Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροφοι σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Θέλω να εκδόσω άδεια προσθήκης καθ' ύψος σε παραδοσιακό οικισμό όπου το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,50 μ και 2 ορόφους. Το έδαφος είναι αρκετά επικλινές, περίπου 30 κλίση. Ενώ φτιάχνω 2 ορόφους με μέγιστο ύψος τα 6 μ, τοποθετώ και μια σοφίτα στην πίσω πλευρά του οικοπέδου, δηλαδή εκεί που η κλίση του οικοπέδου είναι η μεγαλύτερη και το μέγιστο ύψος είναι τα 7,50 μ, όλα οκ εως εδώ. Υπάρχει όμως πρόβλημα με το γεγονός ότι η όλη κατασκευή φαίνεται ως τριώροφη ή η σοφίτα λογίζεται ως ενιαία με τον Ά όροφο? Ρίξτε μια ματιά στο σχεδιάκι όπου φαίνεται το ισόγειο, ο όροφος και η σοφίτα.

Όψη 1.rar

Link to comment
Share on other sites

"Σοφίτα" όπως την ορίζει ο ΝΟΚ δεν φαίνεται να υπάρχει και με τα ελάχιστα στοιχεία του σχεδίου σου δεν γίνεται να καταλάβουμε αν προκύπτει τρίτος όροφος λόγω κλίσης και προσμέτρησης του υπογείου στην δόμηση

 

Επίσης να έχεις κατά νου οτι μετά τον 4030 μόνο αρχιτέκτονες έχουν δικαίωμα συνταξης αρχιτεκτονικής μελέτης για άδεια δόμησης σε παραδοσιακό οικισμό

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι η "σοφίτα" σου είναι σοφίτα...

αν δείς προσεκτικά τον ΝΟΚ αλλά και το τεύχος τεχνικών οδηγιών θα βγάλεις μια χαρά άκρη...αλλά νομίζω οτι έτσι οπως τα έχεις...δεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κάτι, σχετικό ή άσχετο: 
 
Οι όροφοι σε μια πολυκατοικία πώς μετράνε; Μια γνωστή μου έχει διαμέρισμα στον 4ο, αλλά όλα τα χαρτιά της το περιγράφουν ως διαμέρισμα 3ου. Μήπως πιάνεται και το ισόγειο; 
 
 



Άσχετο με το παρόν θέμα.
Βάλε το ερώτημα σου εκ νέου κατάλληλα ώστε να απαντηθεί.
Το παρόν θα διαγραφεί.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.