Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Το ίδιο είχε συμβεί και σε προηγούμενη δουλεία μαζί του, που αναγκάστηκα να παραιτηθώ και να αναλάβει άλλος...

πάντως σε εκτιμά!!!! για να σε ξαναπροσλάβει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσοχή! Καλό είναι να συνεννοηθείς και με την Πολεοδομία που υπάγεται το έργο...μερικοί προϊστάμενοι κάνουν τους δύσκολους σε θέματα αλλαγής επιβλεπόντων.. σε κάθε περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις σε ποια φάση βρίσκεται το έργο και να γίνει ΥΔ από τον παλιο επιβλέποντα για τις εργασίες που έχουν γίνει μέχρι να αναλάβεις εσύ...ψάξτο καλά πάντως! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, συγχαρητήρια.

 

Πες μου πόσο μαλ**** αισθάνεσαι που σπούδασες όσα σπούδασες, έμαθες όσα έμαθες και σε συνεχή βάση έρχεσαι αντιμέτωπος με νέα προβλήματα, όταν θα βγάλεις το 1/3 του (αγράμματου) εργολάβου και παράλληλα θα φέρεις ισόβια ευθύνη για τις κακοτεχνίες, τις αυθαιρεσίες κλπ. Το βράδυ κοιμάσαι;

 

Το λέω εντελώς φιλικά, διότι, στις λίγες φορές που έχω αναλάβει επίβλεψη, πάντα έτσι αισθάνομαι. Δυστυχώς το επάγγελμα του πολ. μηχανικού είναι πολύ ωραίο για...χόμπυ. Πραγματικά, αν το ασκείς ορθά, δε θα πλήξεις ποτέ και πάντα θα στροφάρεις *10 σε σχέση με τους γύρω σου. Βρες και κάτι άλλο για να ζήσεις όμως, γιατί τα αστεία χρήματα σε συνδυασμό με το άγχος για μελέτη+επίβλεψη δείχνει το δρόμο...για στροφή καριέρας...εκεί καταντήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν γίνεται παραίτηση του επιβλέποντα μηχανικού, έρχεται η πολεοδομία για αυτοψία ή αρκούν οι προσκομιζόμενες φωτογραφίες;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

θα μοιραστώ μαζί σας μια περίπτωση παραίτησης του επιβλέποντα που έτυχε στον πατέρα μου πριν χρόνια.

Το έργο ήταν ένα ισόγειο με την πλάκα να είναι σε ένα ύψος χ

Ήταν ώρα να πέσει η πλάκα, πηγαίνει λοιπόν ο πατέρας μου να παραλάβει τα σίδερα και βλέπει:

 

Ο μάγκας ο ιδιοκτήτης ξαφνικά αποφάσισε ότι θέλει ύψος χ+ψ....

Τα υποστυλώματα όμως ήταν χαμηλότερα, οπότε είχε κόψει τα σίδερα που ανέμεναν και είχε κτίσει τούβλα πάνω στα υποστυλώματα (!!!)

Όταν έφτασε ο πατέρας μου ήταν έτοιμος να ρίξει την πλάκα ο τύπος..

Φυσικά τους είπε να τα ξηλώσουν αμέσως και ο ελληναρας ιδιοκτήτης αρνήθηκε γιατί αυτός...έτσι ήθελε

αίτηση κατευθείαν στην πολεοδομία, παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού και οι λόγοι...και μια ώρα μετά η αστυνομία σταματούσε την πλάκα φυσικά....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να ρωτησω κατι ασχετο...μπορω;.....οκ. Οταν λέμε επιβλεψη μηχανικου....τι σημαινει;..ποσες φορες πρεπει να παει στην οικοδομη;..καθε μερα;...αν ο πελατης θελει καθε μερα και ο μηχανικος παει 5-6 φορες στον οπλισμο στην πλακα κλπ; υπαρχει καπου που να οριζει ποτε θα πρεπι και σε ποια τμηματα της κατασκευής;

 

Οι υποχρεώσεις του επιβλέποντα μηχανικού είναι συγκεκριμένες.

Αν δεν υπάρχει τεχνική διοίκηση του έργου εγκατεστημένη με έξοδα του ιδιοκτήτη τότε ΝΑΙ, πρέπει ο επιβλέπον να παρίσταται σχεδόν κάθε μέρα στο έργο. Το θέμα δεν είναι ποιές είναι οι απαιτήσεις του ιδιοκτήτη αλλά το ότι το ίδιο το έργο απαιτεί πολύ συχνή παρουσία μηχανικού.

Μετά έρχεται το θέμα της αμοιβής την οποία ορίζει ο νόμος ως ελάχιστη, την τετραπλάσια αυτής της επίβλεψης όπως προκύπτει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. (προσοχή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει τεχνική διοίκηση, εργοδηγός κλπ, δηλαδή στην κλασική περίπτωση αυτεπιστασίας που λέει και το ΙΚΑ)

Η αγορά έχει διαμορφώσει ως λογική αμοιβή επίβλεψης με αρμοδιότητες διοίκησης του έργου ποσοστό του συνολικού κόστους του έργου και αυτό είναι 12% - 15%.

 

Αυτά είναι θέματα παγιωμένα στην αγορά που τα διεκδικούμε καθημερινά.

Δεν είναι δυνατόν να φορτωνόμαστε λόγω νομοθεσίας (έλειψη ΜΗΚΙΕ) με τις άπειρες ευθύνες και η αμοιβή μας να μην καλύπτει καν τις βενζίνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρακαλω αγαπητοι συναδελφοι λογω του οτι θα αναλαβω την επιβλεψη σε γιαπι που εχει τελειωσει ο σκελετος θα ηθελα να ρωτησω στην Υ.Δ. του ιδιοκτητη τι θα πρεπει να αναφερει.Οι συναδελφοι ειναι τρεις που εχουν την επιβλεψη.Αρχιτεκτων,Στατικος και Μηχανολογος.Ειναι και οι τρεις πληρωμενοι για τις επιβλεψεις.

Αν και ειμαι ενεργος απο το 1983 δεν μου εχει προκυψει αλλη φορα το ζητημα.

Καταραμενη κριση!!!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος. Ζητούνται οι ΥΔ και από τους τρεις και δηλώσεις ανάληψης - ανάθεσης από τον καινούργιο επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.