Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για προσθήκη-επέκταση μπαλκονιού


ilias

Recommended Posts

Έχω και εγώ την ίδια απορία. Αν ξέρει κάποιος ή αν το έχει αντιμετωπίσει ας δωσει τα φώτα του.

 

Σε νόμιμη οικοδομή που υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης (και κάλυψης), δύναται να αδειοδοτηθεί το κλείσιμο τμήματος εξώστη α' ορόφου και τη μετατροπή του σε χώρο Κ.Χ;;;

Ο εξώστης είναι στην πίσω πλευρά και δεν υπάρχει πρόβλημα με οικοδομική γραμμή, ούτε με αποστάσεις Δ κλπ.

Έστώ ότι η οικοδομή ανήκει σε ένα άτομο οπότε δεν μας απασχολούν συναινέσεις, ποσοστά, συστάσεις οριζοντίου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Έχω διώροφο κτίριο που έχει εκδοθεί αδεια του 1984 ως οικοπεδο εκτος σχεδίου με προσωπο στο όριο σχεδίου πολεως. Αργότερα έγινε η μελέτη το 1993 η οποία εγκριθηκε μονο ως προς τις ρυμοτομικές οικοδομικές σε αυτα τα οικόπεδα και οχι στο συνολο της. Με την αδεια του 1986 το κτιριο έχει τοποθετηθει στο όριο του οικοπεδου και δεν ειχε βεραντες στο ισόγειο. Με τη μελέτη-εφαρμογη του προσκυρωνεται ενα τμημα λωριδα στο προσωπο περιπου 1.5μ*15. αλλα η οικοδομική γραμμή κοβει το κτιριο κατα 0.90μ περιπου. Παραθετω σκαριφημα παρακατω. Μπορω να βγαλω αδεια για προσθηκη εξωστη στο ισόγειο (βρισκεται σε υψος 1.5 από το δρομο) στο τμημα που προσκυρωνεται ή δε γινεται διοτι τμημα του κτιριου με το σχεδιο φαινεται εντος πρασιάς.

 

post-18389-0-49717200-1481888690_thumb.jpg

Edited by takis1980
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.