Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στους τομείς Μεταποίησης, Τουρισμού, Εμπορίου - Υπηρεσιών


tasxan206

Recommended Posts

Αφορα και μηχανικους.

Εγω θα ξαναγραψω οτι ειναι απο τα ελαχιστα προγραμματα ΕΣΠΑ που αφορουν και εμας.

Αφηστε τους συμβουλους. Μηχανικοι ειστε μπορειτε να συνταξετε μια εκθεση.

Οσο για τη βαθμολογια, σχεδον σε ολα τα προγραμματα υπαρχει. Σχεδον ολα τα κριτηρια ειναι αντικειμενικα. Εκτος απο επιχειρηματικοτητα, ανταγωνιστικοτητα κτλ τα οποια αν ειναι επαρκως τεκμηριωμενα κανεις δεν θα σας τα κοψει.

Αν πχ ενας ΑΤΜ θελει στατικο προγραμμα ειναι πολυ πιθανον να απορριφθει. Οχι η προταση αλλα η δαπανη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτά φάγανε τέρρυ τον κλάδο, το "ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω". Και επειδή είμαστε μηχανικοί, οι σύμβουλοι θα γίνουμε κλέφτες ;

 

Μπετά ρίχνω κι εγώ, αλλά δε με κάνει μπετατζή.

 

Τεσπα, άποψη του καθενός. Ας βρούμε άκρη με τους ΚΑΔ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ξερεις εσυ κανενα ΚΑΔ "συμβουλος προγραμματων ΕΣΠΑ"???

Οι περισσοτεροι οικονομολογοι ειναι ή δεν ξερω τι αλλο.

 

Αυτα εφαγαν τον κλαδο συναδελφε??

Μαλλον δεν εχεις προσεξει οτι γραφω κατα καιρους.

 

Το προγραμμα οποιος θελει το διαβαζει, το μελεταει και βλεπει τα + και τα - .

 

Εσυ μπορεις να πας και σε συμβουλο.

Το προγραμμα εχει επιλεξιμη δαπανη, την αμοιβη του συμβουλου.

 

Δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα σας.

 

-Το προγραμμα καλυπτει και δραστηριοτητες μηχανικων.

-Καλυπτει δαπανες εξοπλισμου, κτηριακων και λειτουργικες δαπανες.

-Επιδοτει μεχρι και 60%.

-Εχει συγκεκριμενη λογικη και ΞΕΚΑΘΑΡΟ τροπο αξιολογησης.

 

Αν θελετε υποβαλλετε προταση.

Αν θελετε απευθυνεστε και σε συμβουλο.

 

Δεν σας υποχρεωνει κανεις να υλοποιησετε την προταση.

Δεν σας υποχρεωνει κανεις να υποβαλλετε προταση.

 

Εγω βλεπω οτι βγηκε ενα προγραμμα με καλες προοπτικες και αντι να κουβεντιασουμε πως θα το αξιοποιησουμε, καθομαστε και κλαιγομαστε οτι το 50% ειναι μικρο ποσοστο επιδοτησης, οτι πρεπει να πληρωσουμε συμβουλο, οτι πρεπει να βαλλουμε απο την τσεπη μας κτλ κτλ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που νομίζω έχει ενδιαφέρον είναι ότι η επιδότηση για τον εξοπλισμό και τις εγκαταστάσεις προστασίας περιβάλλοντος και εξοικονόμησης ενέργειας και γενικότερα αναβαθμίσεις είναι στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφερεται σε μηχανικο, συμπεριλαμβανεται και ο μηχανικος ηλεκτρολογος ΠΕ ή ΤΕ?

Επειδη δεν σκαμπαχζω απο δαυτα και δεν εχω βγαλει ακρη, μαλλον πρεπει να απευθηνθω σε καποιον που ασχοληται. Αυτος ειναι καποιος εξιδικευμένος σύμβουλος, οπως αναφερετε ή μπορει να ειναι και ο λογιστης, καποιος μηχανικος κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Ο εξειδικευμένος σύμβουλος έχει να κάνει νομίζω με την συγκέντρωση των απαραίτητων διακιολογητικών και την εκπόνηση του επιχειρηματικου σχεδίου. Γενικά όποιος έχει εμπειρία σε επιχειρηματικά σχέδια στο google υπάρχουν κάποια παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

τι θα αγορασουμε ρε αλανια?

Μου θύμησες τα φοιτητικά μου χρόνια, που όταν κάποιος έμπαινε σε ένα σπίτι και υπόλοιποι χαζεύαμε στο internet αυτοκίνητα, μηχανές, σκάφη, jet ski... έλεγε 'τι θα αγοράσουμε σήμερα;'

 

@ΙΦΠ

Σε τι ακριβώς μεταφράζονται αυτές οι παρεμβάσεις για τον δικό μας κλάδο, μπορείς να μοιραστείς λίγο τη σκέψη σου;

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί σύμβουλοι τέτοιων προγραμμάτων, ήδη πριν την επίσημη ανακοίνωση έχουν ξεκινήσει εκστρατεία...

Σίγουρα μπορεί ο καθένας να συντάξει ένα φάκελο επιχειρηματικού σχεδίου, απλά αυτοί θα σε καθοδηγήσουν στο να κερδίσεις μόρια και να μη χάσεις κάποια άλλα.

Από εμπειρία δική μου, ξέρω ότι ο ένας περιποιημένος φάκελος έχει πάρα μα πάρα πολλές απαιτήσεις.

Εξαρτάται λοιπόν από το πόσο χρόνο έχει ο καθένας να διαθέσει, ώστε να μην προσφύγει σε σύμβουλο.

Εξαρτάται από το εναλλακτικό κόστος που λένε και οι φίλοι μας οι οικονομολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

Μία πρώτη σκέψη είναι ότι μπορεί να αξιοποιηθεί από εταιρίες και μηχανικούς, μπορεί εκτιμώ ένας μηχανικός να προσεγγίσει μία εταιρία και να προτείνει μία ενεργειακή αναβάθμιση γνωρίζοντας ότι η χρηματοδότηση είναι 100% άρα δεν θα χρειάζεται να πληρώσει από την τσέπη της η εταιρία. Κάπως έτσι το σκέφτηκα δεν ξέρω εάν συμφωνείται με αυτή την άποψη. Φυσικά θα προδιαγράφεται και η αμοιβή του μηχανικού.

Edited by ΙΦΠ
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος έχει ήδη απευθυνθεί σε κάποιον σύμβουλο που ασχολείται με το θέμα μας και σε λογικές τιμές μπορεί να μας δώσει στοιχεία?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.