Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 Ν.1337/83


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω την ακόλουθη περίπτωση:

Οικόπεδο 80 τ.μ. με πρόσωπο 7.20μ επί δημοτικής οδού, εντός εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως. Εντός του οικοπέδου υπάρχει αποθήκη 42τ.μ. η οποία κτίστηκε χωρίς οικοδομική άδεια. Για να είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο ένα οικόπεδο στη ζώνη που ανήκει το συγκεκριμένο οικόπεδο πρέπει να είχε το 1959 εμβαδό 110τ.μ. και πρόσωπο 6μ.

Με βάση το άρθρο 5 του Ν.651/77 είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Το οικόπεδο των 80τ.μ. :

α)έχει δημιουργηθεί πριν από την ισχύ του Ν. 651/77 (27-7-77)

β)έχει μια πλευρά του τουλάχιστον 5 μ. σε κοινόχρηστο χώρο (πρόσωπο 7.20μ)

γ)μέσα σε αυτό, βάσει του ισχύοντος Σ.Δ. της περιοχής και μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικά ακάλυπτων χώρων, εγγράφεται κτίριο εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευράς 5 μ (μέσα στο οικόπεδο υπάρχει αποθήκη 42 τ.μ. η οποία έχει ελάχιστο μήκος πλευράς 6.43μ).

Άρα με βάση τα παραπάνω το οικόπεδο αυτό υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν.1337/83 και μπορεί να οικοδομηθεί κατά παρέκκλιση.

1)Στη δήλωση του Ν.651/77 μπορώ να γράψω:

"Το οικόπεδο Α-Β...-Α είναι μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο κατ'εξαίρεση με βάση το άρθρο 25 του Ν.1337/83." ?

 

Επίσης στην περιοχή τα ακίνητα δεν υπόκεινται σε εισφορά σε γη και σε χρήμα. Δε μπορώ να γράψω ότι δεν εμπίπτει στις διατάξεις του Ν. 1337/83 διότι πριν λίγο έκανα αναφορά ότι το ακίνητο μπορεί να οικοδομηθεί με βάση το άρθρο 25 του Ν.1337/83...

2)Εσείς σε αντίστοιχες περιπτώσεις γράφετε απλά ότι το οικόπεδο εμβαδού ...τ.μ. δεν υπόκειται σε εισφορά σε γη και σε χρήμα χωρίς να κάνετε αναφορά στον Ν.1337/83 ?

 

Ο συντελεστής δόμησης των οικοπέδων της παραγράφου 1 του άρθρου 25 του Ν.1337/83 καθορίζεται με βάση το εμβαδόν της κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων ή του κανόνα όπου δεν ορίζεται παρέκκλιση, ως εξής:

- Για οικόπεδα που υπολείπονται της παραπάνω αρτιότητας σε ποσοστό μέχρι 20%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 10%.

- Για οικόπεδα που υπολείπονται μέχρι 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 20%.

- Για οικόπεδα που υπολείπονται άνω του 40%, ο συντελεστής δόμησης μειώνεται κατά 30%.

3)Η κατά παρέκκλιση αρτιότητα στην περιοχή που βρίσκεται το οικόπεδο των 80τ.μ. είναι στα 110τ.μ. οπότε επειδή το εμβαδό του οικοπέδου υπολείπεται κατά 27,27% της κατά παρέκκλιση αρτιότητας, ο συντελεστής δόμησης θα πρέπει να μειωθεί κατά 20% ?

Link to comment
Share on other sites

Εμπίπτει στο άρθρο 27 του Ν2742/99 όπως αυτό αντικατέστησε το αρ. 25.

Δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 1337/83 που αφορούν εισφορά σε γή και χρήμα.

Όσον αφορά στο ΣΔ ναι έχεις μείωση 20%.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως είμαι καλυμμένος αν γράψω στη δήλωση του Ν.651/77:

"Το οικόπεδο Α-Β...-Α είναι μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο κατ'εξαίρεση με βάση το άρθρο 25 του Ν.1337/83, το οποίο είχε τροποποιηθεί με την παράγραφο 8 του άρθρου 5 του Ν.2052/1992 και τίθεται όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 1 του άρθρου 27 του Ν.2742/99"

ή πρέπει να συμπληρώσω και κάτι άλλο ?

 

Όταν ένα ακίνητο δεν υπόκειται σε εισφορά σε γη και σε χρήμα γράφουμε ότι δεν υπόκειται στις διατάξεις του Ν.1337/83. Στις διατάξεις όλων των άρθρων του Ν.1337/83 ή σε κάποιο συγκεκριμένο άρθρο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω στα τοπογραφικά, ο τοπογράφος να γράφει "Η περιοχή εντάχθηκε στο σχέδιο πόλης πριν την ισχύ του Ν.1337/83 και η ιδιοκτησία δεν οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα."

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντιφατικό στη δήλωση του Ν.651/77 να γράφω ότι

"το οικόπεδο είναι μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο κατ'εξαίρεση με βάση το άρθρο 25 του Ν.1337/83, το οποίο είχε τροποποιηθεί με την παράγραφο 8 του άρθρου 5 του Ν.2052/1992 και τίθεται όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 1 του άρθρου 27 του Ν.2742/99"

και στη συνέχεια να λέω ότι "το οικόπεδο δεν υπόκειται στις διατάξεις του Ν.1337/83 και δεν έχει υποχρέωση εισφοράς σε γη και χρήμα"?

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως γράψεις "το οικόπεδο είναι μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο κατ'εξαίρεση με βάση την παράγραφο 1 του άρθρου 27 του Ν.2742/99 και δεν υπόκειται στις διατάξεις του Ν.1337/83 περί εισφοράς σε γη και χρήμα" νομίζω πως δεν υπάρχει καμμία αντίφαση.

 

υ.γ. Αν και γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει γενικά καμμία αντίφαση γιατί ένας νόμος έχει πολλές διατάξεις, σε άλλες υπόκειται και σε άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παραθέτω εδώ το ερώτημά μου καθώς το θεωρώ σχετικό με το θέμα αυτό.

 

Μου προσκόμισαν οικ. άδεια του 1987, όπου το οικόπεδο εμβαδού

41 μ2 αναφέρεται ότι οικοδομείται βάσει του άρθρου 25, Ν.1337/83.

Η άδεια έχει βγει κανονικά (σφραγίδες, υπογραφές κλπ)

 

Έχω το άρθρο 25, Ν 1337/83, όπως τροποποιήθηκε, που κάνει λόγο

για εγγραφή κάτοψης 50 μ2 μετά την αφαίρεση των υποχρεωτικών

ακάλυπτων χώρων στο οικόπεδο.

 

Το ερώτημά μου είναι αν το άρθρο 25, Ν 1337/83 υπήρχε με κάποια προγενέστερη

μορφή και δεν υπήρχε ο περιορισμός του 50 μ2 κάτοψη.

 

Και πού μπορεί να βασίστηκε η Πολεοδομία για να εκδόσει μία τέτοια άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.