθέσω πατάρι σε μαγαζί του ισογείου που έχω ελευθερο ύψος 5.00 μ?
(Ποιά είναι τα ύψη κατά ΝΟΚ, δηλαδή θα μπορούσα να έχω 2.65 ελεύθερο νομίζω πρώτη στάθμη, 0,10 μεσοπάτωμα και απομένει 2,25 , επαρκεί?)

 

Και αν κατάλαβα καλά λέτε πως πρέπει να έχουμε υπόλοιπο δόμησης, οπότε εγώ έχω 0,18τμ. Θα μπορούσα να ισχυριστώ νέα άδεια προσθήκης 0,18τμ και να επωφεληθώ των διατάξεων ΝΟΚ?
Αστείο ακούγεται , 0,18! Τι να αιτηθώ άδεια κατασκευής υποστηλώματος στο δώμα ???? :)  

 

Ναι αν υπήρχε περίπτωση να πω ότι εφαρμόζω μια άδεια μικρής κλίμακας θα μπορούσα να οφεληθώ των διατάξεων που ισχύουν για πατάρι σήμερα?

Πχ ότι στο ισόγειο εν λόγο κατάστημα θέλω να φτιάξω κάποια χωρίσματα, οπότε θα μπορούσε να μου δώσει με αυτήν την άδεια, την άδεια να κάνω ένα εξώστη όσο το 40% του καταστήματος?

Και κάτι τελευταίο.

 

Εστω ότι γίνεται, οι μελλοντικές απαντήσεις θα το δείξουνε. Εγώ αν θέλω, αν θέλω εγώ μόνο στην ιδιοκτησία του πελάτη μου να κάνω την άδεια για ανοιχτό εσωτερικό εξώστη θα έπρεπε να ζητήσω την συναίνεση των υπόλοιπων 7 ιδιοκτητών?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς την απάντηση σε αυτό?

 

 

 

Σε υφιστάμενο ισόγειο κατάστημα, 4 όροφης οικοδομής, υπάρχει τρόπος να βοηθηθώ?

Ο ιδιοκτήτης θέλει να φτιάξει ένα πατάρι και νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, μόνο νομοθετικά και κατασκευαστικά αν επιτρέπεται. (?)

Link to comment
Share on other sites

αν υποθεταμε οτι γινοταν χωρις Ο.Α και στην παρουσα φαση χρειαζοταν εκδοση βεβαιωσης περι μη αυθαιρετου τι θα γινοταν? Αφου ο χωρος δεν μετραει στη δομηση.

δεν το κατάλαβα τι λες, το δεύτερο, αφού ο Μανώλης λέει οτι αν δεν έχεις περίσσεια δόμησης και κυρίως δόμησης, δεν πας με Νοκ, δηλαδή δεν τυγχάνεις των ευεργατικών διατάξεων, κοινώς δεν κάνεις το πατάρι. Πως θα γινόταν χωρίς οικ. άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Σε εναν χωρο 45 τμ με Ο.Α για ισογειο γκαραζ έχει γιναι αλλαγη  χρησης σε χωρο κυριας χρησης με τον Ν. 3843.

Αν εσωτερικα κατασκευαστει  σήμερα σοφιτα< 50% του υποκειμενου οροφου ο χωρος αυτός θα μετρησει στον Σ.Δ?

Ναι κατά ΝΟΚ, (Εγώ όπως το έχω καταλάβει ...)

Μάλιστα δεν θυμάμαι, 50 μπορείς να κάνεις ή 40 (%) ?

Λογικά ναι, αν έχω καταλάβει καλά όμως αυτή η συζήτηση έχει να κάνει με το ότι για να πάρεις αυτήν την ευεργετική διάταξη που αφορά τετ. μετ.

θα πρέπει να αιτηθείς μια άδεια, και τώρα ρωτάω. Τι άδεια?

Κατασκευής πέργκολας?

Εσωτερικών διαρυθμίσεων, όπως κατασκευή νέου wc?

Χρωματισμών εσωτερικών?

Τι είδους άδεια?

Link to comment
Share on other sites

50% ειναι.  τωρα γιατι μια ασχετη αδεια με τωρινη ημερομηνια θα σε αφησει να εκμεταλλευτεις τις διαταξεις του νοκ οσο αφορα το θεμα της αυθαιρετης κατασκευης σοφιτας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.