Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προτεινόμενη λύση για θέρμανση


sygram

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σε λίγο καιρό ξεκινάω κατασκευή μονοκατοικίας στο Ηράκλειο Κρήτης η οποία έχει 3 επίπεδα 80τμ ανά ημιυπόγειο/ισόγειο/πρώτος και σοφίτα 40 τμ. Επειδή τα οικονομικά είναι πολύ περιορισμένα και προφανώς δε θα τελειώσω όλο το σπίτι, θα ήθελα τη γνώμη σας για τη λύση της θέρμανσης. Θα ήθελα να προβλέψω τη λύση στη σχεδίαση και όχι μετά διότι τη θεωρώ πολύ πιο σημαντικό από έπιπλα, κουζίνες κ.τ.λ.

 

Πρόσφατα πήγα στην infacoma μήπως βγάλω άκρη αλλά η αλήθεια είναι ότι άλλο ο πωλητής άλλο μηχανικός οπότε παραθέτω τους προβληματισμούς μου. Σκέφτομαι για λύση χωρίς κλασικά σώματα στους τοίχους. Απ' ότι καταλαβαίνω οι επιλογές είναι α) ηλεκτρική ενδοδαπέδια. Οικονομική αλλά όλοι μου λένε ότι είναι ανθυγιεινή (καρκινογόνα), λόγω ακτινοβολίας και κάνει “τοστ” το σπίτι. β) ενδοδαπέδια με νερό. Αρκετά πιο ακριβή, ειδικά με προμήθεια αντλίας θερμότητας αλλά πιο υγιεινή. γ) θερμαντικά πάνελ. Ίσως οικονομικά αλλά πάλι ακτινοβολία και δεν ξέρω εάν μπορούν να σταθούν αποκλειστικά. Θα πρέπει να γεμίσω όλους τους τοίχους κ.τ.λ. δ) κλιματιστικά . Με μαζική προμήθεια inverter θα είχα καλή τιμή αλλά λόγω ανακύκλωσης του αέρα είναι ανθυγιεινό. Επίσης αν κλείσεις το κλιματιστικό η ζέστη φεύγει σε αντίθεση με την ενδοδαπέδια.

 

Στον πρώτο θα υπάρχει ενεργειακό τζάκι και ελπίζω να μπορέσω να κάνω θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους γιατί το σπίτι είναι βορινό. Οπότε καταλήγω στην εξής σκέψη. Να βάλω κλασική ενδοδαπέδια και να τη συνδέσω με το τζάκι. Να αφήσω όμως αναμονές για κάποιο λέβητα πέλετ για αργότερα. Το θέμα είναι αν μπορώ να κατεβάσω την ενδοδαπέδια και στο ισόγειο και αν το τζάκι θα μπορέσει να αποδώσει ενέργεια για να ζεστάνω 20-22 βαθμούς τα 2 επίπεδα (ισόγειο και πρώτος σύνολο 160 τμ).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Μην αναρτάτε το θέμα σας σε πολλές κατηγορίες. Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ. Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα περιμένεις τεκμηριωμένες απαντήσεις; Τί προβλέπει η σχετική μελέτη με την οποία εκδόθηκε η οικοδομική άδεια; Γιατί δεν συζητάς με τον μηχανικό που εκπόνησε την μελέτη (και τον οποίο έχει πληρώσει);

Link to comment
Share on other sites

:confused: Απο που να ξεκινήσω και που να τελειώσω????

Προφανώς αγαπητέ sygram και είσαι καταμπερδεμένος... αλλά μαλλον φταις και συ λιγάκι.

1) δες την απάντηση του spsychis.

Πήγες απο το Ηράκλειο στην Infacoma για να βρεις άκρη? Μηχανικο δεν εχεις? Μηχανικούς και επαγγελματίες του χώρου δεν έχετε στο Ηράκλειο? Έχετε!!! Και πολλούς... και καλούς...

2) Θα κάνεις θερμομόνωση γιατι είναι Βορινό???? Δηλαδή αν ήταν νότιο δε θα 'κανες???

Όσα περισσότερα χρήματα δαπανήσεις για μόνωση, τόσο χαμηλότερο θα είναι και το κόστος κτήσης του συστήματος θέρμανσης, αλλά και το κόστος λειτουργίας. Αν σε παίρνει, κανε εξωτερική (κέλυφος που λένε...). Μετά τα νούμερα των θερμικών αναγκών του σπιτιού είναι απίστευτα χαμηλά.

3)

---------------------------------------------------

Απ' ότι καταλαβαίνω οι επιλογές είναι α) ηλεκτρική ενδοδαπέδια. Οικονομική αλλά όλοι μου λένε ότι είναι ανθυγιεινή (καρκινογόνα), λόγω ακτινοβολίας και κάνει “τοστ” το σπίτι. β) ενδοδαπέδια με νερό. Αρκετά πιο ακριβή, ειδικά με προμήθεια αντλίας θερμότητας αλλά πιο υγιεινή. γ) θερμαντικά πάνελ. Ίσως οικονομικά αλλά πάλι ακτινοβολία και δεν ξέρω εάν μπορούν να σταθούν αποκλειστικά. Θα πρέπει να γεμίσω όλους τους τοίχους κ.τ.λ. δ) κλιματιστικά . Με μαζική προμήθεια inverter θα είχα καλή τιμή αλλά λόγω ανακύκλωσης του αέρα είναι ανθυγιεινό. Επίσης αν κλείσεις το κλιματιστικό η ζέστη φεύγει σε αντίθεση με την ενδοδαπέδια.

---------------------------------------------------

α) ποιος είπε ότι είναι καρκινογόνα? ειδικά αν είναι υπερύθρων, καποιοι λένε ότι κανει και καλό... Το πρόβλημά της είναι ότι το κόστος λειτουργίας της είναι μεγαλύτερο απο της Α/Θ και ενδοδαπέδιας νερού, και βλέποντας το μακροπρόθεσμα (όχι μόνο για τα πρωτα 3-5 χρόνια) υπαρχει ένα θέμα...

β) ίσως το καλύτερο σύστημα θέρμανσης. Κι αν κάνεις πολύ καλές μονώσεις (βλ. ανωτέρω) το αρχικό κόστος εκλογικεύεται

γ) το πες μόνος σου... 10 φορές να κάνεις ηλεκτρική ενδοδαπέδια υπερύθρων!

δ) Με τακτική συντήρηση τους και φυσιολογικό αερισμό του σπιτιού δε θα χεις κανένα πρόβλημα. Άσε που θα χεις και ψύξη το καλοκαίρι, αρα και το αρχικό κόστος είναι σχετικό...

 

4) Ξαναδές την απάντηση του spsychis καθώς και διάφορα άλλα post εδω στο Michanikos.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Πρέπει να διευκρινήσω ότι αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση της μελέτης. Ο μηχανικός δεν έχει δει καν τα σχέδια (τώρα τελειώνουν τα στατικά), απλά ρωτάω σε ένα φόρουμ με πολλούς μηχανικούς για τη γνώμη σας. Προφανώς δεν υποχρεώνω κανένα να απαντήσει και ούτε ζητάω να μου στείλει μελέτη... Επίσης, κανείς δεν είναι αλάνθαστος και ούτε τα ξέρει όλα, οπότε θα ήθελα να υπολογίσω κάθε γνώμη. π.χ. πόσοι ξέρουν για την ενδοδαπέδια ηλεκτρική ; πραγματικά έχω ρωτήσει 5-6 μηχανικούς και όλοι μου λένε ότι δεν την ξέρουν, δεν εφαρμόζεται πολύ συχνά, έχει ακτινοβολία κ.τ.λ. Εάν δεν έχω μία σφαιρική άποψη για τις διάφορες τεχνολογίες πως θ' αποφασίσω τι να επιλέξω ; Συνήθως ο μηχανικός επιλέγει, προτείνει και επιμένει στη λύση που έχει εφαρμόσει και όχι σε κάτι καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζει να δώσεις αρκετά χρήματα ώστε να μονώσεις το κτίριο σου εξωτερικά (κέλυφος).Ετσι οι θερμικές απώλειες θα περισοριστούν κατά πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο θα υπάρχει ενεργειακό τζάκι και ελπίζω να μπορέσω να κάνω θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους γιατί το σπίτι είναι βορινό. Οπότε καταλήγω στην εξής σκέψη. Να βάλω κλασική ενδοδαπέδια και να τη συνδέσω με το τζάκι. Να αφήσω όμως αναμονές για κάποιο λέβητα πέλετ για αργότερα. Το θέμα είναι αν μπορώ να κατεβάσω την ενδοδαπέδια και στο ισόγειο και αν το τζάκι θα μπορέσει να αποδώσει ενέργεια για να ζεστάνω 20-22 βαθμούς τα 2 επίπεδα (ισόγειο και πρώτος σύνολο 160 τμ).

 

Η γνωμη μου είναι να βάλεις ενδοδαπέδεια νερού αλλά μην σου γίνει αυτοσκοπός το τζάκι...

Να πας τις γραμμές τις ενδοδαπέδιας αλλά και του ενεργειακού στον χώρο του λεβητοστασίου για να είσαι πιο ευέλικτος στο μέλλον και να έχεις εναλλακτικές λύσεις για όλες τις επιλογές που μπορεί να προκύψουν.

Και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν θα κάνεις... ντε και καλά... ότι σου πει ο μηχανικός η ο υδραυλικός....

Ακόμα και εδώ βρε παιδιά μπορούμε να διακρίνουμε ότι ο καθένα μας έχει και διαφορετική άποψη στην θέρμανση.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αρε πανσκα

συμφωνω με ολους τους συναδελφους

που να αρχισω και που να τελειωσω και γω φιλε πανσκα

 

βασικα......... ηλεκτρικη θερμανση ξεχασε την

2ον... αφου εισαι στην αρχη κατασκευης, αδεια μαλλον, θα προτεινα

πολυ καλη θμονωση του σπιτιου και καλα κουφωματα και ας καθεσαι για λιγα χρονια σε καφασια

θα προτεινα τοιχους με πανελ διογκωμενης με πλεγμα

το οποιο μπορει να γινει και καλουπι οποτε γεια σας θερμογεφυρες

θα παει και με πινακα 2 οποτ ενσημα χαμηλα

αλλο ενα θετικο ταχυτητα κατασκευης

γνωστη εταιρεια αποφευγω να την πω εδω

 

υστερα 3ον οπως και να το φτιαξεις ΟΧΙ το τζακι βασικη πηγη

θες μια παρνηθα για σενα

 

λυση με καλη θμονωση ειναι η ΑΘ χαμηλων θκρασιων σωστα μελετημενη

η και συνδεδεμενη με ηλιακο για ζνχ

σωστα διαστασιολογημενο δοχειο αδρανειας

και αν τα μετρα επιτρεπουν, επειδη χαλκος κοστιζει, και οπου επιτρεπουν συνδεση εσωτερικων σπλιτ για ψυξητο καλοκαιρι στην ΑΘ, 200 - 300 ευρο το εσωτερικο βρισκεις καλες μαρκες, ομως επειδη θελει κολλεκτερ η αθ για να δωσει ψυξη με φρεον , 300-400 ευρω περιπου, βαλε ενα δυο φαν κοιλ τοιχου μονο για ψυξη

χαλκος κοστιζει, αν ομως εχεις πολλα μετρα τοτε εκει που δε φτανεις βαλε σπλιτ

 

βεβαια μπορει να θελει κ υψηλων θκρασιων...

 

τελος ... ζωνοποιησε το σπιτι με θστατικες βαλβιδες

 

τωρα .... σωματα ή ενδοδαπεδια..... καρκινος δε παιζει

 

ειναι αργα και εχω δουλεια εις αυριον τα σπουδαια....

 

@ αιθυλενιο εννοειται οτι θα κανει οτι του πει ο μηχ και οτι σηκωνει η τσεπη του

αλλιως αντε μαζευτα μετα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είσαι ήρωας που ξεκινάς σπίτι σε τέτοιους καιρούς. Καλά κάνεις όμως :).

Εγώ ως μη μηχανικός φυσικά, απλώς από συζητήσεις και εμπειρίες πολλών φίλων και γνωστών απλώς έχω κατασταλάξει πια πως ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης σήμερα είναι η ενδοδαπέδια με νερό και μια αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών - όπως νομίζω έγραψα και κάποιος κύριος παραπάνω - και φυσικά σε συνδυασμό με τη θερμομόνωση με κέλυφος και είσαι αρχηγός. Ιδίως αν το σπίτι έχει και μεγάλους όγκους, εξώστες κλπ, η ενδοδαπέδια είναι επιβεβλημένη.

Συγγνώμη για την παρέμβαση, ας τα πουν καλύτερα και οι ειδικοί τους είδους, απλώς εξέφρασα μια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

@ αιθυλενιο εννοειται οτι θα κανει οτι του πει ο μηχ και οτι σηκωνει η τσεπη του

αλλιως αντε μαζευτα μετα

 

Φίλε Οtto γιατί το λες αυτό και διαβάζω και πολλούς άλλους μηχανικούς να το λένε....

Ο μηχανικός θα επιλέξει αν ο πελάτης θα ζεσταθεί με ενδοδαπέδια ή σώματα;

Ο μηχανικός θα αποφασίσει αν βάλει αντλία θερμότητα,πετρέλαιο,φυσικό άεριο,πέλλετ ή οτιδήποτε άλλο;

Ξέρεις πόσες φορές έχω φτιάξει οικοδομές που η τελική επιθυμία του πελάτη δεν έχει καμιά σχέση με την μηχανολογική μελέτη;

Ασε που οι πελάτες μέχρι πρότινος δεν γνώριζαν καν την υπάρξει του μηχανολόγου...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές έχω φτιάξει οικοδομές που η τελική επιθυμία του πελάτη δεν έχει καμιά σχέση με την μηχανολογική μελέτη;

Ασε που οι πελάτες μέχρι πρότινος δεν γνώριζαν καν την υπάρξει του μηχανολόγου...

 

Γι'αυτό μετά τραβούν τα μαλλιά τους αλλά είναι αργά.... Μιλάω κυρίως για αυτούς που κάνουν του κεφαλιού τους χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα γιατί άκουσαν κάποιον φίλο, γνωστό ή το είδαν σε προσπέκτους.....Κάθε σπίτι έχει τη δική του αντιμετώπιση και καλό είναι να συμβουλευόμαστε και κανέναν ειδικό που και που.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.