Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύγκριση των ελέγχων των συνδέσεων μεταξύ προγραμμάτων


 

Recommended Posts

@ppetros: το θέμα δεν είναι η "βελτιστοποίηση" της σύνδεσης, αλλά η σύγκριση των αποτελεσμάτων για μια δεδομένη σύνδεση, όποια και αν είναι αυτή. Η συγκεκριμένη προτάθηκε από τον ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ, και με αυτή ξεκινήσαμε.

 

@ chronism: Δεν σκανάρεις καμμία σελίδα του βιβλίου, γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν? :roll:

Link to comment
Share on other sites

@ chronism: Δεν σκανάρεις καμμία σελίδα του βιβλίου, γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν το έχουν? :roll:

 

Μα στο pdf που ανέβασα έχει τα στοιχεία της σύνδεσης .....

 

Εσένα όμως που είσαι robotakias θα στο στείλω έτοιμο !!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D

structure1_168.zip

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε. Και τόσα ...εκατομμύρια που έχω βγάλει από τα στατικά πότε θα προλάβω να τα φάω? Δεν γίνεται να το αναβάλλει λίγο? :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

ppetros η σύνδεση ήταν μόνο για να συγκρίνουμε. Οι 8.8 ήταν για να μην πάω σε με πρότυπα αγκύρια και οι 2 ενισχύσεις κορμού επειδή είναι πιο απλές (είναι βέβαια και πιο οικονομικές). Τα 2 αγκύρια στο μέσο καμιά φορά που δεν θες να αυξήσεις το πλάτος της έδρασης είναι πολύ βολικά γιατί αυξάνουν για λίγο την ροπή αντοχής χωρίς να πας πάνω από Μ30 που δυστυχώς δεν τα προτιμούν οι κατασκευαστές

 

chronism δεν έχει νόημα να κάνουμε μια εύκολη σύνδεση που επαληθεύεται άμεσα. Η σύνδεση - έδραση- είναι πιο δύσκολη και δεν θα έπρεπε να την αλλάξουμε ειδικά την στιγμή που είχαμε κάνει ένα ξεκίνημα. Τελοσπάντων δεν εφαρμόζουμε την αντίστοιχη του Βάγια αμέσως μετά από αυτή που πρότεινες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν

έφτιαξα και εγώ την σύνδεσή του κορφιά.

Ο λόγος που έχω είναι 0.97 έναντι 1.00 του Robot για το Instant και 0.98 για το Φεσπα. Δεν έχω το βιβλίο μαζί μου να δω τι γίνεται αλλά είναι ασήμαντο.

 

Έχω να πω ότι το robot έχει πλέον πολύ πιο αναλυτικό τεύχος από το Instant

con1_bagias_d_210.pdf

_ue_ae__korfias_bagia_655.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

έφτιαξα και εγώ την σύνδεσή του κορφιά.

Ο λόγος που έχω είναι 0.97 έναντι 1.00 του Robot για το Instant και 0.98 για το Φεσπα. Δεν έχω το βιβλίο μαζί μου να δω τι γίνεται αλλά είναι ασήμαντο.

 

Έχω να πω ότι το robot έχει πλέον πολύ πιο αναλυτικό τεύχος από το Instant

 

δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά και το INSTANT παράγει πολύ καλά τεύχη συνδέσεων (αναλυτικά) και ευανάγνωστα χωρίς να χάνεσαι (ίσως τα έχω συνηθίσει)

με μια πρώτη ματιά είδα πως το ROBOT αναλύει τις συγκολλήσεις ενώ το INSTANT αναγράφει τα απαιτούμενα πάχη και επίσης το ROBOT παράγει τη στοφική ακαμψία του κόμβου ενώ το INSTANT όχι

η αναγραφή της στροφικής ακαμψίας του κόμβου στο ROBOT νομίζω είναι απoτέλεσμα ενσωμάτωσης των τελευταίων κειμένων του EC3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.