Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση προσωρινών αδειών Ενεργειακού Επιθεωρητή


Engineer

Recommended Posts

 

Συνάδελφε, έχεις την εντύπωση ότι οι αξιωματούχοι στο ΤΕΕ ενδιαφέρονται για το ευρύτερο καλό του κλάδου;! Κι αυτοί συνδικαλισταράδες είναι που χρησιμοποιούν τη θέση τους για να εξυπηρετήσουν τα ίδια συμφέροντά τους και μερικών μέσα στην κλίκα τους. Οι νέοι μηχανικοί που έχουμε λίγα χρόνια στο επάγγελμα και ζούμε ακόμη στο πατρικό μας δεν έχουμε θέση στην κλίκα αυτή. Και είμαστε οι άμεσοι ανταγωνιστές αυτών της παλιάς γενιάς που πασχίζουν να κρατήσουν με αθέμιτο τρόπο το προνομιούχο κομμάτι τους στην μικρή πλέον πίτα. Συγκεκριμένα, όσον αφορά στα ΠΕΑ, πόσοι μεγάλοι σε ηλικία, που είναι κυρίως οι προσωρινοί επιθεωρητές, έχουν το κουράγιο να διαβάσουν και να δώσουν εξετάσεις και να ανταγωνιστούν στα ίσια ένα νέο συνάδελφο στο πεδίο των εξετάσεων; Λίγοι. Λουφάξτε και αρμέξτε την ισχνή αγελάδα, κύριοι, όσο προλαβαίνετε και αφήστε τους νέους να διαβάζουν και να πληρώνουν σεμινάρια.

 

Και συμπληρώνω. Όλοι οι παλιοί που δεν ξέρουν καλά καλά excel, αναθέτουν με προμήθεια σε νέους τις επιθεωρήσεις. Οι νέοι που το παίζουν στα δάκτυλα, δεν έχουν δικαίωμα να συντάξουν ΠΕΑ. Φρενοκομείο η Ελλάς!

Link to comment
Share on other sites

 

Και συμπληρώνω. Όλοι οι παλιοί που δεν ξέρουν καλά καλά excel, αναθέτουν με προμήθεια σε νέους τις επιθεωρήσεις. Οι νέοι που το παίζουν στα δάκτυλα, δεν έχουν δικαίωμα να συντάξουν ΠΕΑ. Φρενοκομείο η Ελλάς!

 

Προσωπικά δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής κι έχω κάνει πάνω από 100 πιστοποιητικά για 10+ Μηχανικούς που είναι προσωρινοί και δεν ξέρουν τι είναι το λ όχι απλώς το excel.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και συμπληρώνω. Όλοι οι παλιοί που δεν ξέρουν καλά καλά excel, αναθέτουν με προμήθεια σε νέους τις επιθεωρήσεις. Οι νέοι που το παίζουν στα δάκτυλα, δεν έχουν δικαίωμα να συντάξουν ΠΕΑ. Φρενοκομείο η Ελλάς!

Δεν φταίνε συνάδερφοι οι παλιοί όπως αναφέρεις, αλλά οι νέοι που το "παίζουν" στα δάχτυλα, όπως και πάλι αναφέρεις και το κάνουν για 50 € !!!!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου τι γίνεται που κάθε νέος που έχει κάνει σεμινάρια, μαθήματα, θέλει να εγγραφεί στο buildingcert και να πληρώνει συνδρομή θα έδινε:

300-500€ μαθήματα σε ΚΕΚ για κτίρια

123€ για το λογισμικό του ΤΕΕ

150€ πρώτη συνδρομή στο cert ( + 100€ / χρόνο )

=573-773€ μόνο για κτίρια και πριν την έκδοση του πρώτου ΠΕΑ.

 

Προσωπικά δεν κάνω με 50€ ΠΕΑ ( ας αλλάξουμε επάγγελμα καλύτερα να φτιάχνουμε τηλεοράσεις ) αλλά με αυτό το σύστημα αν δεν έχω την άδεια του επιθεωρητή 50€ θα μου μένουν κάθε φορά ίσως και λιγότερα βάζοντας άλλον να υπογράφει. Τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πότε θα γίνουν οι εξετάσεις?Έχω 400ευρώ για σκότωμα πλέον αυτών που πλήρωσα για τα σεμινάρια.!!50 ευρώ για την εγγραφή μου στο μητρώο,100 ευρώ η ετήσια συνδρομή μου,κάπου στα 150??? τα "κόμιστρα" των εξετάσεων μου και 100+ΦΠΑ το πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μου!!!

Ελάτε τώρα που γυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είμαστε τρόμπες και δεν μπορούμε να οργανωθούμε και να κινηθούμε νομικά, για το όλο θέμα, καλά μας κάνουν..... Γενικά πολύ γατάκια οι μηχανικοί ρε παιδί μου.... Το φατούρο που έχουν φάει δεν το έχει φάει κανένας επαγγελματικός κλάδος..Να χαρώ μόρφωση.......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τότε σου εύχομαι να μην προλαβαίνεις να πληρώνεις τα χαράτσια :smile:

 

ποιος σου είπε ότι πληρώνω?

 

οι γιατροί κ οι δικηγόροι (ειδικά) που ανέφερες το πιο πιθανό σε περίπτωση σαν την δικιά μας να μην υπέγραφε κανείς μέχρι ν εφαρμοστεί σωστά.Αλλά η κάστα μας...αστα ν πάνε.Λαμόγια

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

βασικα τα πολλα ΠΕΑ εγιναν πριν ανοιξει τωρα η διαδικασια για δευτερη φορα.....

πολλοι συναδελφοι δυστυχως ενω ειχαν τα ρποσοντα πηγαν για μονιμους γιατι ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ

οτι θα γινει γρηγορα η διαδικασια....

 

 

τα πολλα ΒΓΗΚΑΝ στην αρχη....οι ακτασκευαστες τα βγαζανε κατα 10αδες να ταχουν και οι αρχικοι ΟΥΤΕ ΕΚΠΤΩΣΗ ΕΥΡΩ !!!

 

ΤΩΡΑ μην το συζηταμε καλυτερα....

σου τηλ ο Α και σου λεει μια δηλωση 4014 για η/χ μαζι με ΠΕΑ ποσο?

 

τα ΠΕΑ ταχω για να καλυπτω τους πελατες αν περιμενα απο μια αγορα πεθαμενη να με σωσουν κλαψτα....

 

 

υγ τι να το κανεις ο εξελ οταν υπαρχουν ετοιμα προγραμματα? προσωπικα με εξελ τα δουλευω αλλα ξερω πολλους που εχουν

αγορασει προγραμματα....

 

μονο και μονο που πεφτει ξυλικι για τα πεα δειχνει που εχει πεσει ο κλαδος.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.