Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μονοφασικό ή τριφασικό;


giakaras

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Προσφάτως ολοκλήρωσα μια ηλεκτρική εγκατάσταση και είναι η πρώτη φορά που συμπληρώνω υδε και ως εκ τούτου θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις που αφορούν περισσότερο την ιδιομορφία της εγκατάστασης παρά; Για την συμπλήρωση της υδε…

 

Πρόκειται για μια 2οροφη οικοδομή αλλά προς το παρών ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει μόνο ένα δυάρι στο ισόγειο στο όποιο θα μένει....

Πέριξ της οικοδομής λιμνάζουν πολλά νερά λόγο τον εκσκαφών…εκεί λοιπόν ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει κάποιες αντλιες με φλοτέρ για να αδειάζει τα νερά γύρο από την οικοδομή του (να νερά λιμνάζουν σύριζα με την οικοδομή)

Και εδώ ξεξκιναει το θέμα μου….

Στο διαμέρισμα έχει μονοφασική παροχή…το ερώτημα μου είναι θα σηκώνει το μονοφασικό τα φορτία του διαμερίσματος και τις αντλίες..??

Καλό δεν θα ήταν να βάλω τριφασικό??

Μπορώ να ζητήσω από την ΔΕΗ τριφασικό και να τους γράψω αναλυτικά ότι μια φάση για το σπίτι και οι υπόλοιπες 2 για τις αντλίες?

 

 

Και κάτι τελευταίο έχει εργοταξιακό …γράφω στην υδε τον αριθμό παροχής ή όχι??

 

Παρακαλώ να ενημερώσετε το προφίλ σας με τα στοιχεία της ειδικότητάς σας. Ευχαριστώ . gvarth.

Edited by gvarth
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε την ειδικοτητα σου. Δωσε στοιχεια των φορτιων. Ποσες αντλιες? Τι ισχυος? Τα υπολοιπα φορτια?

Τα 8kVA βλεπεις οτι δεν σου αρκουν? Ουτε 12 αν βαλεις παροχη 05? Υπολογισε τα φορτια σου.

Προκειται να χρησιμοποιησουν 3φ συσκευες?

Link to comment
Share on other sites

Τον υπολογισμό εγκατεστημένης ισχύος τον έκανα βάσει ενός βιβλίου που ασχολείται με την υδε…

Υπολογίζουμε την μεγίστη ζήτηση για κάθε γραμμή ως εξής

 

P=U I COSφ

 

U είναι η τάση

 

I είναι ο μικροαυτοματος της γραμμής (10 Α , 16 Α κτλ)

 

Και

 

COSφ είναι 1 αν πρόκειται για ωμικό φορτίο

 

Έπειτα προσθέτω την ζήτηση των γραμμών πολλαπλασιάζω με τον συντελεστή ταυτοχρονισμού και έχω την συνολική εγκατεστημένη ισχύ…

Είναι σωστός ο τρόπος αυτός?

Γιατί μου βγαίνει 19.18kw…

Συγγνώμη αν έχετε ακούσει κάτι παράλογο…είναι η πρώτη μου δουλεία τέτοιου είδους

 

 

Οι συσκευές είναι μονοφασικες ….ακόμα και οι αντλίες μονοφασικές είναι….δεν έχω δυνατότατα να δω την ισχύ των αντλιών γιατί είναι υποβρύχιες έχω πει στον ιδιοκτήτη να βρει τα χαρτιά τους

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια σε σπίτια θα βρεις 3φασικές συσκευές. Συνήθως μονοφασικές είναι που τις συνδέεις σε διαφορετικές φάσεις με στόχο να κρατήσεις μια ισορροπία ισχύος μεταξύ τους. Στην ΥΔΕ πρέπει να συμπληρώσεις την εγκατεστημένη ίσχυ. Την εγκατεστημένη ισχύ τη συμπληρώνει με βάση το φορτίο, πχ αν η αντλία είναι 600W αυτό θα βάλεις άσχετα από τον μικροαυτόματο της γραμμής. Η τελική ισχύς θα σου πει αν πρέπει να πας στο τριφασικό ή όχι. Συνήθως πάντως τα νέα σπίτια θέλουν τριφασικό.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν ξέρω τα φορτία.. ..

ο παραπάνω τρόπος που έγραψα είναι σωστός?

Όπως είπα μου βγάζει 19,18kw δεν είναι πολλά ? ποια παροχή της ΔΕΗ αντιστοιχεί σε αυτά τα kw?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ γενικα, αν και τα ξερεις http://www.dei.gr/De...92&nt=18&lang=1

Δες εδω τα τιμολογια κτλ http://www.dei.gr/De...18&nt=19&lang=1

Επισης δες εδω http://www.arc-energ...xonomy/term/174 τις παροχες.

 

Οπως ειπε και ο σταυρος μην το πας μετρωντας-αθροιζοντας ρευματα μικροαυτοματων κτλ. Αθροισε ολα τα φορτια. Κλιματιστικα, συσκευες κουζινας, θερμοσιφωνες, φωτισμο, λοιπο εξοπλισμο, μαθε αν σκοπευει να εγκαταστησει στο μελλον και αλλα πραγματα, υπολογισε τα με καποιο ετεροχρονισμο (στη κριση σου) και αποφασιζεις τι θα βαλεις.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.....και τους δύο σας....

Και μονοφασικο τελικά κάνει την δουλειά του....

Να κάνω κ μια τελευταία ερώτηση...

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζουμε τα φορτία ο παραπάνω τρόπος είναι σωστός?

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο τροπο μιλας?

Οταν λες οτι και μονοφασικο κανει, εννοεις το απλο ή το ενισχυμενο? Αν σου φτανουν 8kva βαλε παροχη 03. Αν δεν σου φτανουν, και θες ενισχυμενη 12 kva καλυτερα να πηγαινες σε τριφασικο νο1... μικρη η επιβαρυνση στο λογαριασμο

Πως θα θερμαινεται ο ανθρωπος? Σου εχει πει? Μηπως εχει στο μυαλο του συντομα να χρησιμοποιησει ηλ ρευμα για θερμανση? Καμια αντλια κτλ? Ολα αυτα πρεπει να τα λαβεις υποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ υπολογισμό της εγκατεστημένης ισχύς όπως περιγράφω ποιο πάνω σε περίπτωση που δεν ξέρουμε τα φορτία...

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση τώρα με ενισχυμένο μονοφασικο είναι καλυμμένος με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζουμε τα φορτία ο παραπάνω τρόπος είναι σωστός?

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

 

Π.χ. αν δε γνωρίζεις την ηλ. ισχύ της μίας αντλίας και είναι δύσκολο εώς αδύνατο να την τραβήξεις έξω για να δεις το ταμπελάκι (ή αν είναι σβησμένο το ταμπελάκι), θα μπορούσες να την αμπερομετρήσεις (Inom), να βάλεις ένα συνημίτονο περίπου γνωστό από τέτοιου είδους αντλίες και να βρεις με καλή προσέγγιση το αποτέλεσμά σου. Αυτός ο τρόπος προϋποθέτει ρευματοδότηση της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.