Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενίσχυση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στους τομείς Μεταποίησης, Τουρισμού, Εμπορίου - Υπηρεσιών


tasxan206

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν εχουν αλλαξει οι ΚΑΔ στο περασμα των αιωνων? Διοτι εχω βρει τη περιγραφη των μερικων ΚΑΔ που εχω δηλωμενους, αλλα στο εντυπο του ΕΣΠΑ υπαρχουν με διαφορετικη αριθμηση ( κωδικο νουμερο).

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζοντας ότι η χρηματοδότηση είναι 100% άρα δεν θα χρειάζεται να πληρώσει από την τσέπη της η εταιρία.

Θα σε ξενερώσω τώρα... το 100% αναφέρεται στο ποσοστό που μπορεί να έχει η συγκεκριμένη κατηγορία δαπανών ως προς το συνολικό ποσό.

Η επιδότηση εξακολουθεί να είναι 40-50-60% (δεν θυμάμαι) ανάλογα με την περιφέρεια.

 

 

αν κάποιος έχει ήδη απευθυνθεί σε κάποιον σύμβουλο που ασχολείται με το θέμα μας και σε λογικές τιμές μπορεί να μας δώσει στοιχεία?

Στην προηγούμενη πρόσκληση του ίδιου (σχεδόν) προγράμματος, η αμοιβή ήταν στο 4% της επιδότησης.

Αλλά ήταν για μεγάλο ποσό. Τώρα στα 10.000 €, βγαίνει 400 €. Δεν το βλέπω να ισχύει...

 

Ξερει κανεις αν εχουν αλλαξει οι ΚΑΔ στο περασμα των αιωνων? Διοτι εχω βρει τη περιγραφη των μερικων ΚΑΔ που εχω δηλωμενους, αλλα στο εντυπο του ΕΣΠΑ υπαρχουν με διαφορετικη αριθμηση ( κωδικο νουμερο).

Νομίζω άλλαξαν το 2008.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή tasxan206, εάν μία εταιρία επιλέξει μία από τις ενέργειες παράδειγμα αντικατάσταση υαλοπινάκων ή θερμομόνωση θα επιδοτηθεί στο 100% ή θα έχει το ποσοστό ανάλογα με την περιφέρεια; Επικοινώνησα με την Ελληνική Αναπτυξιακή Εταιρία αλλά είναι στο υπουργείο για ενημέρωση θα τους καλέσω πάλι την Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

το ποσοστό θα έχει , απλά θεωρώ το 100% σημαίνει ότι π.χ μπορείς να πιάσεις το ελάχιστο όριο π.χ 20000Ε 100% απο αυτήν την βελτίωση, δεν χρειάζεται να βάλεις και άλλο στόχο.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό επιδότησης είναι ένα. Τα αναφέρει ως 'Ποσοστά Ενίσχυσης' και θα τα βρεις στην σελίδα 16 του Οδηγού Προγράμματος. (50 ή 60 % τελικά)

Αυτό που είδες εσύ είναι το 'Μέγιστο επιλέξιμο ποσοστό ή ποσό στον Επιχορηγούμενο Προϋπολογισμό του Έργου'.

Είναι όπως τα αναφέρει και ο katrmp επάνω.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πως το πρόγραμμα αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το ΕΣΠΑ Ελεύθερων Επαγγελματιών 2009. Ορισμένες βασικές διαφορές:

- Απαιτείται η εκπόνηση επιχειρηματικού σχεδίου (στο ΕΣΠΑ 2009 ο κάθε ενδιαφερόμενος απλώς έβαζε τον εξοπλισμό που ήθελε και αυτό δεν ελέγχονταν)

- Η αξιολόγηση/βαθμολόγηση γίνεται από ανθρώπους αξιολογητές (στο παλιό η βαθμολογία έβγαινε αυτόματα από το Ε1 & Ε3 καθενός)

- Κατά την αξιολόγηση μπορεί να απορριφθεί ή να αναπροσαρμοστεί κάποια από τις προτεινόμενες ενέργειες και οι αντίστοιχες δαπάνες

- Τα κριτήρια είναι πολύ περισσότερα

- Μερική χρηματοδότηση 50~60% (αντί για ολική)

 

Οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι καλό θα ήταν να διαβάσουν λεπτομερώς τους οδηγούς του προγράμματος και στη συνέχεια να αποφασίσουν αν θα υποβάλλουν πρόταση ή όχι. Εξάλλου, όπως λέει και ο τίτλος, το πρόγραμμα απευθύνεται σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

 

Και ένα βασικό που το ξεχωρίζει απο το ΕΣΠΑ 2009...εδώ έχω την εντύπωση ότι κάπου πήρε το μάτι μου για μισθωτήριο του χώρου της επιχείρησης για 8 χρόνια...(ελπίζω να είδα σωστά)

αν κάποιος έχει ήδη απευθυνθεί σε κάποιον σύμβουλο που ασχολείται με το θέμα μας και σε λογικές τιμές μπορεί να μας δώσει στοιχεία?

 

αν θέλεις στείλε μου pm να σου προτείνω ένα γραφείο συμβούλων που έχει αναλάβει αρκετά τέτοια θέματα. Και φυσικά το να συζητήσετε και 5 πράγματα δεν χρεώνεται....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να ασχοληθώ με κάτι που να έχει σχέση με ΚΑΝΕΠΕ. software, εξοπλισμός για έλεγχο υπάρχοντος κτιρίου κ.τ.λ.

 

Μήπως όμως είναι κορεσμένος αυτός ο τομέας ?

 

Πάντως η πλέον άχρηστη αγορά είναι o plotter. Άνετα βρίσκεις ελαφρά μεταχειρισμένο από αυτούς που τον πήραν με το προηγούμενο πρόγραμμα. Επίσης η χρήση λόγω κρίσης είναι τόσο μικρή που δεν αξίζει.

 

Πολύ καλές αγορές είναι ο εκτυπωτής laser και το αποστασιόμετρο laser.

Link to comment
Share on other sites

με ελαχιστο κοστος του προγραμματος ομως απο 20 χιλιαρικα, ο εκτυπωτης laser και ο μετρητης laser πρεπει να ειναι της NAsa

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.