Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΠΕΔΕ


Teo Tsiknias

Recommended Posts

Νομος 3518/2006, αρθρο 20 και οι συνδεομενες με αυτόν αποφασεις 175/2012 του ΝΣΚ  και 30272/22093/394/28.5.2012 του Υπ. κοινων. ασφ., υποχρεωτικως εφαρμοστεα από ΟΛΟΥΣ

η νομοθεσια υπαρχει εδώ και χρονια, απλως αν το μαθουν οι νεοι ασφαλισμένοι - μετα το 1993 -

δεν θα καταβαλλουν αχρηστες και παρανομες εισφορες στο τπεδε

διαβαζω επισης παραπανω καποιους να λενε "να περασει στη νομοθεσια δημ. εργων"

δηλαδή η νομοθεσια δημ. εργων είναι ανεξαρτητη και αυθυπαρκτη σε καποιο παραλληλο συμπαν? ελεος συναδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό ότι ισχύουν όσα γράφεις και δεν τα αμφισβητω. Η ερώτηση μου αφορούσε το πρακτικο μέρος.

 

Οι επιτροπές των διαγωνισμών ζητάνε ενημεροτητα τπεδε από εργολήπτες μηχανικούς εγγεγραμενους στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Εάν δεν την έχεις σε αποκλείουν?

 

Χειρότερα ακόμα, συμβαίνει να ζητάνε την ακύρωση σου, συνάδελφοι που έχουν καταθέσει άλλες προσφορες?

 

Εάν είναι να μπεις σε διαδικασία ενστάσεων και να διακινδυνεύσεις να χάσεις έργο στο οποιο έχεις μειοδοτηαει......... καταλαβαίνετε τι εννοώ.

 

Έχεις προσωπική εμπειρία στα παραπάνω??

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε υ/δ στην οποία να δηλώνεις ότι ως μηχανικός ασφαλισμένος μετά το 93 βασει του νόμου τάδε και της γνωμοδότησης 175/2012 του νσκ δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι εγγεγραμμένος στο τπεδε και ως εκ τούτου δεν οφείλεις να προσκομίζεις και ενημερότητα τπεδε ως δικαιολογητικό συμμετοχής σε διαγωνισμούς εδε. Περισσότερα άλλη στιγμή.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνεται υπάρχει καμία εξέλιξη ΤΠΕΔΕ ? είμαι μηχανολογος μηχανικος ΤΕ - EΔΕ ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ το το 2010 και με 10 χρόνια ΙΚΑ πριν . Να συνεχίζω να τους πληρώνω και αυτούς ή πανε και αυτά στον Κούβα ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανει αιτηση διαγραφής? Εαν προλαβαινεις κανε αυριο, πριν το 2014.

Εγω εκανα την Πεμπτη

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα 31/12/13 και έκανα αίτηση για διαγραφή . Η κοπέλα στη γραμματεια μου είπε ότι ακόμα δεν έχουν πάρει απόφαση πως θα το αντιμετωπίσουν . Πάντως απο τη κατάλαβα έχουν πολλές αιτήσεις διαγραφής , και έτσι πρέπει να γίνει .. χαμένα λεφτά για άλλη μια φορά ..... Κρίμα... Ένας συνάδελφος που το πληρώνει εκοσι χρόνια έκανε αίτηση για σύνταξη .. Θα σας πω σε λίγες μέρες πόσα θα πάρει ή μάλλον τι θα πάρει .!.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος αυτός θα πάρει λίγο κάτω απο 4475ε.

 

Σήμερα όμως πρόσεξα τι θα γίνει με εμας τους "νέους".

 

Αναγράφεται: 85% των  συνταξίμων  αποδοχών επί τα έτη ασφάλισης

 

Εχουμε και λέμε όμως...ΕΑΝ ως συντάξιμες αποδοχές εννοούν την πλήρη σύνταξη τότε είναι καλά να συνεχίσουμε να το πληρωνουμε.

Εάν όμως είναι επι της "βασικής" σύνταξης...δηλ καμμια 500-600ε τότε είναι ρίσκο.

 

Διότι πες 25 χρόνια*600ε* 0.85 = 12750ε και θα εχουμε πληρώσει 25 χρόνια * 332,76ε = 8319ε

Ομώς...πρέπει 25 χρονια να είμαστε ΕΔΕ

+εισφορές πτυχίων + + +

 

ΕΝΩ

 

αν βάλουμε τα 332.76ε σε κάποιο πρόγραμμα εφάπαξ τράπεζας, δε θα πάρουμε πάνω κάτω τα ίδια χρήματα; και το σπάσε όποτε θέλουμε (με οτι μειώσεις προβλέπονται) και το πληρώνουμε μηνιαίως

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι το πιο αισιόδοξο σενάριο ... Εγώ το βλέπω στο τέλος να μας πούνε επειδή ο νομος λέει ότι θα πρέπε να είχες επιλέξει μόνο έναν ασφαλιστικό φορεα . Άρα ο ένας ακυρώνει τον άλλο ... Άρα διάλεξε πιο εφάπαξ θα πάρεις και το άλλο το χάνεις γιατί απλά έτσι λέει ο νομος....

Ειναι το ίδιο όταν γράφτηκαμε ...δεν μας είπε κανείς ότι ειναι προαιρετικό ...έπρεπε να το ξέρουμε και αυτό ... Άρα τώρα που το μάθαμε και θελουμε να διαγράφουμε τα λεφτά δεν γυρίζουν πίσω γιατί φταίμε και εμείς που δεν είμαστε εργατολογοι .....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως το πρωί το αμέλησα και δεν εστειλα την αίτηση...

 

Αν την στείλω τώρα (παρόλο που "σχολασαν") δώρο άδωρο; Θεωρητικά η ημ/νια παραλαβή της είναι 31/12/2013 μέσω φαξ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.