Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού για αγροτεμάχια με οικίσκο γεώτρησης


Kane

Recommended Posts

Πάντως, είχε γίνει μια σχετική ερώτηση πριν από καιρό, φαντάζομαι ότι την έχετε υπόψιν. Έχει κάποιος την εγκύκλιο 159641/18-11-1986 του Υπ. Γεωργίας?

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, αν ισχύει το οτι δεν χρειαζόταν άδεια τότε, γιατί να θεωρεί ο νόμος  αυθαίρετο τον οικίσκο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εδώ πάντως μπορεί κανείς να διαβάσει την απάντηση του ΥΠΕΚΑ στο ερώτημα των βουλευτών που μνημονεύει παραπάνω ο συνάδελφος sofopc.

 

Δυστυχώς το υπουργείο αποφεύγει να απαντήσει με σαφήνεια στο ερώτημα για το αν είναι νόμιμοι οι προ του 2004 υφιστάμενοι οικίσκοι γεώτρησης.

Το μόνο που γράφει είναι ότι για τέτοιους οικίσκους απαιτείται έκδοση άδειας μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θα ήθελα και γω την γνώμη σας σε ένα παρόμοιο θέμα. Έχω αντλητική εγκατάσταση σε αγροτεμάχιο χωρίς οικίσκο! Θα δίνατε βεβαίωση νομιμότητας ως αδόμητο ή θεωρείται οτι παρόλο που δεν υπάρχει οικίσκος απαιτείται τακτοποίηση της γεώτρησης βάσει του Ν.4178/13?

Link to comment
Share on other sites

η  εγκατασταση  αντλιας δεν ειναι "κτισμα" με την πολεοδομικη εννοια

 

 

ετερον εκατερον η βεβαιωση περι της γεωτρησης για το ΕΜΣΥ

 

http://www.michanikos.gr/topic/49717-αποτυπωση-σε-τοπογραφικο-ο-κωδικος-εμσυ-ή-πιστο/?p=912168

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση σου. Συμφωνώ μαζί σου απλά ήθελα και μια ακόμη γνώμη γιατί σε αυτή την χώρα τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρόσφατα συμβολαιογράφος μου ζήτησε να συμπεριλάβω σε δήλωση Ν651/77 ότι δεν υπάρχει σημείο υδροληψίας/γεώτρηση στο αγροτεμαχιο. Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει .

Link to comment
Share on other sites

σωστα στο ζητησε

 

 

δες λιγο πιο πανω

στο #14

 

υγ

και "άλλα" πρεπει να ζητησε...

δασικου περιεχομενου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο αγροτεμάχιο έχει εκδοθει οικοδομική άδεια (για τέσσερις κατοικίες), άρα έχει ζητηθεί από την πολεοδομία βεβαίωση περί μη δασικής έκτασης. Πάντως δεν ζήτησε κάτι άλλο από τα όσα ζητάνε μέχρι τώρα οι συμβολαιογράφοι για βεβαίωση Ν.651/77

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα, τελικά με αυτούς τους οικίσκους έχει αλλάξει κάτι; ..έχω περίπτωση αγροτεμαχίου με οικίσκο 1.5 χ 1.5 και 1 μ ύψος ο οποίος φιλοξενεί το μοτέρ για την άρδευση ..ο συγκεκριμένος "οικίσκος"  έχει κατασκευαστεί προ το έτους 1975 με αποδεικτικό, βεβαίωση αρχικής ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ . Άρα λοιπόν έχει κατασκευαστεί πριν το ΦΕΚ 270 Δ .. το πάω κατηγορία 3 η θεωρείται έτσι κι αλλιώς νόμιμο με την 771/24-1-1978 του υπ Γεωργιας και απλά δίνω βεβαίωση αδόμητου; 

Ευχαριστώ

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Patrick said:

καλησπέρα, τελικά με αυτούς τους οικίσκους έχει αλλάξει κάτι?

Καλησπέρα!Το χωράφι δεν είναι αδόμητο.Έχει έναν οικίσκο που τηρεί τις προδιαγραφές της Κατ.3 ηη-αντλητικές εγκ/σεις και πληρώνει μόνο ανταποδοτικό τέλος 15 €.Βγαίνει η βεβαίωση του και όλα καλά!(Σχετικό:πριν την μεταβίβαση μην ξεχάσετε την νόμιμη καταχώρηση της γεώτρησης στο ΕΜΣΥ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.