Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

πρέπει να κανω ένα εξαρτημένο τοπογραφικό για την έκδοση οικοδομικης άδειας σε κτισμα σε εντός σχεδίου περιοχή και καθότι είναι το πρωτο που θα κάνω,έχω καποιες απορίες...

 

Ζητείται λοιπόν τοπογραφικό που να περιλαμβάνει

 

1. εξαρτηση των κορυφων της ιδιοκτησίας από το ισχυον κρατικό τριγωνομετρικο δίκτυο

2. περιγραμμα του προς οικοδόμηση έργου μονοσήμαντα ορισμένο με ορθογωνιες συντεταγμένες στο κρατικο σύστημα συντεταγμένων

3. πλήρη φωτογραφικη αποτυπωση

4. υψομετρικη αποτυπωση

 

τα παραπάνω κατά τον νόμο...

εγω λοιπόν έχω στα χερια μου ένα παλιό τοπογραφικό μη εξαρτημένο σε τυχαίο σύστημα, οπότε πρέπει να συντάξω καινούργιο.

 

δεν ξέρω από που να ξεκινήσω...

πρώτα απ΄ ολα πρέπει να πάρω από την πολεοδομία την οικοδομικη γραμμη;

μια βασική καθοδήγηση θα με βοηθούσε πολύ...

 

επίσης από τη στιγμή που βρίσκομαι εντός πόλης θα πρέπει όπως και να έχει να αποτυπώσω και τις όμορες ιδιοκτησίες δηλ. αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε περίπτωση ;

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπες στο Σύλλογο των Τοπογράφων όπου έχει αναλυτικές οδηγίες και υπόδειγμα για τα τοπογραφικά διαγράμματα για οικοδομικές άδειες. www.psdatm.gr

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να πάρεις όλα τα σχετικά με το σχέδιο πόλης από πολεοδομία δηλαδή απόσπασμα από ρυμοτομικό διάγραμμα , όρους δόμησης , το ΦΕΚ ώστε να το κατεβάσεις από το www.et.gr κλπ Φυσικά θα πρέπει να αποτυπώσεις και τα όμορα αφού θα πρέπει να γνωρίζεις αν είναι όμορα και οικοδομήσιμα , ώστε να μην χρειάζονται τακτοποίηση και να είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο του τοπογραφικού σου . Επίσης θα πρέπει να βρείς από πολεοδομία ή συνήθως από το δήμο ή την νομαρχία αν υπάρχουν υψομετρική μελέτη (μηκοτομή οδών ) Επίσης συνήθως στην πρωην νομαρχία (τεχνική υπηρεσία) υπαρχουν τεχνικά στοιχεία όπωςσυντεταγμένες σε στάσεις, ρεπέρ, συντεταγμένες σε κορυφές ΟΤ κλπ (ίσως υπάρχουν και στο δήμο) Και αν θέλεις να είσαι απόλυτα συνεπή καλό είναι αν το όμορα είναι αδόμητα να βρείς από αρχείο πολεοδομίας αν έχουν άδεια οικοδομής που δεν έχει ακόμα κατασκευαστεί

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μια απορία...σε αυτά που πρέπει να προσκομίσω για να πάρω την οικοδομική γραμμή από την πολεοδομία, περιοχή, αριθμός Ο.Τ. και λοιπά ζητάει και Πινακίδα...τι εννοει;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα εννοεί το αριθμό διαίρεσης του ρυμοτομικού διαγράμματος σε πινακίδες για την συγκεκριμένη περιοχή του εγκεκριμμένου σχεδίου . Αν είναι αυτό μπορείς αν το βρείς από το ΦΕΚ όπου λογικά θα έχει σε σμύγκρινση τα σχέδια και θα υπάρχει και διάγραμμα διαίρεσης των πινακίδων - σχεδίων

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΚ που αφορά το συγκεκριμένο Ο.Τ. μπορώ να το βρω χωρίς να παω στην Πολεοδομία και πως;

και πάλι ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γνωρίζεις το φύλλο από την εφημερίδα της κυβερνήσεως , επομένως αυτό μάλλον από την πολεοδομία θα το βρείς Κάνε πάντως καμία αναζήτηση μήπως είναι ψηφιακά σημειωμένο σε κάποια ανάρτηση στο διαδύκτιο Εγώ για ανάλογη περίπτωση τα βρήκα όλα από το δίκτυο και επειδή ήταν και σχετικά πρόσφατα εγκεκριμένο σχέδιο στο ΦΕΚ φαίνονταν καθαρά ακόμα και οι συντεταγμένες (αριθμοί) των κορυφών των ΟΤ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω, θα το ψαξω.

 

George Michael μου λες πως πρεπει να αποτυπωσω τα όμορα ΄΄αφού θα πρέπει να γνωρίζεις αν είναι όμορα και οικοδομήσιμα , ώστε να μην χρειάζονται τακτοποίηση και να είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο του τοπογραφικού σου΄΄. Στο οικοπεδο μου ομως έχει χτιστει πολυκατοικια κανονικα εδω και χρονια απλα πρεπει τωρα να βγει άδεια γιατι καποιος ιδιοκτητης , ο οποιος εχει 2 διαμερισματα, θελει να τα ενωσει...και ζητανε αναμεσα στα λοιπα δικαιολογητικα και νεο τοπογραφικο.Στο παλιο βεβαια δεν φαινονται τα ομορα.Στο καινουργιο θα πρεπει να τα δειξω σιγουρα, ετσι δεν ειναι;Γενικα ποτε απαιτειται να αποτυπωνονται τα ομορα, αν μπορει να μου απαντησει καποιος...

Ευχαριστω

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάνε στην πολεοδομία είναι η αρτιότητα - οικοδομήσιμότητα των όμορων Αν από ένα χοντρικό έλεγχο πχ από τον ορθοφωτοχάρτη του κτηματολογίου δεν υπάρχει θέμα τέτοιο για τα όμορα , εγώ προσωπικά δεν θα έκανα και με τόσο λεπτομέρεια την αποτύπωση των όμορων Από την αναζήτηση των τοπογραφικών των αδειών , αν υπάρχουν και συνδιασμό όποιων μετρήσεων μπορώ να πάρω από το ύπαιθρο για τα όμορα και με μεταφορά και από τον ρυμοτομικό διάγραμμα ή τον ορθοφωτοχάρτη του κτηματολογίου , θα τα έδειχνα στο τοπογραφικό Αν βέβαια διαπίστωνα ότι υπαρχει θέμα με την αρτιότητα - οικοδομησιμότητα τους , τότε θα τα αποτύπωνα με περισσότερη ακρίβεια στο ύπαιθρο Καλά είναι άσχετα με το ότι υπάρχει το κτήριο να έχεις μετρημένες τις αποστάσεις του από τα όμορα κτήρια στα γειτονικά οικόπεδα (αν υπάρχουν) στο ύπαιθρο μαζί με την αποτύπωση του οικοπέδου σου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

 

η ενασχόληση με τοπογραφικά έχει τα μυστικά της, όπως σ' όλα τα σπορ :grin:

 

Ένα χρυσό μυστικό είναι η αρχική προσέγγιση με τους συνάδελφους που κάνουν έλεγχο τοπογραφικών στα πολεοδομικά γραφεία.

 

Από 'κει ξεκινάς, συστήνεσαι, γνωρίζεσαι, υποβάλλεις τα ερωτήματα σου και παίρνεις τις σωστές απαντήσεις. Υ-πο-χρε-ω-τι-κό.

 

Αυτό δεν σημαίνει πως οι εδώ παροικούντες σου απαντούν λάθος, κάθε άλλο, πάρα πολλές οι περιπτώσεις που μοιράζονται πολύτιμες γνώσεις που αποκτήθηκαν με κόπο και έξοδα.

 

Όσον αφορά στα ερωτήματα που σωστά απάντησαν οι παραπάνω συνάδελφοι, έχω να προσθέσω άλλο ένα "μυστικό":

 

Αποτυπώνεις ότι υπάρχει μέσα στο πλαίσιο του διαγράμματος που σκέφτεσαι να παρουσιάσεις. Πχ αν έχεις "ένα σκασμό" ακίνητα που θα πρέπει να αποτυπώσεις για ένα τοπογραφικό σε κλίμακα 1:200 τυπωμένο σε χαρτί Α0, μπορείς να μειώσεις τον όγκο δουλειάς αν παρουσιάσεις διάγραμμα κλίμακας 1:250 ή 1:500 σε χαρτί Α1 ή Α2. Αυτό όμως δεν θα σε απαλλάξει από την αποτύπωση των κτισμάτων και του περιγράμματος του ορίου τουλάχιστον των ομόρων, πράγμα που όλες οι πολεοδομίες πλέον ζητάνε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.