Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ στη συμφωνηθείσα ή στη νόμιμη αμοιβή;


geokaloger

Recommended Posts

α)Η εισφορά στο ΤΕΕ καταργήθηκε για τα για ΟΛΑ.

β)Εισφορά ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης. Αν η συμφωνηθείσα>νόμιμης τότε στη συμφωνηθείσα.

γ)στα ΠΕΑ τίποτα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

γ)στα ΠΕΑ τίποτα.

 

Αυτό από που προκύπτει ακριβώς;

Γιατί, απ' ότι βλέπω άλλοι τα πληρώνουν κι άλλοι όχι...

Αν πρέπει να πληρώνονται και δεν τα έχεις πληρώσει, δεν είσαι εκτεθειμένος σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο μελλοντικά;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Εισφορά υπερ ΤΕΕ δεν πληρώνουμε πουθενα πλεον (ΥΠΕΧΩΔΕ εγκ.24/18-6-2013 ΑΔΑ:ΒΕΖΔ1-Γ9Θ).

Αναφορικά με το ΠΕΑ.

Προσωπικα ουτε ΦΕΜ ουτε ΤΣΜΕΔΕ εχω δωσει για κανενα ΠΕΑ μου...
ΑΠΥ+ΦΠΑ εννοειται, και ιδιωτικο συμφωνητικο

 

Απορω πως, μετα απο τοσες συζητησεις επι συζητησεων για το θεμα, καποιοι συναδελφοι μιλανε ακομα για κρατησεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos, αρχικά λες "Προσωπικα ουτε ΦΕΜ ουτε ΤΣΜΕΔΕ εχω δωσει για κανενα ΠΕΑ μου..." και παρακάτω λες "Απορω πως, μετα απο τοσες συζητησεις επι συζητησεων για το θεμα, καποιοι συναδελφοι μιλανε ακομα για κρατησεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ"

Προσωπικά, αποδίδω και ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ για ΠΕΑ. Και αυτό γιατί δεν έχω βρει κάτι που να μου επιτρέπει να μην αποδώσω. Αντίθετα η διάταξη της προηγούμενης σελίδας "Οι εισφορές και τα δικαιώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία, υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής." και γνωρίζοντας ότι αυτά είναι ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, με ωθεί να αποδώσω ΤΣΜΕΔΕ (Το ΤΕΕ καταργήθηκε)

 

Εσύ όμως πως τεκμηριώνεις την προσωπική σου πρακτική ;Ρωτάω καλοπροαίρετα χωρίς διάθεση αντιδικίας.

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού δεν τίθεται θέμα αντιδικίας.

Είναι καθαρά προσωπική επιλογή και ρίσκου ύστερα από συζητήσεις με συναδέλφους.

Και πάντα μιλάμε μόνο για το ΠΕΑ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ ...επειδή στο ΠΕΑ δεν μας θεωρεί σχέδια κάποια δημόσια αρχή έχει επικρατήσει να μην πληρώνουμε.

 

Δεν έχουν καταργηθεί οι νόμιμες των ΠΕΑ κάπου με το μνημόνιο ? Άρα δεν χρειάζεται ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά και πάλι ισχύει αυτό με την δημόσια αρχή.

 

Και εγώ πιστεύω πάντως ότι το 90% των μηχανικών δεν πληρώνει ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Από τότε που καταργήθηκαν οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ (που κατά την γνώμη πρόσφερε και προσφέρει έργο) σταμάτησα να πληρώνω και το ΤΣΜΕΔΕ γιατί μου φαίνεται  τελείως παράλογο !

Να πληρώνω εισφορές υπέρ του ΤΣΜΕΔΕ;; Του  δίνω ήδη για τις ανύπαρκτες παροχές του  4.000 ευρώ το χρόνο !!!! Έλεος .

Απλώς απορώ πως κανένας  δεν αντέδρασε στο γεγονός ότι ενώ καταργήθηκαν οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ

δεν καταργήθηκαν οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ μάλλον το επιβραβεύουμε για την θηλιά που μας έχει βάλει στον λαιμό…και για τον εκβιασμό που μας ασκεί εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ ...επειδή στο ΠΕΑ δεν μας θεωρεί σχέδια κάποια δημόσια αρχή έχει επικρατήσει να μην πληρώνουμε.

 

  

 

Aυτό απαιτεί ο φορολογικός νόμος . Την καταβολή του ΦΕΜ πριν τη θεώρηση του σχεδίου από τη δημόσια αρχή. ;Αν δεν υπάρχει θεώρση από δημόσια αρχή δεν απαιτείται η καταβολή ΦΕΜ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

...και συνεχιζω...

Επομενως σε ενα ΠΕΑ πληρωνουμε ΤΣΜΕΔΕ επι της συμφωνηθεισας αμοιβης και οχι επι της νομιμης. Υπαρχει νομιμη αμοιβη σε ΠΕΑ τελικα? Και αν οχι/ναι που το λεει?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 222Α/2012 σελίδα 5590:

 

"Ι.1. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ

H αμοιβή για η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης
κτιρίων, λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης και
εγκαταστάσεων κλιματισμού καθορίζεται ελεύθερα
με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών. Οι
προβλεπόμενες στο π.δ. 100/2010 (Α΄ 177) ως ελάχιστες
νόμιμες αμοιβές καταργούνται. Οι εισφορές και τα δικαι−
ώματα που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία,
υπολογίζονται εφεξής επί της συμβατικής αμοιβής."
 
Είχε ακουστεί βέβαια ότι από 1/1/2014 καταργείται γενικά το 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ ως κράτηση υπέρ τρίτων. Δε νομίζω ότι έχει εφαρμοστεί ακόμα.
Edited by cv94013
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.