Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ στη συμφωνηθείσα ή στη νόμιμη αμοιβή;


geokaloger

Recommended Posts

οχι δεν εχει εφαρμοστει και μαλιστα διαβαζα σε καποιο αρθρο οτι γενικα θα καργηθουν πολλες εισφορες υπερ τριτων αλλα οχι αυτες υπερ ασφαλιστικων ταμειων διοτι ειναι ενας καλος πορος για τα φτωχα ταμεια. αρα βλεπω να μην καταργουν ποτε το τσμεδε 2% . ισως το εμπ 1% ναι. βεβαια μπορει να πουν οτι θα υπολογιζεται επι της συμφωνηθεισας αμοιβης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από που προκύπτει ακριβώς;

Γιατί, απ' ότι βλέπω άλλοι τα πληρώνουν κι άλλοι όχι...

Αν πρέπει να πληρώνονται και δεν τα έχεις πληρώσει, δεν είσαι εκτεθειμένος σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο μελλοντικά;

Προκύπτει από την πιάτσα. 

Παλιά κι εγώ πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ σε ΠΕΑ.

Τώρα πλέον με τις αμοιβές των ΠΕΑ εκεί που έχουν φτάσει, όχι.

Κανένας δεν πληρώνει πλέον ΤΣΜΕΔΕ σε ΠΕΑ.

Νομίζω σιωπηλά το έχει αποδεχθεί αυτό το ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ.

Το ζήτημα είναι αν συνεχίζουν να πληρώνουν ΦΕΜ σε ΠΕΑ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Θα καταργηθεί κι αυτό (εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο) οσονούπω!!! Μέχρι τότε υπομονή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου είναι χαζό να πιστεύει κάποιος ότι το ΤΣΜΕΔΕ μας χαρίζει τις κρατήσεις του. Κανένα ταμείο δεν αποδέχεται σιωπηλά τίποτα.

Το να ερμηνεύει ο καθένας τον νόμο οπως νομίζει, είναι δικαίωμα του. Το να μπαίνει μέσα σε ένα φορουμ και να αναλαμβάνει εργολαβικά να διαδώσει σε εκατό ποστ, ότι κανείς δεν πληρώνει στη "πιάτσα", μόνο και μόνο για να καταφέρει να περάσει τη παράνομη γραμμη του , δεν είναι σωστό.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αυτοί που σήκωσαν το λάβαρο της επανάστασης, να μην πληρώνουμε κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, σε άλλο θέμα συζήτησης διαμαρτύρωνται για τις παράνομες αυξήσεις των εισφορών μας....

Μαζί σας να μην πληρώνουμε τίποτα λοιπόν!!! Δεν μου περισσεύουν και εμένα. Αλλά κάτι μου λέει ότι, ότι αποφευγουμε να πληρώσουμε σήμερα θα το πληρώσουμε στο μέλλον και με τόκο!!

Edited by TomA
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

TomA, εγώ πού είπα ότι το ΤΣΜΕΔΕ μας χαρίζει τις κρατήσεις; Είναι δυνατόν να σου δίνω 50 € κι εσύ να λες όχι δεν το θέλω;

Πού είπα ότι δεν πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ γιατί το λέει το ΦΕΚ789/2013;

Από τη άλλη αν είναι να τηρήσεις όλους τους νόμους αυτού του κράτους ή θα τρελαθείς ή θα φαλιρήσεις.

Υπάρχει άραγε περίπτωση να σου κόψει πρόστιμο η αστυνομία γιατί έτρεξες με 110 σε δρόμο με όριο το 100;

Απλά αν όλοι τρέχουν με 110 σιωπηρά και αναγκαστικά το αποδέχτηκε αυτό η τροχαία.

Στα άλλα η λογική σου είναι εσφαλμένη.

Δεν πέρασε η αύξηση των εισφορών ΤΣΜΕΔΕ διότι πολλοί δεν πλήρωναν ΤΣΜΕΔΕ.

Αν όλοι το πλήρωναν τότε να είσαι σίγουρος ότι θα τα αύξαναν κι άλλο! Έχουν και δίνουν σου λέει...

Δεν μου αρέσουν κι εμένα αυτές οι τακτικές αλλά εδώ είναι Ελλάντα...

Και γιατί να πληρώνω εγώ για τη σύνταξη μηχανικών που φάγανε με χρυσά κουτάλια στο παρελθόν και τα πασάρουν το λογαριασμό στη νέα γενιά;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω αντικρουόμενες απόψεις, μπορεί κάποιος να διευκρινήσει, ή να μου παραπέμψει το σχετικό νήμα, αν σύμφωνα με το Νόμο, εισφορές ΤΣΜΕΔΕ 3% πρέπει να καταβάλλονται και για εργασίες μηχανικού άσχετες από άδειες, ΠΕΑ κλπ
π.χ. συμβουλές για φωτισμό χώρων, σχεδίαση βιβλιοθήκης κ.ο.κ. με αμοιβές της τάξεως 200-300 € με ΑΠΥ προς ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

gecko, απ' όσο γνωρίζω συνεχίζει να υφίσταται ο Ν.2326/1940, στο άρθρο 7 του οποίου αναφέρεται ότι οι πόροι του Ταμείου αποτελούνται (περίπτωση ε) "εκ ποσοστού 2% επί της αμοιβής δια την εκπόνησιν οιασδήποτε μελέτης τεχνικής φύσεως, ως και την εκτέλεσιν ή επίβλεψιν του σχετικού έργου, του πληρωτέου ποσού των αμοιβών υπολογιζομένου πάντοτε βάσει των κειμένων εκάστοτε διατάξεων περί των αμοιβών των ιδιωτών Μηχανικών κλπ. Επί τυχόν συμφωνηθείσας μείζονος αμοιβής το καταβλητέον υπέρ του Ταμείου ποσοστόν υπολογίζεται βάσει του ποσού της συμφωνίας."

 

Επομένως, όσο κι αν αυτό μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, για οποιαδήποτε μελέτη τεχνικής φύσης ή επίβλεψη, απαιτείται η καταβολή ποσοστού 2% επί της νόμιμης αμοιβής υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (το υπόλοιπο 1% είναι υπέρ ΕΜΠ), εκτός από τα ΠΕΑ, στα οποία υπολογίζεται επί της συμφωνηθείσας, σύμφωνα με τον Ν.4093/2012, παράγραφος Ι.1.

 

Αυτά που αναφέρεις, βέβαια, (φωτισμός χώρων, σχεδίαση βιβλιοθήκης) δε θεωρούνται τεχνικά έργα.

Edited by vagiotis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος ο κ. Vagiotis!
Προσπαθούμε να βάλουμε σε τάξη τις φορολογικές-εισφορολογικές μας υποχρεώσεις στις έστω ελάχιστες δουλειές διαφορετικής φύσης που προκύπτουν. Και είναι πράγματι πολλές οι υποχρεώσεις που ακολουθούν μια στοιχειώδη αμοιβή 100€ (εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, συμφωνητικά και κατάθεση τους στις ΔΟΥ, ΦΠΑ, Συγκεντρωτικές ανά μήνα πλέον κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένα θα σας πω

επειδή μπλέκομαι λιγάκι με τα κομματικά, είχα πάει σε συνέλευση μιας πολύ γνωστής παράταξης την οποία υποστηρίζω

ο ταμίας είπε ότι για να έχετε δικαίωμα ψήφου πρέπει πρώτα να έχετε πληρώσει τις ετήσιες εισφορές υπέρ ΤΕΕ

μέσα σε αυτούς που ΔΕΝ είχαν πληρώσει ήταν το εκλεγμένο μέλος της πειθαρχικής επιτροπής του ΤΕΕ αυτής της παράταξης

καθώς ΚΑΙ το στέλεχος της αντιπροσωπίας ΤΕΕ αυτής της παράταξης

μέχρι τότε κι εγώ ήμουν σε όλα εντάξει μέχρι κεραίας, από τότε είπα αϊ στο διάολο σ'αυτή τη χώρα οι συνεπείς είναι τα κορόιδα

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ στο ΠΕΑ πως το πληρώνουμε; Έκανα την εντολή στο ΤΕΕ αλλά πέρα από κρατήσεις υπρ ΤΕΕ δεν είχε κάτι άλλο.

Στο Site του taxisnet για ΦΕΜ έχει την παρακράτηση. Το ΤΣΜΕΔΕ πως βγαίνει, που και πως το πληρώνουμε ρε παιδιά...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.