Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή ανελκυστήρα σε κτίριο στο οποίο δεν υπάρχει υποχρέωση κατασκευής του.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Pavlos33

 

9) πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης της

πολυκατοικίας........ με πλειοψηφία του 51% του συνόλου των ψήφων, 

 
κατά το άρθρο 11 του Ν. 3209/2003 για την κατά παρέκ−
κλιση του ΝΟΚ κατασκευή ανελκυστήρα στις περιπτώ−
σεις που η οικοδομή έχει υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 
3741/1929 «Περί ιδιοκτησίας κατ’ ορόφους».
 
O νόμος 3741/1929 είναι η σύσταση οριζοντίων?
 
ρωτάω γιατί στην περίπτωσή μου, η πολυκατοικία μου βρίσκεται σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με άλλη μία αυτοτελή οικοδομή, χωρίς όρια αποκλειστικής χρήσης στο οικόπεδο.
επομένως για την τοποθέτηση του ανελκυστήρα στο ισόγειο θέλω συναινεση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών? 
 
Η οικοδομή μου συμπληρώνει στο σύνολό της 54% επί του οικοπέδου..

 

της  [καθε] πολυκατοικιας....

εχεις δυο οικοδομες....

 

εχεις συσταση καθετων

καθε μια οικοδομη εχει τα δικα της χιλιοστα στο οικοπεδο

αλλα καθε μια εχει και αυτοτελεια ψηφων  εναντι της αλλης οικοδομης

Διοικειται και αποφασιζει μονη της...

 

[αλλως να φωναξετε τους απεναντι της αλλης οικοδομης...να συμμετασχουν στην υγρομονωση της δικης σας ταρατσας...]

 

εδιτ

κι αν λειπει ο ορος "αποκλειστικη χρηση"  απο τον κανονισμο ή την συσταση για το σημειο οπου θα πατησει το ασσανσερ

παλι καλυπτεσαι αφου εχεις και το 54%...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο, έχω καταλάβει ότι υπάρχει κάθετη σύσταση ανάμεσα στις δύο, σε οικόπεδο εξ αδιαιρέτου και η κάθε μία έχει οριζόντιες.

δυστυχώς δεν έχω ακόμα στα χέρια μου τα συμβόλαια..

 

θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες!

 

Δημήτρη απλά στο ΦΕΚ της μικρής κλίμακας, αυτό αναφέρεται μόνο στην κατασκευή του ανελκυστήρα, δηλαδή για την υγρομόνωση ή για ένα στηθαίο στην είσοδο κλπ πρέπει να συμφωνήσουν ΟΛΟΙ κατά την ΕΕΜΚ..

Επίσης, αν αρκεί η πλειοψηφία του συνόλου, θα πρέπει να έχω πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης και των δύο κτιρίων, ή αρκεί μία δήλωση του ιδιοκτήτη μου που έχει το 54%?

 

σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δυο οικοδομές στο ίδιο οικόπεδο έχουν σύσταση καθέτου και οριζοντίων. Οπότε ο ανελκυστήρας θα κατασκευαστεί στα όρια της μιας κάθετης και έτσι μας ενδιαφέρει το ποσοστό ψήφων της μιας οικοδομής.

Όπως τα λέει ο Δημήτρης παραπάνω με τις καλημέρες μου.

Link to comment
Share on other sites

μερσα...

αυτο λεμε

 

να συμφωνησουν "ολοι" της μιας οικοδομης

 

η διπλανη οικοδομη  τι ναρθεί να πει...για την "ταρατσα" της άααλλης????

 

κατα τα λοιπα...

"πρακτικο της Γενικης συνελευσης της [δικης σας] οικοδομης..."   οπως το λεει  ο παυλος...

 

κι οταν νομος λεει πρακτικο εννοει πρακτικο

κι οχι εξουσιοδοτησεις με υπογραφες δια...περιφορας...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο πελάτης μου θέλει να κάνει εξωτερικό ανελκυστήρα με διαςταςεις θαλάμου 0,90*0,90 σε υφιστάμενο κτίριο, το οποίο κατα το χρόνο ανέγερσης δεν απαιτούνταν. Από την πολεοδομία μου επιβεβαίωσαν ότι μπορώ να πάω με ΕΕΜΚ χωρίς να υπάρχει υποχρέωση να κατοικεί στο κτίσμα ΑΜΕΑ. Σε νέα επίσκεψη μου, υποστηρίζουν ότι πρέπει να κατασκευαστεί με προδιαγραφές ΑΜΕΑ (διαστάσεις θαλάμου, πόρτες, πρόσβαση με ράμπες μέχρι τον ανελκυστήρα), τα οποία δεν είναι δυνατόν να κατασκευαστούν έτσι λόγω έλλειψης χρημάτων και χώρου. Ο κατασκευαστής του ασανσέρ, ο οποίος δραστηριοποιείται σε διπλανή πόλη, μου είπε ότι για τα ασανσέρ που τοποθετεί σε αυτές τις διαστάσεις βγαίνει ΕΕΜΚ. Στο άρθρου 27 του νοκ (το οποίο επικαλείται στην ΕΕΜΚ) αναφέρεται γενικώς στην προςθηκη ανελκυςτηρα και όχι με προδιαγραφές για ΑΜΕΑ. Έχει κανείς υπόψη του κάτι περισσότερο ή μήπως έχει τύχει σε κανένα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε υφιστάμενο κτίριο γραφείων με Γοκ 55 και μετέπειτα προσθήκες καθ´υψος με Γοκ 73 υπάρχει ανελκυστήρας μικρός 2 ατόμων που προβλεπόταν στην αρχική αδεια του 1969. Θελουμε να τον μεγαλώσουμε ωστε να χωράει 5-6 άτομα. Γνωρίζετε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την μια διάσταση και απλώς να μεγαλώσουμε την άλλη διάσταση χωρις να καταλήξει φρεάτιο 1,40χ1,70 εξασφαλίζοντας όμως την απόσταση 1,50 απο τη πόρτα μέχρι τον απέναντι τοίχο ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, σε οικοδομή με ισόγειο με δυο ορόφους οπού στην άδεια του 2003 έχει στα σχεδία  αλλά και στην πραγματικότητα κατασκευαστεί φρεάτιο ανελκυστήρα 1,00 Χ1,20. Σήμερα οι ιδιοκτήτες θέλουν να εγκαταστήσουν ανελκυστήρα. Θέλει άδεια δόμησης η μικρής κλίμακας. Μπορουν με αυτές τισ διαστάσεις του φρεατίου να εγκαταστήσουν ανελκυστήρα?

 

ευχαρίστω

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.