Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμέτρηση που συνοδευει τον ....λογαριασμό


dimidomo

Recommended Posts

στην συνοπτική βάζεις το σύνολο των ποσοτήτων που περιέχονται στον λογαριασμό

σαν παρουσίαση μπορείς να βάλεις ως 1ο ππαε 200 ως 2ο ππαε 300 σύνολο 500 ποσότητα που περιέχεται στον λογαριασμό

 

οι κάθε αναλυτική περιέχει τις νέες εργασίες όπως και το κάθε ππαε

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μην ανοίγω νέο θέμα

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με οικοδομικά έργα ποιες επιφάνειες μετριούνταν σαν τρέχον μετρό ;

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλέψου από το έργο που έχεις τον τρόπο επιμέτρησης από τα συμβατικά τεύχη καθώς και τον τρόπο επιμέτρησης από την περιγραφή του άρθρου που θες να επιμετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο .Απλά σκάφτομαι ότι οποία επιφάνεια είναι μικρότερη από ένα μετρό να την θεωρώ ως τρέχον μετρό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

αν μιλάς για εργασίες τύπου ξυλότυποι, επιχρίσματα, χρωματισμοί κλπ συνήθως δεν υπάρχουν τρεχόμετρα στο τιμολόγιο. Τετραγωνικά και τέλος..διάβασε όμως τα τεύχη μήπως (που δεν νομίζω) αναφέρεται κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας (οπως υποθετω ) για δημοσιο εργο και αν εχει δημοπρατηθει με τις ΕΤΕΠ τοτε αυτες αναφερουν και την επιμετρηση.

Το αυτο περιλαμβανεται και στα επισημα τιμολογια (ΑΤΟΕ κ.λ.π).Υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ δημοσιου και ιδιωτικου εργου στον τροπο επιμετρησης.Οτι λενε τα συμβατικα σου τευχη λοιπον.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα έργο  από κάποια υπηρεσία με πρόχειρο διαγωνισμό δεν υπάρχουν δηλ προδιαγραφές και γενικά καμία σχέση σε ότι αφόρα τα δημόσια έργα περισσότερο με ιδιωτικό έργο μοιάζει η σχέση μου με την υπηρεσία γι αυτό ρώτα αν ήταν δημόσιο γνωρίζω τι συμβαίνει 

Link to comment
Share on other sites

Αν η υπηρεσια που λες υπαγεται στην &1 αρθρου 14 Ν2190/94 (ΦΕΚ Α28) τοτε δεν υπαρχει αλλη λυση απο την επιμετρηση βασει αναλυτικων τιμολογιων .Αν οχι τοτε πρεπει να δεις βασει ποιων νομων δουλευει για τα εργα (π.χ αν ειναι ΝΠΙΔ να βρεις το Π.Δ ιδρυσης του.).Η επιβλεψη τι λεει;

Πες μου τι ειδους υπηρεσια ειναι μηπως σε βοηθησω καπου.Κοιτα και τα τευχη σου μηπως γραφουν τη νομοθεσια που ακολουθει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες υπηρεσιες, πχ πανεπιστημια, νοσοκομεια κλπ βγαζουν προυπολογισμους κατ' αποκοπη, τεμαχιο 1 δηλαδη.

Οποτε θα πρεπει να εκτελεσθουν οι εργασιες με βαση την τεχνικη περιγραφη, και συνηθως παντα ο εργολαβος εκτελει περισσοτερες εργασιες απο οσο πληρωνεται, αφου παντα αυτες οι μελετες ειναι προχειρες και ελλειπεις.

Δωσε περισσοτερα στοιχεια να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.