Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Άρθρον 6

Ισχύς και αναθεώρηση οικοδομικής άδειας

1. Οι οικοδομικές άδειες αν δεν ανακληθούν ή ακυρωθούν ισχύουν μέχρι την αποπεράτωση των προβλεπομένων από αυτές οικοδομικών εργασιών που πιστοποιείται με τη σχετική θεώρηση της άδειας και όχι περισσότερο από τέσσερα (4) χρόνια από την έκδοση τους.

Κατ’ εξαίρεση ο χρονικός περιορισμός των τεσσάρων(4) χρόνων αυξάνεται σε έξι (6) χρόνια στις περιπτώσεις ανέγερσης ξενοδοχειακών μονάδων δυναμικότητας άνω των 300 κλινών ή κτιριακών εγκαταστάσεων παραγωγικών δραστηριοτήτων βιομηχανικής χρήσης εμβαδού άνω των 5.000 τετραγωνικών μέτρων ή όγκου άνω των 15.000 κυβικών μέτρων.

2. Κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας και για το υπόλοιπο του χρόνου ισχύος της απαιτείται και επιβάλλεται αναθεώρηση στις πιο κάτω περιπτώσεις:

α) Αλλαγή ή παραίτηση του επιβλέποντος το έργο μηχανικού.

β) Αλλαγή τίτλου ή ονόματος στο οποίο εκδόθηκε η άδεια.

γ) Μερική ή ολική τροποποίηση της αρχιτεκτονικής ή στατικής ή και των λοιπών μελετών με ή χωρίς αλλαγή του περιτυπώματος του κτιρίου αλλά χωρίς αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και του όγκου του κτιρίου.

δ) Αύξηση του συντελεστή δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας.

ε) Αύξηση του όγκου της οικοδομής, και

στ) Αλλαγή της χρήσης του κτιρίου.

Ειδικότερα, στην υπό στοιχείο α’ περίπτωση, η αίτηση για αναθεώρήση της άδειας συνοδεύεται από λεπτομερή τεχνική έκθεση του νέου επιβλέποντος, στην οποία περιγράφεται το στάδιο των εργασιών και από φωτογραφίες του κτιρίου στις οποίες φαίνεται και ο διαμορφωμένος ή μη ακόμη περιβάλλων χώρος. Οι οικοδομικές εργασίες στην περίπτωση αυτή διακόπτονται αμέσως και επαναλαμβάνονται μόνο μετά την αναθεώρηση της άδειας,

Για τις υπό στοιχεία γ, δ, ε περιπτώσεις, οι αντίστοιχες εργασίες πρέπει να αρχίζουν μετά από τη χορήγηση της σχετικής αναθεώρησης της οικοδομικής άδειας, όπως και για την περίπτωση στ’ αν για την αλλαγή της χρήσης του κτιρίου πρέπει να γίνουν τροποποιητικές εργασίες, δηλαδή επιβάλλεται αλλαγή της μελέτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Έχω συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη να γίνει αλλαγή επιβλέποντος(εγώ είμαι ο μηχανικός)...Έχουμε ρίξει και τους στύλους ισογείου όσον αφορά το σκελετό...Πρίν ξεκινήσουν οι εργασίες  είχε ξαναγίνει αναθεώρηση επιβλέποντος και είχα αναλάβει εγώ....Πως γίνεται τώρα η διαδικασία? Υπεύθυνες δηλώσεις,εκθέσεις,αμοιβές κτλ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Απλώς όταν ανέλαβα εγώ δεν είχαν ξεκινήσει εργασίες οπότε δεν χρειάζονταν τεχνικές εκθέσεις,αμοιβές κτλ....Δεν είχε ξεκινήσει η κατασκευή....Τώρα προφανώς χρειάζονται....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και τοτε χρειαζόντουσαν οι τεχνικές εκθέσεις.Πως ήξερε η πολεοδομία ότι δεν είχαν ξεκινήσει οι εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

 

Δύο διευκρινίσεις θα ήθελα...

 

1) Η αίτηση για αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα σε άδεια

με το νέο τρόπο (μετά το 12) είναι το

έντυπο Α3 της Αίτησης Έγκρισης Δόμησης

(όπου εκεί γίνεται και η ανάθεση-ανάληψη του νέου μηχανικού) ;

 

2) Εάν δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες, τι ακριβώς πληρώνει

ο ιδιοκτήτης στον παλαιό και τι στο νέο μηχανικό ως προς την επίβλεψη

και τις κρατήσεις;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

ειμαι ο νεος μηχανικος μελετης και επιβλεψης σε μια αδεια αναθεωρησης μιας προσθηκης συν καποιες επιπλεον εργασιες. οταν ανελαβα τη μελετη δεν ειχε υλοποιηθει κατι απο την πρωτη αδεια. λογω καλοκαιριου η αδεια αναθεωρησης καθυστερησε πολυ να βγει και εν τω μεταξυ ο ιδιοκτητης ξεκινησε τις εργασιες με την προηγουμενη αδεια με σκοπο οταν βγει η αναθεωρηση να καταθεσει το νεο ετνυπο στην αστυνομια και να κερδισει χρονο. το εργο τωρα ειναι ετοιμο και ο παλιος μηχανικος που μαλλον δεν εγινε με την εγκριση του η αλλαγη μας, εκανε καταγγελια για το σταδιο εργασιων. γνωριζετε τι προβλημα θα εχω τωρα ως νεος επιβλεπων; οπως που δεν εχω ενημερωσει για ελεγκτη 10 μερες πριν την ολοκληρωση του εργου;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 γνωριζετε τι προβλημα θα εχω τωρα ως νεος επιβλεπων; οπως που δεν εχω ενημερωσει για ελεγκτη 10 μερες πριν την ολοκληρωση του εργου;

Μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο !

απολύτως κανέναν

Υ,Γ υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε καθ' ύψος προσθήκη

που θέλει ένα έλεγχο μόνο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, 

 

γενικα ο μηχανικός έχει κάποιο μερίδιο ευθύνης σε όλη αυτή την κατάσταση ή επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη;

και αν είναι μόνο θέμα του ιδιοκτήτη είναι οικονομικό πρόστιμο; 

 

ναι η αναθεώρηση ειναι για προσθήκη συν καποιες αλλαγες χρησεις επιπλέον σε άλλα σημεία αλλά με φόρτο εργασίας που χρονικά δε δικαιολογείται να έχει γίνει εντός του διαστηματος μεταξυ αδειας αναθεωρησης και καταγγελιας.

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο !

απολύτως κανέναν

Υ,Γ υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε καθ' ύψος προσθήκη

που θέλει ένα έλεγχο μόνο

 

Η μιη κληση του ΕΔ στην ωρα του, εχει ποινη για τον επιβλεποντα.

Οριζεται στην ΥΑ για τους ΕΔ και καθοριζεται στον Ν4030 (ισως οχι ξεκαθαρα).

Απλα ακομα δε μας ειπε η συναδελφος Μερσα, αν μιλαμε για προσθηκη καθ'υψος.

 

Ο μηχανικος τι καταγγελια εκανε, αφου το ακινητο ειχε ΟΑ?

Η πρωτη ΟΑ, τι ακριβως επεμβασεις περιείχε και τι επεμβασεις η αναθεωρηση?

 

ΥΓ. Συναδελφε, ανελαβες μια ευθυνη και δεν επρεπε να αφησεις τον ιδιοκτητη να "κερδισει χρονο", ξεκινώντας τις εργασιες.

Θεωρω ομως οτι εχεις ευθυνη απο την ημερομηνια εκδοσης της αναθεωρησης και μετα.

Επιπλεον, αφου υπηρχε παραιτηση του πρωτου μηχανικου, επρεπε η ΥΔΟΜ να κανει διακοπη εργασιων, μεχρι να οριστει νεος μηχανικος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.