Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υδραυλική εξισορρόπιση δικτύου και απόδοση τερματικών μονάδων θέρμανσης


nik

Recommended Posts

Το θέμα είναι εμείς οι ενεργειακοί επιθεωρητές τι κάνουμε.

 

1) Συμφωνούμε ότι όλα τα δισωλήνια είναι εκτός ισορροπίας ?

2) Για τα μονοσωλήνια κάνουμε "στα τυφλά" την παραδοχή ότι το σύστημα είναι ισορροπημένο ?

 

Για τα 2 πρώτα που αναφέρεις συνάδελφε, εγω θα έλεγα οτι ισχυει το αντίθετο, δηλαδή, τα δισωλήνια είναι εξισορροπημένα και εκτός ισορροπίας (ανισόρροπα) τα μονοσωλήνια συστήματα.

 

Και η απάντηση είναι απλή, οτι τα 2σωλήνια έχουν πολύ λιγότερες αντιστάσεις απο τα μονοσωλήνια. Άποψη μου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Από εργολαβική κατασκευή είναι, αλλά ρύθμιση με ....το αυτί :mrgreen:.

Δελφίνι ο υδραυλικός!!!!!

 

+1 στον aithilenio

 

nik, απ΄ ότι κατάλαβες υπάρχει διχογνωμία πάνω στο θέμα, οπότε εσύ θα κρίνεις...

Εγώ πάντως δεν επιλέγω να θεωρήσω ένα σύστημα ισορροπημένο χωρίς να δω ή να έχω στοιχεία.

Η εξισορρόπηση δεν είναι τόσο σημαντική στην επιθεώρηση (διαιρέτης 1,03 αντί 1,00), όσο σημαντική είναι στην πράξη.

 

Για τα μονοσωλήνια, ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει, γιατί στη Θεσσαλονίκη δεν συναντάς εύκολα.

 

3) Αν ο λέβητας (πετρελαίου ή ΦΑ) σε συνδυασμό με σώματα καλοριφέρ έχει δυνατότητα να δουλέψει σε 90-70 παίρνω το 0,89/0,85

Οι βιομάζας δουλεύουν σε μικρότερες θερμοκρασίες 70-50.

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Για τα 2 πρώτα που αναφέρεις συνάδελφε, εγω θα έλεγα οτι ισχυει το αντίθετο, δηλαδή, τα δισωλήνια είναι εξισορροπημένα και εκτός ισορροπίας (ανισόρροπα) τα μονοσωλήνια συστήματα.

 

dib νομίζω ότι μπορώ να σας βοηθήσω σε αυτό θέμα.

 

Ξεκινάμε με την παραδοχή ότι ούτε δισωλήνια ούτε μονοσωλήνια είναι εξισορροπημένα. Αυτό το υπογράφω. :smile:

Τίθεται λοιπόν το ερώτημα ποιο απο τα δύο συστήματα πονάει ποιο πολύ από την έλλειψη εξισορρόπησης.

Τα δισωλήνια συστήματα στην Αθήνα είναι συνήθως συστήματα προ του 80 πολλές φορές με ανοιχτά δοχεία διαστολής και με σχετικά μικρούς κυκλοφορητές στις επιστροφές ως προς το μανομετρικό . Μιλάω πάντα για πολυκατοικίες.

Σε αυτές τις περιπτώσεις η έλλειψη εξισορρόπησης σίγουρα αδικεί τα πάνω πάνω διαμερίσματα και πολλές φορές κατάφωρα.

Γιατί δεν είναι μόνο ότι παίρνουν χαμηλότερη θερμοκρασία προσαγωγής αλλά παίρνουν και την μικρότερη παροχή που ουσιαστικά κατεβάζει την μέση θερμοκρασία των σωμάτων χαμηλά.

Στα δε μονοσωλήνια όταν έχουμε υπερδιαστασιολογημένους κυκλοφορητές σταθερών στροφών χωρίς βαλβίδες διαφορικής πίεσης και σπάνια ταυτόχρονη λειτουργία όλων των διαμερισμάτων το νερό συνήθων πάει με χίλια. Για αυτό σε αυτές τις εγκαταστάσεις συνήθως έχουμε προβλήματα θορύβων.

Τυχαίνουν όμως και κάποιες πολυκατοικίες με αυτονομία και μικρούς κυκλοφορητές και με bypass στην κορυφή της στήλης που και εδώ περιορίζεται πάλι η διαθέσιμη παροχή στα πάνω διαμερίσματα και αδικούνται.

Edited by aithilenio
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

aithilenio +1 για την επεξήγηση

 

Αλλά δεν μου ξεξαθάρισες πιο απο τα 2 συστήματα εχει λιγότερες αντιστάσεις ....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι απο τη φύση του το δισωλήνιο είναι πιο ισορροπημένο από ένα μονοσωλήνιο που έχει μελετηθεί πρόχειρα και δεν έχει εξισορροπηθεί μετά. Η μάλλον για δύο πρόχειρα συστήματα μονοσωλήνιο/Δισωλήνιο το δισωλήνιο υποθέτω θα είναι καλύτερα ισορροπημένο.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Η υδραυλική ισορροπία του δικτύου είναι μια δύσκολη υπόθεση που πρέπει να προβλέπεται κατ' αρχήν από τη μελέτη. Επίσης πρέπει να πραγματοποιείται από την σωστή συνεργασία επίβλεψης και τεχνιτών. Για διάφορους λόγους, στην ελληνική πραγματικότητα οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν έχουν ευδοκιμήσει. Και η ευθύνη βαρύνει στο μεγαλύτερο μέρος της εμάς τους μελετητές-επιβλέποντες μηχανικούς. Μπορεί να προταχθούν δικαιολογίες όπως <<το σύστημα είναι πολύ ακριβό και οι εργολάβοι δε το εφαρμόζουν>>... Είναι όμως κυρίως δικαιολογίες.

 

Το θέμα είναι αν στην έννοια της υδρ. ισορ. γίνονται αποδεκτές κάποιες λογικές αποκλίσεις που σε νέα δίκτυα μπορούν να επιτευχθούν από τον σχεδιασμό του συστήματος (συμμετρικά φορτία, επιλογή διαμέτρων κλπ). Αν υπάρχουν δηλαδή κάποια όρια μέσα στα οποία δεν υπάρχουν θόρυβοι, φθορές, μη ικανοποιητική λειτουργία θερμ. σωμάτων κλπ.

Γι αυτό και πιστεύω ότι θα πρέπει η ΤΟΤΕΕ να κάνει καλύτερη ανάλυση στο τι θεωρεί υδραυλική εξισορρόπιση.

 

Αλλάζω τον τίτλο του θέματος. Αν ο συνάδελφος nik διαφωνεί ας με ενηρώσει μέσω pm.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως ξαναλέω είναι ότι άλλοι επιθεωρητές κάνουν την παραδοχή ότι το σύστημα είναι ισορροπημένο και άλλοι όχι. Εσείς εξηγείτε το θεωρητικό κομμάτι.

 

Οι πρώτοι όμως έχουν καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν είναι άδικο αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.