Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνδρομές Μηχανικού ΤΕ -- Έλεος!


Allobar

Recommended Posts

Το ξέρετε ότι η ΕΕΤΕΜ χρεώνει τη Βεβαίωση με 10€!!! Δε φτάνει δηλαδή που είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω και ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ πρέπει να πληρώνω και 10€ την βεβαίωση.

 

Δηλαδή ένας Μηχανικός ΤΕ έχει έξοδα σε επιμελητήρια διπλάσια από έναν ΠΕ και δεν έχει και επαγγελματικά δικαιώματα!

 

Πραγματικά η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει κανείς στη ζωή του, είναι να γίνει Μηχανικός ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι αφορα αυτη η βεβαιωση?

Προσωπικα εχω σταματησει να πληρωνω συνδρομες τεε. Κατι νομιζω οτι κανω θα μου πεις τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βεβαίωση για συμμετοχή σε δημόσια έργα, μιας και ο συνάδελφος δεν είναι ηλεκτρολόγος Τ.Ε.. Να ξέρεις όμως συνάδελφε Allobar ότι εδώ και κάποιον καιρό δεν είναι υποχρεωτική η προσκόμιση βεβαίωσης από το ΤΕΕ και την ΕΕΤΕΜ για συμμετοχή σε δημοπρασία. Απαιτείται βεβαίωση από το ΣΠΕΔΕ.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρετε ότι η ΕΕΤΕΜ χρεώνει τη Βεβαίωση με 10€!!! Δε φτάνει δηλαδή που είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω και ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ πρέπει να πληρώνω και 10€ την βεβαίωση.

 

Δηλαδή ένας Μηχανικός ΤΕ έχει έξοδα σε επιμελητήρια διπλάσια από έναν ΠΕ και δεν έχει και επαγγελματικά δικαιώματα!

 

Πραγματικά η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει κανείς στη ζωή του, είναι να γίνει Μηχανικός ΤΕ.

Ποιο παράρτημα της ΕΕΤΕΜ σε χρέωσε?? Ρωτάω διότι όπως οι Τ.Ε. είσαστε εγγεγραμμένοι στην ΕΕΤΕΜ έτσι και οι διπλωματούχοι είμαστε στο ΤΕΕ και ανανεώνουμε όλοι μας τις συνδρομές, αντίστοιχα, κάθε χρόνο. Από κεί και πέρα, όσες βεβαιώσεις να πάρεις μέσα στο χρόνο, κανονικά δεν χρεώνονται extra. Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ορισμένα παραρτήματα δεν έχουν την οικονομική δύναμη που μπορεί να έχει το τοπικό τμήμα του ΤΕΕ (ή που είχε για να είμαστε ακριβείς όσον καιρό ίσχυαν οι παρακρατήσεις επί των αμοιβών αδειών) μπορεί να χρεώνουν τις βεβαιώσεις ώστε να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να χρεώνονται. Τώρα αν κάποιο τμήμα τις χρεώνει...

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Όντως συνάδελφε, τεράστιο ξεφτιλίκι.

 

Πέρα απτη συνδρομή, 10ε η κάθε βεβαίωση. Αδιανόητο. Οταν μου το ειπε η υπάλληλος στο τηλέφωνο (περσυ χρειαστηκα για θεώρηση μπλοκ και για δημοπρασίες) τρελάθηκα. Μάλιστα η ίδια ντρεπόταν μόνο που το έλεγε...

 

Κάποιος συνάδελφος ανέφερε πως για δημοπρασίες δεν ειναι απαραίτητη πλέον η βεβαίωση εετεμ, τεε. Μπορεί να με παραπέμψει που το βρήκε για να σταματήσω να πληρώνω και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε και οι ηλεκτρολόγοι που για κάθε ΥΔΕ πληρώνουμε 10€ για μια σφραγίδα! Και πρέπει να είσαι και ενήμερο μέλος. Λες και κάνουν και τίποτα καλό για το καλό του κλάδου. Αποτυχημένοι πέρα για πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος ανέφερε πως για δημοπρασίες δεν ειναι απαραίτητη πλέον η βεβαίωση εετεμ, τεε. Μπορεί να με παραπέμψει που το βρήκε για να σταματήσω να πληρώνω και αυτά;

 

Οποιαδήποτε διακήρυξη και αν διαβάσεις, στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά αναφέρεται μόνο η βεβαίωση μη παραπτώματος και η ενημερότητα του ΣΠΕΔΕ ή του αντίστοιχου Συνδέσμου Εμπειροτεχνών*. Πουθενά δεν αναφέρεται προσκόμιση βεβαίωσης ΕΕΤΕΜ ή ΤΕΕ και μάλιστα το έχω δοκιμάσει συμμετέχοντας σε δημοπρασία.

 

*Για να είμαι ακριβής αναφέρονται ως βεβαιώσεις των οικείων επαγγελματικών (και όχι επιμελητηριακών) οργανώσεων. Άντε, βρήκα και το άρθρο: κοίτα στην παράγραφο 9 του άρθρου 20 Ν. 3669/08 (ΦΕΚ Α'116/18-6-2008).

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.