Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ στη συμφωνηθείσα ή στη νόμιμη αμοιβή;


geokaloger

Recommended Posts

Ελπιζω να μην επαναλαμβανω καποιο θεμα συναδελφοι.Η απορια μου ειναι αν το ΤΣΜΕΔΕ πληρωνεται για 4014 και αδειες, βασει του πινακιου, της νομιμης, ή βασει της συμφωνηθείσας; Υπαρχει καποια σχετικη εγκυκλιος;

Link to comment
Share on other sites

πληρώνεται βάση της νόμιμης που βγαίνει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι!

 

Στην παρ. 4, του άρθρου 7, του Ν. 3919/11, αναφέρεται ότι:

 

«4. Οι εισφορές υπέρ του Τ.Ε.Ε., υπέρ ασφαλιστικών ταμείων και λογαριασμών, καθώς και οι λοιπές εισφορές και δικαιώματα που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία ότι υπολογίζονται επί της αμοιβής των μηχανικών, υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής, εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη αμοιβή κατά την έννοια της παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. 696/1974, όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 8, άλλως υπολογίζονται επί της νόμιμης αμοιβής.»

 

Συνεπώς εάν η συμφωνηθείσα αμοιβή τυχαίνει να είναι μεγαλύτερη της νόμιμης, τότε οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ πληρώνονται επί της συμφωνηθείσας.

 

Και για να μην μπερδευόμαστε θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι οι εν λόγω κρατήσεις πληρώνονται πάντα επί της μεγαλύτερης εκ των "νόμιμης" και "συμφωνηθείσας" αμοιβών.

 

Επισυνάπτω το σχετικό εδάφιο του Ν. 3919/11:

 

qwwwww.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν. 3919 δεν αναφέρεται μόνο στις αμοιβές και στις κρατήσεις του Ν. 4014, αλλά περιλαμβάνει όλες τις εργασίες του Μηχανικού, οπότε δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψη μου άλλη πράξη νομοθετικού περιεχομένου για τα ΠΕΑ, πλην αυτής του Ν. 3919.

Link to comment
Share on other sites

ναι το θεώρησα δεδομένο ότι αν είναι μεγαλύτερη η συμφωνηθείσα τότε υπολογίζουμε σε αυτήν και όχι στην νόμιμη και δεν το έγραψα Επομένως σωστή η παρατήρηση του συνάδελφου Και νομίζω ότι αφορά όλες τις εργασίες μηχανικού επομένως Ν 4014 (σίγουρα) και ΠΕΑ όπου απαιτείται πληρωμή ΤΣΜΕΔΕ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το ΠΕΑ οι κρατήσεις/εισφορές υπολογίζονται επί της συμφωνηθείσης. Μνημόνιο rules, νομίζω. Πάντως το λέει νόμος μεταγενέστερος του ν3919.

Link to comment
Share on other sites

Ν-4093/12 (ΦΕΚ-222/Α/12-11-12)

[ ΙΣΧΥΕΙ από 12-11-12] Ν-4093/2012 (ΦΕΚ-222/Α/12)

(ΦΕΚ-222/Α/12-11-2012) (ΦΕΚ-222/Α/2012)

'Εγκριση Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013 - 2016 -

Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής του Ν-4046/12 και του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου

Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013 - 2016

 

ΑΡΘΡΟ 1

 

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Ι.1. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ

H αμοιβή για η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης κτιρίων, λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης και εγκαταστάσεων κλιματισμού καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών. Οι προβλεπόμενες στο ΠΔ-100/10 (ΦΕΚ-177/Α/10) ως ελάχιστες νόμιμες αμοιβές καταργούνται. Οι εισφορές και τα δικαιώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία, υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

νόμος 4093/2012

ειδικά για ΠΕΑ όσοι πληρώνουν πάνε με συμφωνηθείσα

 

<<Ι.1. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ

H αμοιβή για η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης

κτιρίων, λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης και

εγκαταστάσεων κλιματισμού καθορίζεται ελεύθερα

με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών. Οι

προβλεπόμενες στο π.δ. 100/2010 (Α΄ 177) ως ελάχιστες

νόμιμες αμοιβές καταργούνται. Οι εισφορές και τα δικαι−

ώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία,

υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής.>>

ουπς γραφαμε μαζί!!

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα συνλαδελφοι! Μπορει κάποιος να με βοηθήσει , διοτι διαβάζοντας τα οσα γράφτηκαν πιο πάνω μπερδευτηκα ?  Α) Η εισφορα στο ΤΕΕ καταργήθηκε για άδειες , Ν.4014 , ΠΕΑ  ?  Β) Η εισφορα στο ΤΣΜΕΔΕ υπολογίζεται επι της νομιμης (ή της συμφωνηθησας όταν αυτή ειναι μεγαλυτερη) οταν προκειται για άδειες και ν.4014 ενώ υπολογόζεται επι της συμφωνηθείσας για ΠΕΑ?          

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.