Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή επίβλεψης παλιάς άδειας


Recommended Posts

Και εγω συμφωνώ με την πιο πάνω διαδικασία. ( με μια μικρή διαφωνία για την κατάθεση του συμφωνητικού).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ειχε κατατεθει τμημα αμοιβης επιβλεψης τον οκτ του 2009 με γραμματιο στην ΕΤΕ κ φεμ,τσμεδε ,τεε ,πληρωμενα,

στη ΥΔΟΜ προχτες  (καθυστερηση λογω υπαρξης αυθαιρεσιων στο κτισμα κ ενταξη στον 4178) μου βγαλαν μεγαλυτερη αμοιβη επιβλεψης 200ευρω .

Για να μη μπουμε στη διαδικασια νεων πληρωμων κ γκρινιας με τον ιδιοκτητη,μου ειπαν να φτιαξω ενα συμφωνητικο με την αμοιβη που ειχε κατατεθει το 2009(αλλωστε μπορουσαμε να καταθετουμε κ την αμοιβη επιβλεψης,με την εκδοση της αδειας)!!!

Οι εργασιες ολοκληρωθηκαν το 2012 (δαπεδα κλπ)

Αρα  υποβαλλω στη φορμα του τεε του 2009 ,  το συμφωνητικο με σημερινη ημερομηνια η πιο παλια? κ αναγραφω οτι ειχε κατατεθει τμημα της αμοιβης το 2009 κ οτι αυτη   ειναι κ η συμφωνειθησα

Θα υπαρξει καποιο προβλημα σε τυχον ελεγχο?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

<<υποβαλλω στη φορμα του τεε του 2009 ,  το συμφωνητικο με σημερινη ημερομηνια   κ αναγραφω οτι ειχε κατατεθει τμημα 85%της αμοιβης το 2009 κ οτι αυτη   ειναι κ η συμφωνειθησα>>

η υδομ το δεχεται αλλα ναχω μπλεξιμο με τεε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ούτε του ΤΕΕ ούτε της ΥΔΟΜ.. Είναι καθαρά φορολογικό θέμα....

Συμφωνηθείσα προ 2011 δεν μπορεί να υπάρξει.

Άρα θα πρέπει τις εργασίες που εκτέλεσες προ ν3919 να τις τιμλογήσεις στην νόμιμη και για τις μετά τον ν3919 να κάνεις συμφωνητικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια ερώτηση

 

σε ΟΑ του 2006 είχαν υπολογιστεί τότε  οι αμοιβές μελέτης και επίβλεψης

οι αμοιβες για μελέτες, κρατήσεις , φεμ μελετης , τεε μελέτης ,  τσμεδε μελέτης και επίβλεψης είχαν πληρωθεί τότε το 2006

 

τώρα η αμοιβή για την επίβλεψη πρέπει να ξαναυπολογιστεί με σημερινό λ και ΕΤΑ και να βγει νέο ΦΕΜ????

υπάρχει κατι αλλο που δεν έχω υπόψη μου???

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση

 

σε ΟΑ του 2006 είχαν υπολογιστεί τότε  οι αμοιβές μελέτης και επίβλεψης

οι αμοιβες για μελέτες, κρατήσεις , φεμ μελετης , τεε μελέτης ,  τσμεδε μελέτης και επίβλεψης είχαν πληρωθεί τότε το 2006

 

τώρα η αμοιβή για την επίβλεψη πρέπει να ξαναυπολογιστεί με σημερινό λ και ΕΤΑ και να βγει νέο ΦΕΜ????

υπάρχει κατι αλλο που δεν έχω υπόψη μου???

Ναι θα ξαναυπολογισθούν με νέο λ και νέο ΕΤΑ

και θα κάνεις συμφωνητικό μόνο για την επίβλεψη

Επιπλέον θα πληρώσεις ΦΕΜ για την επίβλεψη (όπως συμφωνήθηκε σήμερα)

και θα πληρώσεις τη διαφορά ΤΣΜΕΔΕ (επί της νόμιμης σημερινής μείον πληρωμένου ΤΣΜΕΔΕ του 2006)

το ΤΕΕ καταργήθηκε 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.