Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν.1337/83


Recommended Posts

Συνάδελφε mitsus, βλέποντας πως το εμβαδόν του οικοπέδου σου προσεγγίζει το εμβαδό που απαιτούν τα όρια αρτιότητας, εξέτασε και την περίπτωση το οικόπεδο σου να μπορεί να υπαχθεί στο αρ. 3 του Ν. 690/1948 σχετικά με τους θεωρητικούς μεσότοιχους. Ισως να είναι οικοδομήσιμο με αυτόν τον τρόπο, χωρίς την απομείωση του Σ.Δ. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός υπολογισμός είναι το α, αλλά εξέτασε και αυτό που πολύ ορθά σημειώνει ο καλός συνάδελφος DIMITRIS80, είναι κρίμα να χάσεις κάποια τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας! Νεος μηχανικός είμαι και προσπαθώ να βγάλω την πρώτη μου άδεια.

Το οικόπεδό μου είναι ΜΗ άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν. 1337/ 1983.

Το ένα από τα όμορα οικόπεδά μου είναι ΜΗ άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με με το άρθρο 25 Ν. 1337/ 1983.

Μπορώ να βγάλω άδεια μετά από έγκριση της ΕΠΑΕ ή "κολλάω" στο ότι το όμορο οικόπεδο είναι ΜΗ άρτιο αλλά οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι η πρώτη σου άδεια, πριν από όλα τα άλλα, βεβαιώσου ότι το οικόπεδό σου προϋφίσταται με την αυτή μορφή του της απαιτούμενης ημερομηνίας του άρθρου 25...

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ΟΧΙ δεν έχεις πρόβλημα στις περισσότερες των πολεοδομιών.... εκτός κι αν πέσεις τη πολεοδομία του Δήμου Πειραιά!!! Εκεί θα έχεις πρόβλημα.... μέχρι και διαδικασία θα τακτοποίησης θα σε βάλουν να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχε κυτηχθεί αντισυνταγματικό το χτίσιμο με το άρθρο 25 . Τι ισχύει τελικά ?

Το σχέδιο ΓΟΚ που κυκλοφορεί εδώ ασχολείται πάλι με το θέμα . άρα μάλλον υπάρχει πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα όμορα οικόπεδά μου είναι ΜΗ άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με με το άρθρο 25 Ν. 1337/ 1983.

Μπορώ να βγάλω άδεια μετά από έγκριση της ΕΠΑΕ ή "κολλάω" στο ότι το όμορο οικόπεδο είναι ΜΗ άρτιο αλλά οικοδομήσιμο;

 

Θα χρειαστείς υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη του όμορου ότι δεν επιθυμεί την τακτοποίηση της ιδιοκτησίας του αλλά επιθυμεί να οικοδομήσει και αυτός με τις διατάξεις του άρθρου 25.

Link to comment
Share on other sites

Aν ισχύσει αυτό που ανέφερα για τη συγκεκριμένη πολεοδομία....... δε σώζεται ούτε με υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον Πάππα!!!

Εξ' άλλου δεν νομίζω ότι προβλέπεται κάπου η δήλωση του ομόρου..... τουλάχιστο δε το έχω στα υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε οικόπεδο 58.10 τ.μ. (ενω τα συμβόλαια λένε 48τ.μ. και στην πραγματικότητα είναι 53τ.μ.) εξεδώθει άδεια το 1972 στην οποία αναφέρεται στο δίφυλλο:

αρτιοτητα κατα κανόνα 100τ.μ.

αρτιοτητα κατα παρεκκλιση 60τ.μ.

στοιχεια οικοπέδου: 58.10τ.μ.

καλυψη 70%

Πως βκήκε η άδεια? Για εμένα είναι αυθαίρετο. Ανατρέχω στον 1337/83 στο άρθρο 25 μήπως και το τακτοποιήσω με τον 4014/11.

Το άρθρο 25 λέει ότι πρέπει να εγγράφεται κτίσμα 50τ.μ. με πλευρά επί του κοινοχρήστου 5μ. τουλάχιστον, αφού αφαιρεθούν τα τετραγωνικά του ακαλύπτου. Στην περιπτωσή μου δηλαδή, λέω να αφαιρέσω

από τα 53.1τ.μ. τα 53.1τ.μ.*70% και να υπολογίσω με μειωμένο Σ.Δ. κατά το άρθρο 25 του 1337/83 την δόμηση και να δώ πόσα τετραγωνικά είναι νόμιμα.

΄Η μήπος αυτό είναι ανώφελο αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να εγγραφεί κτίσμα κατόψεως 50τ.μ. με τις προϋποθέσεις του άρθρου 25? και να το βγάλω όλο αυθαίρετο?

Ή μήπως αφού έχει άδεια από την πολεοδομία να θεωρήσω το κτίσμα νομίμως υφιστάμενο, για τα τετραγωνικά που δηλώνονται στην άδεια και να υπάγω τα υπόλοιπα στον 4014?

Ευχαριστώ σας προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.