Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσοστό ανοιγμάτων


EfyD

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα επειδή για > 10 μέτρα το ποσοστό είναι 80% ενώ για 5-10 μέτρα είναι 50% και επειδή μόνο ένας όροφος είναι >10μέτρα θα έπαιρνα το 5-10μέτρα, και έτσι θα το σύγκρινα με το 50%.

 

Επίσης και ο μέσος όρος της απόστασης τυπικά θα έπρεπε να βγεί ως προς την επιφάνεια, δηλαδή Α1*L1+A2*L2+....+An*Ln/Aολ και έτσι θα έβγαινε ούτως η άλλως στην κατηγορία 5-10μέτρα.

 

Το να βγάζεις πάντως μέσο όρο απαιτητού ποσοστού ανοίγματος ως προς την επιφάνεια μου φαίνεται λογικό και είναι βασικά παρεμφερές με το να έβγαζες μόνο μέσο όρο της απόστασης ως προς την επιφάνεια και μετά με βάση την κατηγορία να έπαιρνες 50% ή 80%.

Edited by EfyD
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι off topic. Λέει το Π.Δ. 71/88 στην 3.2.10. πως όλα τα κουφώματα σε τοίχους πυροδιαμερισμάτων ή σε πυροπροστατευμένα φρεάτια πρέπει να πυράντοχα και έχει και κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τον δείκτη πυραντίστασής τους. Λέει όμως και πως τα πυράντοχα κουφώματα πρέπει να είναι αυτοκλειόμενα. Έχετε δει ποτέ εσείς κάτι τέτοιο σε κτίριο μετά την εφαρμογή του Π.Δ. 71/88;

Προσωπικά μόνο τις πυράντοχες πόρτες των επικίνδυνων χώρων έχω δει έτσι. Πυροδιαμέρισμα όμως μπορεί να είναι και ένας ολόκληρος όροφος πολυκατοικίας ή γραφείου κλπ. Θα έπρεπε λοιπόν τα εξωτερικά τους κουφώματα καθώς και αυτά προς το πυροπροστατευμένο κλιμακοστάσιο να είναι αυτοκλειόμενα;

 

Αυτήν την απορία την έχω και εγώ...αν έχεις πυροπροστευμένο κλιμακοστάσιο και επομένως οι πόρτες εισόδου στα διαμερίσματα πρέπει να είναι ανάλογα με την απαίτηση 30 ή 60 τι γίνεται? Όντως αυτά που γράφεις ενώ θα έπρεπε τυπικά να είναι έτσι δεν τηρούνται....

 

στο άρθρο 2.1.7 πάντως το μόνο που ξεκαθαρίζει είναι ότι ο δέικτης πυραντίστασης σε πυροδιαμερίσματα ισχύει μόνο για διαχωρισμούς με το υπόλοιπο κτήρια ή γειτονικά κτήρια και όχι για ότι είναι σε παφή με ακάλυπτο χώρο,έδαφος κτλ.Άρα οι πόρτες των διαμερισμάτων πρέπει να είναι πυράντοχες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σας

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να διατηρήσω ποσοστό ανοιγμάτων μεγαλύτερου του 15% σε ένα εξωτερικό τοίχο που είναι σε απόσταση μικρότερη των 3μ από άλλο κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.