Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διδακτορικού στη Μηχανολογία


challenger

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Είμαι δευτεροετής φοιτητής στη μηχανολογία και ξέρω ότι είναι νωρίς, αλλά θα ήθελα να ξέρω πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τα διάφορα είδη των ερευνών που υπάρχουν σήμερα και οποίοι είναι η καλύτερη σε κάθε αντίστοιχο τομέα

 

 

 

 

(Σε γενικές γραμμές έχω ενδιαφέρον για CFD ή γενικά για την τεχνολογία αεροσκαφών)

 

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

είναι ακόμα πολύ νωρίς που τα σκέφτεσαι αυτά, αλλα η ερευνα γενικά αλλάζει με ρυθμούς, πρέπει πρώτα να κοιτάξεις τι σου αρέσει εσένα k μετά να κοιτάξεις ουσιαστικά ανά πανεπιστήμιο.

Δυστυχώς γενικά CFD δεν υπάρχουν, οποτε πρέπει να στοχεύσεις πιο πολύ, πράγμα που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει τώρα.

Απόλαυσε τα μαθήματα εάν σου αρέσουν, k δες πραγματικά τι θες να κανεις για τα επόμενα χρονια.

Καλή σου επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ βασικο θεμα ειναι σιγουρα ο τομεας που σε ενδιαφερει αλλα εξισου σημαντικο ειναι ο επιβλεπων. Οσο και να σου

αρεσει το αντικειμενο, αν ο επιβλεπων ειναι μονιμα χαμενος, δεν νοιαζεται για την ερευνα η απλα ειναι πολυ ιδιοτροπος τοτε

θα εχεις ενα πολυ χοντρο προβλημα.

 

Επειδη εισαι πολυ νεος και δεν ξερεις τι "αντοχες" θα εχεις σε 3-4 χρονια, αν θα θελεις δηλαδη να συνεχισεις για διδακτορικο,

σου προτεινω να το ξαναδεις το θεμα στο 5ο ετος πριν ξεκινησεις την διπλωματικη σου.

 

Παντως σε γενικες γραμμες ολοι οι ερευνητικοι τομεις της μηχανολογιας ειχαν εχουν και θα εχουν ερευνητικο ψωμι ειτε μιλαμε

για στροβιλομηχανες, ειτε για κατεργασιες, ενεργεια κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτα που λετε, αλλά η έρευνα είναι ένα πράγμα που σίγουρα θα ακολουθησω, διοτι ενδιαφερομουνα γι αυτην απο παντα (ειχα σκοπο απο γυμνασιο....και αυτη τη στιγμη βλεπω να με ενδιαφερει πολυ τα εφηρμοσμενα μαθητικα, ακομα περισσοτερο μηχανικη ρευστου καθως και οι αριθμητικοι μεθοδοι)

 

Αυτο μονο που ζητω να μαθω ειναι που βρισκω πληροφοριες (περα απο τους καθηγητες) σχετικα με το που καταληγουν αυτα τα μαθηματα (ειδη ξερω για navier-stoke,turbulance)

 

 

Δε θελω να ''ακουγομαι'' περιεργος αλλα ειναι ενα θεμα που θα ηθελα γρηγορα να μαθω πως μπορω να λυσω....

 

Επιπλεον, θα ηθελα να ρωτησω.....εχω ακουσει για μεταπτυχιακο στα εφηρμοσμενα μαθηματικα ειναι καλο (απο μηχανολογους μηχανικους)....αλλα δε ξερω γιατι...;

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.