Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύγκριση των ελέγχων των συνδέσεων μεταξύ προγραμμάτων


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

θέλετε να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα που μας δίνουν τα προγράμματα μεταλλικών που χρησιμοποιούμε, όσο αφορά στον έλεγχο συνδέσεων?

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, μπορώ να λύσω π.χ μια έδραση για αρχή και να δούμε διαφορές. Εγώ βάζω instant και fespa. Κάποιοι έχουν robot (chronism, paktomenos.....), sofistic (iovo) κ.λ.π.

 

Αναμένω απαντήσεις.

 

Υ.Γ δεν κάνω την δημοσίευση στα προγράμματα γιατί θέλω να σχολιάσουμε τα αποτελέσματα και να εμβαθύνουμε (αν μπορούμε) σε αυτά, οπότε θα είναι άδικο να "χαθούν" κάποια θέματα στην ενότητα προγράμματα.

 

:D :D :D :D προκαταβολικά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλνω μια έδραση με το Instant και με το Φεσπα. Δεν έχω βάλει αξονικό φορτίο για τις ανάγκες της δοκιμής (θα αναγκαζόμουν να περάσω μοντέλο στο Φέσπα)

Να πω ότι την δοκιμή την έχω ξανακάνει παλαιότερα σε άλλη σύνδεση και δεν έβγαλα άκρη. Τώρα όμως επειδή είμαστε πολλοί ίσως και να γίνει κάτι

test_instant_163.pdf

test_fespa_204.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να δούμε.

στείλτε αποτελέσματα.

Ήδη αυτά που έστειλα διαφέρουν αλλά ξέρω που!!!!

Θα στείλω με τροποποίηση.....

Link to comment
Share on other sites

Αρη έφτιαξα κάτι όσο το δυνατόν θεωρώ πλησιέστερο στη σύνδεση σου. Δες αν είναι όντως έτσι, δεν μπόρεσα να σου το στείλω με Π.Μ., θα προτιμούσα να ήταν διπλοτσεκαρισμένο πριν το ανεβάσω, αλλά και έτσι ας είναι.Υπάρχει θέμα, οπότε περιμένω ανατροφοδότηση.

ae_650.doc

Link to comment
Share on other sites

97 το robot

220 το instant (με σφάλμα) που αν το διορθώσω θα μεγαλώσει

160 το Φεσπα

 

Αύριο θα τα συγκρίνω κανονικά και θα σου πω αν έχουμε κάνει κάτι λάθος.

Θα κάνω και με το χέρι μια απλή επαλήθευση

Για να δούμε

Που είναι ο iovo? Ταξίδι?

Link to comment
Share on other sites

paktomenos

μπορείς να αλλάξεις κάποια πράγματα στα δεδομένα για να ταιριάξουν τα δεδομένα μας και να στείλεις το output?

1)Πάχος δακτυλίου από 10 σε 15μμ

2)Βάση σκυροδέματος βάλε 5-10 εκ μεγαλύτερη από την μεταλλική πλάκα επειδή το instant νομίζω ότι έτσι το υπολογίζει. (δεν είμαι σίγουρος).

3)Τσιμεντένεμα αντοχή σε θλίψη 16Μpa

4)Επειδή το κρίσιμο στην αντοχή είναι η αντοχή σχεδιασμού αγκύρωσης έναντι αστοχίας σκυροδέματος (κάτι που με προβληματίζει - μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο) δεν δοκιμάζεις να αυξήσεις την πλάκα αγκύρωσης και το βλέπουμε σε 2η φάση? Με τον τρόπο αυτό θα αυξηθεί η εφελκυστική αντοχή αγκύρωσης και λογικά και η αντοχή σε ροπή.

 

Πρέπει να παρατηρήσω ότι ο έλεγχος - τεύχος του robot έχει βελτιωθεί δραστικά σε σχέση με αυτό που ήταν πριν από 4 χρόνια που το δούλευα.

Είναι αναλυτικότατο. Θέλει δουλειά πάντως η σύγκριση και αυτό επειδή το robot δεν έχει το τελικό διάγραμμα που βγάζει το instant και το instant δεν είναι τόσο αναλυτικό πλέον όσο το robot.

Ευχαριστώ

Άρης

 

Υ.Γ Μου είπε ο Παναγιώτης να δοκιμάσουμε και με τα παραδείγματα του Βάγια. Λέω να το δούμε σε δεύτερη φάση αν θες. Διαφορετικά το αλλάζουμε και πάμε με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.