Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Αν κάνουμε το πολίτη δίπλα μας να παράγει , τότε θα έχει αυτός και θα έχουμε και εμείς Κάτι που τις μεγάλες εταιρίες δεν τις ενδιαφέρει και άμεσα άλλα γίνεται όμως έμμεσα Επομένως βοηθάμε σαν μηχανικοί ΕΕ  με τις γνώσεις μας να παράγουν οι συν πολίτες και το χρήμα από την παραγωγή τους φτάνει και σε εμάς Κάτι που στις μεγάλες πόλεις δεν μπορεί να γίνει τόσο απλά , όπως στην περιφέρεια  ή δεν γίνεται τόσο εύκολα χειροπιαστό . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε μου εν ετει 2017 θα επρεπε να ειχαν διορθωθει τα λαθη αυτα...αυτο θα περιμενες με τοσες περικοπες, θυσιες, αιμα.....Παρολαυτα καθε χρονο γινονται και χειροτερα....Και ακομα μιλατε για ελευθερο επαγγελμα του μηχανικου;;;;; Αυτη ειναι μια παροχη υπηρεσιας πολυτελειας....για χτισιμο σπιτιου, ανακαινιση, αρχιτεκτονλικια με μαρκαδορακια faber castell....

 

Δεν αρκουν 7 ετη για να διορθωθει ενα ολοκληρο "παραγωγικο" μοντελο, πανω στο οποιο δομησε τη ζωη της μια ολοκληρη γενια ανθρωπων.

Αυτο πρεπει να γινει κατανοητο. 

Ανθρωποι πηραν δανεια, προγραμματισαν να ζησουν μια ζωη η οποια δεν αντιστοιχουσε στις ικανοτητες και δυνατοτητες τους (κατι το οποιο οφειλεται εν μερει σε δικη τους αφελεια, εν μερει σε δολο αυτων που κινουν τα νηματα).

Επιχειρησεις βασισαν την υπαρξη τους σε ενα στρεβλο παραγωγικο μοντελο. (δανεικα δημοσιου τομεα και κρατικοδιαιτος ιδιωτικος τομεας)

 

H επαγγελματικη ζωη ειναι οπως ο αθλητισμος. 

Ειναι ευκολο να κατακτησεις την κορυφη, αλλα δυσκολο να διατηρηθεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκουν 7 ετη για να διορθωθει ενα ολοκληρο "παραγωγικο" μοντελο, πανω στο οποιο δομησε τη ζωη της μια ολοκληρη γενια ανθρωπων.

Αυτο πρεπει να γινει κατανοητο. 

Ανθρωποι πηραν δανεια, προγραμματισαν να ζησουν μια ζωη η οποια δεν αντιστοιχουσε στις ικανοτητες και δυνατοτητες τους (κατι το οποιο οφειλεται εν μερει σε δικη τους αφελεια, εν μερει σε δολο αυτων που κινουν τα νηματα).

Επιχειρησεις βασισαν την υπαρξη τους σε ενα στρεβλο παραγωγικο μοντελο. (δανεικα δημοσιου τομεα και κρατικοδιαιτος ιδιωτικος τομεας)

 

H επαγγελματικη ζωη ειναι οπως ο αθλητισμος. 

Ειναι ευκολο να κατακτησεις την κορυφη, αλλα δυσκολο να διατηρηθεις εκει.

διαφωνω....το ζευγαρι που πηρε ενα δανειο το 2005 για ενα διαμερισματακι στο περιστερι κανοντας και οι 2 δουλειες των 1000ε δεν υπολογιζαν πως το 2017 δεν θα δουλευει κανενας απο τους 2 οπως και τ οτι θα πλγηρωναν νοικι στο σπιτι που αφγορασαν για να τρεφεται ο καρανικας

 

μας εχουν κανει τα τομαρια να νιωθουμε πως εμεις φταιμε για ολα..

 

φταινε αυτοι που ειχαν και το μαχαιρι και το καρπουζι....που ηξεραν πως οι αριθμοι δεν βγαινουν απο το 1990

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν το ήξεραν Στο καπιταλισμό ζούσαν Κάθε 15 χρόνια έχουμε και μια οικονομική κρίση δεν ρώταγαν τους πατεράδες τους Εγώ πως το ήξερα ? και δεν ανοίχτηκα τότε ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να εστιασουμε στο επαγγελμα του μηχανικου και επαναλαμβανω οτι κατα τη γνωμη μου (το εχω γραψει εδω μεσα πολλες φορες τα τελευταια χρονια) τελειωσε ο ΕΕ μηχανικος και το ασχημο ειναι οτι πολλοι νομιζουν οτι η απωλεια ειναι μονο οικονομικης φυσεως.

Δεν αντιλαμβανονται την αξια του να μην ειναι κανεις υπαλληλος γιατι το θεωρουν δεδομενο. Μια ολοκληρη γενια μεγαλωσε θεωροντας δεδομενο οτι μπορει να ειναι αφεντικο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθουν εταιρίες στην περιοχή μου και να παράγουν έργο , εγώ πολύ ευχαρίστως να γίνω υπάλληλος Γιατί να δουλεύω 18 ώρες και όχι 8 ή δέκα και χωρίς άγχος ? Τώρα αντί να δουλεύω και να τυπώνω σχέδια θα έπινα καφέ στην παραλία και έχει και ωραία μέρα . 

 

Μέχρι τότε η παραγωγή γίνεται από πολλούς μικρομεσαίους και αυτοί ακόμα παράγουν ενώ οι εταιρίες και αυτές που υπήρχαν έφυγαν ,  αντίθετα με τους προηγούμενους που παράγουν με αγάπη για τον τόπο τους . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πεί μισθωτός και ΕΕ? Εγω θέλω αυτός που είναι μισθωτός να είναι πραγματικός μισθωτός και αυτό που είναι ΕΕ να είναι πραγματικά Ελεύθερος Επαγγελματίας.... Το κακό είναι ότι ολα έχουν μπλέξει μαζί, τι θα πεί κύριοι, ΕΕ με εξαρτημένη εργασιά? τοτε είναι μισθωτός και τέλος.... δεν μας αρέσουν σαν πολιτεία οι εξαρτημένες σχέσεις εργασίας γιατί δεν είναι "ευελικτες" τότε να θεσμοθετηθεί μεγαλύτερη ευελιξία, όχι να αφήνουμε τη μαύρη εργασία με μπλοκάκι να οργιάζει και να προσπαθούμε με νόμους-εκτρώματα να ξεχωρίσουμε τα πράγματα. Αλλά ξέρετε πολύ καλά τι γινεται.... αφήνουν σα κράτος να σπιλώνονται ολόκληρες κατηγορίες επαγγελματιών, με διάφορα προσχήματα, και βλέπεις τωρα που πραγματικά σφαγιάζεται όλη η ομάδα των επιστημόνων οι άλλοι κάνουν πως δε βλέπουν (αλήθεια είδατε στις εφημερίδες να αναγράφεται ποτέ το 38%, όλο για 27% βλέπω) για να μη πω ότι κλείνουν και το μάτι χαιρέκακα λέγοντας... "τα λαμόγια οι μηχανικοί τοσα χρόνια καλα φάγανε"... βέβαια πόσο έφαγε ενας μπλοκάκιας που βγάζει το μεροκάματο του χωρίς κανένα δικαίωμα, με 10ωρα και 12ωρα, ή οι συναδελφοι που γίνονται μητέρες και σε μια εβδομάδα πάνε πάλι στο εργοτάξιο, ή ενας νέος που ξεκίνησε το 2010 δεν μας λένε... κοιτάνε μόνο τους 10-20 μεγαλοεργολάβους που κονόμησαν για 4 ζωές.... λες και αυτοί θα πληρώσουν τιποτα τωρα.....

Βρέ ουστ ρε! Οι μηχανικοί, οι γιατροί και όλοι οι επιστήμονες πρώτης γραμμής είναι η αφρόκρεμα, είναι οι άριστοι.... παράγουν και πληρώνονται.... μπορει λιγωτερο, μπορεί να έχουμε ξεφτιλιστεί, αλλά πάντα κάποιος είναι διαθετημένος να πληρώσει για τις γνωσεις μας είτε εδω είτε έξω... θελω να δώ όλοι αυτοί οι άχρηστοι κηφήνες πως θα πληρωθούν όταν ο μπαμπάς-κράτος στερέψει.....  

Edited by slammer
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να εστιασουμε στο επαγγελμα του μηχανικου και επαναλαμβανω οτι κατα τη γνωμη μου (το εχω γραψει εδω μεσα πολλες φορες τα τελευταια χρονια) τελειωσε ο ΕΕ μηχανικος και το ασχημο ειναι οτι πολλοι νομιζουν οτι η απωλεια ειναι μονο οικονομικης φυσεως.

Δεν αντιλαμβανονται την αξια του να μην ειναι κανεις υπαλληλος γιατι το θεωρουν δεδομενο. Μια ολοκληρη γενια μεγαλωσε θεωροντας δεδομενο οτι μπορει να ειναι αφεντικο.

Συμφωνώ γενικά στα λεγόμενα σου με μόνο μια ένσταση. Θεωρώ ότι η γενιά των σημερινών 30ρηδων 40ρηδων μεγάλωσε σε κλίμα μισθωτής εργασίας από το οικογενειακό του περιβάλλον φίλων κτλ. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα η συντριπτική πλειοψηφία έτσι μεγάλωσε. Η μεγάλη αλλαγή είναι ότι πλέον ακόμη και σε επίπεδο υπαλλήλου τίποτα δεν είναι σίγουρο και δεν υπάρχει αυτό που πολλοί στο παρελθόν θεωρούσαν δεδομένο. Ότι δηλαδή από την εταιρεία που θα ξεκινούσαν από αυτή θα έπαιρναν σύνταξη. Σήμερα ο καθένας πρέπει να είναι σε διαρκή αναζήτησή είτε για εξέλιξη είτε γιατί η πορεία του διακόπτεται απότομα από άλλους παράγοντες. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον μεγάλωσα και εγώ, ένιωθα έξω από τα νερά μου σαν ΕΕ μιας και δεν είχα κανέναν μα κανέναν να με συμβουλεύσει στα πρώτα βήματα με αποτέλεσμα να φυτοζωώ και να χάνω τον καιρό μου. Ίσως είναι και θέμα ικανότητας γιατί άλλο πράγμα να στήσεις μόνος σου κάτι από την αρχή και να ανταγωνιστείς ισάξιους η καλύτερους και άλλο να έχεις κάτι έτοιμο και να προσφέρεις απλά τις υπηρεσίες σου σε μια εταιρεία. Πιστεύω ότι με αυτόν τον τροπο σήμερα πλέον θα μείνουν ΕΕ μόνο οι πολλοί ικανοί η αν θες αυτοί που έχουν τις άκρες. Ίσως είναι και για το καλό όλων

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ στα σωστά που έγραψε ο  Ικαρος και συμφωνώ ότι και εγώ ξεκίνησα σαν υπάλληλος με μπλοκάκι σε εταιρεία και ήταν σαφώς καλύτερα και δεν είχα σκοπό να φύγω , αλλά έφυγε η εταιρία από τα μέρη μου παρόλο που πήγαινε καλά γιατί βρήκε καλύτερη ευκαιρία σε άλλη περιοχή και το έργο της τελείωσε και δεν προτίμησε άλλα εδώ . Επομένως δεν είχα επιλογή από το να γίνω ΕΕ γιατί μακριά από το σπίτι μου δεν με συνέφερε να εργάζομαι στην εταιρία αυτή , με τα ίδια χρήματα  Άσε που δεν ξαναγύρναγα σε μεγάλη πόλη.  Από τα 26 χρόνια που είμαι μηχανικός τα 10 είναι με μπλοκάκι και τα υπόλοιπα σαν ΕΕ Προφανώς προτιμούσα αυτά με την εταιρία Αν έλεγα πια ήταν τα πιο δημιουργικά (όχι προσωπικά σαν αμοιβή ) , σίγουρα αυτά σαν ΕΕ πέτυχα περισσότερα αναπτυξιακά έργα από ότι με την εταιρεία Χρήματα έπαιρνα περισσότερα με την εταιρία και εργαζόμουν λιγότερες ώρες . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.