Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

σου είπαν αυτό

 άρθρο 7 Ν 4030/11

14. Θεώρηση της άδειας δόμησης μπορεί να γίνει και
για περατωμένο τμήμα της οικοδομής, εφόσον αποτε-
λείται από χώρους με αυτοτελή λειτουργία.
Μετά τη θεώρησή της, η έγκριση και η άδεια δόμησης
παύουν να ισχύουν για το τμήμα το οποίο αποπερατώθη-
κε.

 

το οποίο κακώς δεν διευκρινίζει ότι αν π.χ

με μια α.δ, έχεις 2 αυτοτελείς λειτουργικούς χώρους

και κατασκευαστικά ολοκληρωθούν σε διαφορετικούς χρόνους

(πάντως εντός του χρόνου ισχύος)  θα πρέπει να γίνουν 2 έλεγχοι

από 2 διαφορετικούς Ε.Δ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θεωρεις λοιπον οτι πρεπει να καλεσω και τωρα;

 

κι εγω πιστευα οτι αυτο θα ηταν το σωστο, αλλα ακριβως η διευκρινηση λεει για θεωρηση της αδειας, ο ελεγκτης εχει να κανει με τον ελεγχο τηρησης των πολεοδομικων ορων πρωτου δωθει ρευμα. αν δε δωσω ρευμα, δεν θεωρεισω την αδεια, δεν καλω αντιστοιχα και ελεγκτη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ πως πρέπει να γίνει κλήση ΕΔ για κάθε αυτοτελή κτίριο. Μία πριν την ρευματοδότηση των κτιρίων.

Δηλαδή πρέπει να γίνει κλήση ΕΔ όταν θελήσουμε να ρευματοδοτήσουμε τον κάθε αυτοτελή κτίριο.

Το "ζήτημα" προκύπτει αν με μία ΑΔ έχουμε προσθήκη αλλά και ανέγερση αυτοτελούς κτιρίου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Faethon

 

Δεν συμφωνώ πως πρέπει να γίνει κλήση ΕΔ για κάθε αυτοτελή κτίριο. Μία πριν την ρευματοδότηση των κτιρίων.

Δηλαδή πρέπει να γίνει κλήση ΕΔ όταν θελήσουμε να ρευματοδοτήσουμε τον κάθε αυτοτελή κτίριο.

Το "ζήτημα" προκύπτει αν με μία ΑΔ έχουμε προσθήκη αλλά και ανέγερση αυτοτελούς κτιρίου....

γιατί φίλε

επειδή δεν αναφέρεται αυτολεξεί εδώ?? 

Δεν εννοείται δηλαδή!

 

άρθρο 7 Ν 4030/11
14. Θεώρηση της άδειας δόμησης

μπορεί να γίνει και για περατωμένο τμήμα της οικοδομής,

εφόσον αποτελείται από χώρους με αυτοτελή λειτουργία.
Μετά τη θεώρησή της, η έγκριση και η άδεια δόμησης 

παύουν να ισχύουν για το τμήμα το οποίο αποπερατώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι σε εσενα KANA, μπορεί αλλά δεν πρέπει... :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην περίπτωση (και για να μην πάω στις κατασκευές που εκεί είναι λίγο δύσκολο να συμβεί) που έχεις επίβλεψη σε μια άδεια κατεδάφισης και η κατεδάφιση γίνει από τον ιδιοκτήτη και δεν ενημερωθεί ο επιβλέπων μηχανικός για να καλέσει τον Ε.Δ. Ποιος φέρει την ευθύνη? Επίσης ποιος είναι ο ποιο γρήγορος τρόπος για να παραιτηθείς από την επίβλεψη?

Link to comment
Share on other sites

Στην κατεδάφιση ένας τελικός έλεγχος θα γίνει για να διαπιστωθεί ότι όντως εκτελέστηκε η κατεδάφιση. Ο ελεγκτής θέλει να δει οικόπεδο εφόσον πρόκειται για ολική κατεδάφιση.

Δεν τον καλείς μια πριν και μια μετά. Οπότε αφού δεν έγινε κάποιο εργατικό ατύχημα εν απουσία σου για να σε τρέχουν, μάλλον το παραβλέπεις και  μπορείς να τον καλέσεις τον ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφε δεν νομίζω να είναι αυτός λόγος παραίτησης.

Αν όμως θέλεις να παραιτηθείς, το δηλώνεις στην πολεοδομία και επιστρέφεις τις αμοιβές επίβλεψης διότι είναι αμοιβή για εργασίες που δεν θα κάνεις.

Γιατί ισχύει αυτό,που το λέει η νομοθεσία? Και αν θες να παραιτηθείς ενώ έχουν τελειώσει οι εργασίες αλλά χωρίς να ξέρεις αν έκλεισαν κάποιο χώρο γιατί δεν σου επιτρέπουν την είσοδο τι γίνεται,πάλι επιστρέφεις αμοιβές?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ισχύει αυτό,που το λέει η νομοθεσία? Και αν θες να παραιτηθείς ενώ έχουν τελειώσει οι εργασίες αλλά χωρίς να ξέρεις αν έκλεισαν κάποιο χώρο γιατί δεν σου επιτρέπουν την είσοδο τι γίνεται,πάλι επιστρέφεις αμοιβές?

Οι αμοιβές δεν επιστρέφονται. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε επίσημα όταν ήταν υποχρεωτικές οι αμοιβές. Δεν ξέρω τώρα τι ισχύει αλλά δεν βλέπω λόγο να επιστρέφονται. Έχεις κάνει μια προεργασία για την επίβλεψη και πρέπει να πληρωθεί. Ας πρόσεχαν να μην εξωθούσαν με τις λαλακίες τους τον επιβλέποντα σε παραίτηση!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομική άδεια από την οποία έχω παραιτηθεί εδώ και 3 χρόνια χωρίς να έχουν ξεκινήσει οι εργασίες (είχα προσκομίσει και σχετική τεχνική έκθεση)θα γίνει τώρα αναθεώρηση λόγω αλλαγής επιβλέποντα.Ο υπάλληλος της υδομ ζητάει φωτογραφίες του οικοπέδου σφραγισμένες από εμενα για να γίνει η αναθεώρηση.Με τι ιδιότητα θα σφραγίσω εγώ τις φωτογραφίες αφού έχω παραιτηθεί,έχω εγώ υποχρέωση να πάω στο οικόπεδο αφού δεν είμαι πλέον επιβλέπων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.