Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Νομίζω πως πρέπει να γίνει αναθεώρηση για την προσθήκη επιβλέποντος και όχι για την αλλαγή.

Συνέπεια αυτής της προσθήκης είναι ο νέος καταμερισμός των εργασιών (ή των μελετών) προς επίβλεψη.

Αν ο νέος επιβλέπει τις ίδιες εργασίες-μελέτες με τον παλιό, νομίζω θα πρέπει να οριστεί ποσοστό.

Θα χρειαστείς αίτηση, τεχνική έκθεση του νέου μηχανικού με περιγραφή του σταδίου εργασιών και φωτογραφίες της κατασκευής και του περιβάλλοντος χώρου, τεχνική έκθεση και υπεύθυνη δήλωση του παλιού μηχανικού για το στάδιο εργασιών και την σύννομη περάτωση των εργασιών μέχρι σήμερα και φωτογραφίες πάλι. 

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ! οι εργασίες δεν έχουν ξεκινήσει οπότε δεν έχω να δηλώσω κάτι αναφορικά με αυτό. Η άδεια βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Σε περίπτωση ημιτελούς 20ετίας με επ΄ αόριστον παράταση ισχύος αδείας (σύμφωνα με τα προισχύοντα του Ν.4030), αλλαγή ιδιοκτητών και συνταξιοδότηση επιβλέποντος, προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

 

Φυσικά πρόκειται για αναθεώρηση για αλλαγή ιδιοκτήτη και επιβλέποντος Μηχανικού, έπειτα από επικοινωνία με τον συνταξιοδοτηθέντα συνάδελφο.

 

Ο συνάδελφος θα χρειαστεί να δηλώσει παραίτηση εγγράφως;

  • Για την αναθεώρηση θα γίνει αυτοψία;
  • Θα ενταχθούμε στα του Ν.4030/11 με έλεγχο Δόμησης και ΠΕΚ;
  • Τίποτα από τα παραπάνω;
  • Δεσμευόμαστε από το υποβληθέν ΕΚΚΟ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας.

Ξέρει κάποιος αν υφίσταται ο όρος "παραίτησης μηχανικού απο άδεια μικρής κλίμακας".

Το ρωτάω υπό την εξής ένοια:

Όταν οι επεμβάσεις που γίνονται θίγουν τον φέροντα οργανισμό και ο ιδιοκτήτης δεν είναι πρόθυμος να συμορφωθεί με τις υποδείξεις του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ΕΕΜΚ προέβλεπε χρήση ικριωμάτων. Εκεί μπορείς ενδεχομένως να δηλώσεις εγγράφως παραίτηση αφού έχεις υπογράψει ως υπεύθυνος. Στις άλλες περιπτώσεις ο ρόλος περιορίζεται στα δικαιολογητικά, τεχνική έκθεση ή βεβαίωση επάρκειας. 

Από κει και πέρα ο ιδιοκτήτης είναι υπόλογος αν δεν υλοποιεί σωστά την ΕΕΜΚ. ΄Μάλλον ξεχνάει ότι έχει υπογράψει πάνω στο έντυπο δηλώνοντας υπεύθυνα ότι δεν θα παραβιάσει διατάξεις κλπ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει λειτουργική συνένωση δύο διαμερισμάτων σε ένα, η οποία απαιτεί ότι δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός. Το κτήριο είναι του 1971 , 2ος όροφος και θέλει να εφαρμόσει ενδοδαπέδια θέρμανση ,αυξάνοντας το νεκρό φορτίο. Εδώ βρίσκεται και η διαφωνία μου.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Ο συνάδελφος υπέγραψε ότι αν θα γίνουν οι προβλεπόμενες εργασίες (δηλαδή πχ το γκρέμισμα μεσοτοιχίας και η επερχόμενη συνένωση διαμερισμάτων) δεν θίγεται ο φέροντας οργανισμός του κτιρίου. 

Αν ο άλλος πήγε και έκοψε και ένα δοκάρι επειδή έτσι του την βάρεσε ή γέμισε το δάπεδο με μπετόν ή οτιδήποτε άλλο, καμία ευθύνη για το συνάδελφο δεν υπάρχει. Δεν έχει δηλώσει επιβλέποντας έργου. Δεν προβλέπεται επίβλεψη σε τέτοιες εργασίες. Να του τονίσει όμως (αν μπορεί και παρουσία τρίτων μπροστά) ότι οι ενέργειες αυτές είναι παράνομες και σε οποιαδήποτε στραβή ο ιδιοκτήτης θα λογοδοτήσει και θα έχει την πλήρη ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπογράψει ότι η λειτουργική συνένωση δεν θίγει τον στατικό φορέα. Άρα έχω την ευθύνη κατά κάποιον τρόπο, ότι αυτό θα γίνει σωστά. Ο ιδιοκτήτης σαφώς και δικαιολογείται να κανει του κεφαλιού του και θα δηλωσει άγνοια όταν γίνει το κακό. Εγώ όμως δεν μπορώ να δηλώσω άγνοια, όταν έχω αύξηση του μόνιμου φορτίου. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και παραπάνω. Έχεις υπογράψει ότι οι εργασίες που περιγράφεις στην τεχνική έκθεση δεν θίγουν το φέροντα οργανισμό (εννοείται εφόσον γίνουν αυτά που γράφεις). Αφού λοιπόν έγιναν άλλες εργασίες εσύ τι ευθύνη να έχεις από τη στιγμή που δεν προβλέπεται ανάληψη επίβλεψης;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.