Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι με συμφέρει ενεργειακά;


peripter

Recommended Posts

Εδώ γράφεις ότι δεν περνάει Φ.Α

 

 

 

Εδώ σου απάντησα ότι αυτό που αναφέρεις είναι σωστο, αλλα ισχύει ΜΟΝΟ στη περίπτωση που θέλεις να κάνεις χρήση οποιαδήποτε πηγή ενέργειας ΕΚΤΟΣ φυσικού αερίου

 

 

 

Αυτό που αναφέρεις ισχύει ΜΟΝΟ στη περίπτωση που θέλεις να αποκοπείς και να εγκαταστήσεις ατομικό λέβητα φυσικού αερίου, αλλά και πάλι :

 

1) Παραπάνω γράφεις ότι δεν περνάει αγωγός φ. αερίου και

 

2) Αν (υποθετικά) πέρναγε αγωγός φ. αερίου και ήθελες να βάλεις τέτοιο σύστημα, θα έπρεπε να αποσπάσεις απόφαση γεν. συνέλευσης με 51%.

 

Αρθρο 30 του Ν. 3175/03, ΦΕΚ -207 Α', παραγ, 4 :

 

4. Στο άρθρο 2 του Π.Δ. 420/1987 προστίθεται παράγραφος 5, ως εξής:

 

"5. ……………… οι αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων των συνιδιοκτητών, σχετικά με την αλλαγή καυσίμου σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με υγρά καύσιμα και τη σύνδεση με το δίκτυο φυσικού αερίου, λαμβάνονται με πλειοψηφία του μισού αριθμού και μίας πλέον των ψήφων των συνιδιοκτητών, ανεξαρτήτως αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής. …………………’’

 

Που σημαίνει ότι αν δεν πληρείς τη παραπάνω προϋπόθεση 2), δεν κάνεις τίποτα, είσαι αιχμάλωτος του κανονισμού της πολυκατοικίας με κεντρική θέρμανση πετρελαίου

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω για την προσοχή που δίνετε στο θέμα μου.

Ηθέλα να σας υπενθυμίσω ότι δεν περνά αγωγός Φ.Α από κει που βρίσκομαι, οπότε το ξεχνάμε.

Ρωτάω να μάθω αν με συμφέρει η Α/Θ συνυπολογίζοντας τις νέες αυξήσεις της ΔΕΗ προστιθέμενες με τα πάγια της πολυκατοικίας (θα μου ρθει πολύ πιο οικονομικά απ ότι το πετρέλαιο;)..ή αν κάποια άλλη εναλλακτική υπάρχει..; όπως τα πέλλετς.

 

Απ αυτά που προαναφέρατε καταλαβαίνω ότι μπορώ ν αποκοπώ απ την κεντρική θέρμανση, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα πληρώνω και τα πάγια μου.

 

Η τροποποίηση του νόμου αναφέρει "Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι

διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από

το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του

Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων

καυσίμων.

Και ρωτάω εγώ ξανά αέριο καύσιμο δεν λογίζεται ο αέρας...;;

Και κάτι τελευταίο καλύτερα Α/Θ με ενδοδαπέδια και fun coil για ψύξη ή Α/Θ μόνο με fun coils..;

Link to comment
Share on other sites

o dib εχει δικιο ,τωρα σε αυτο που αναρτησες ειναι το πληρες κειμενο?

απο οτι καταλαβαινω λεει οτι μπορεις να αποκοπεις απο το συστημα κεντρικης θερμανσης,με μονιμη εγκατασταση θερμανσης,δεν αναφερει ομως πουθενα οτι δεν θα πληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο αέρας δεν είναι καύσιμο.

Α.Θ. + FCU = μικρότερο κόστος εγκατάστασης

Α.Θ. + ενδοδαπέδιο + FCU = καλύτερη ποιότητα θέρμανσης + ίσως μικρότερο κόστος χρήσης στη θέρμανση

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.