Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Ο πρώτος πρέπει να χτυπηθεί με τον εργοδότη του να πληρώσει το μερίδιο που του αναλογεί μιας και δεν είναι υποχρεωτικό από τον νόμο πως θα σε δηλώσει...

 

και γιατί να χτυπηθεί με τον εργοδότη εφόσον τα λεφτά θα προκύψουν από τη μείωση της αμοιβής του;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδες καλησπερα. Ειχα να μπω απο Πεμπτη κ βλεπω δεακδες αδιαβαστες σελιδες και λεω στανταρ θα εχω ειδοιποιητηριο.....

 

Να κανω μια ερωτηση σήμερα ο λογιστής μου μου εστειλε αυτο

 

"δεν ξέρω αν έχεις καλύτερη ενημέρωση για το μείζον θέμα του ασφαλιστικού αλλά η λύση μάλλον είναι μονόδρομος

μπλοκάκι με έναν εργοδότη υποχρεωτικά ασφαλιστικά και φορολογικά μισθωτός με όλα τα συνεπακόλουθα "

 

Eχει υπάρξει κάποια νέα ενημέρωση σχετικά με τη σύνδεση του φορολογικά μισθωτού με τον ασφαλιστικά μιθσωτο??

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Ειχα να μπω απο Πεμπτη κ βλεπω δεακδες αδιαβαστες σελιδες και λεω στανταρ θα εχω ειδοιποιητηριο.....

 

Να κανω μια ερωτηση σήμερα ο λογιστής μου μου εστειλε αυτο

 

"δεν ξέρω αν έχεις καλύτερη ενημέρωση για το μείζον θέμα του ασφαλιστικού αλλά η λύση μάλλον είναι μονόδρομος

μπλοκάκι με έναν εργοδότη υποχρεωτικά ασφαλιστικά και φορολογικά μισθωτός με όλα τα συνεπακόλουθα "

 

Eχει υπάρξει κάποια νέα ενημέρωση σχετικά με τη σύνδεση του φορολογικά μισθωτού με τον ασφαλιστικά μιθσωτο??

Ευχαριστω πολυ

 

Ρώτα τον λογιστή από που προκύπτει το υποχρεωτικά....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί για να φορολογηθεί σαν μισθωτός, και ασφαλιστικά να διεκδικήσει ότι περισσότερο μπορεί από αυτά που λέμε....Ισχύει. Και εγώ έκοψα τους ιδιώτες μαχαίρι τουλάχιστον φορολογικά βγαίνω κερδισμένος

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη πληρωνομαι μεσω Ελκε μου εδωσαν την επιλογη η αυτοι κ μου το αφαιρουν απ οτο μισθμο μου η εγω κ τον παιρνω πληρως.

Μεχρι προτινως για να παρω την εκπτωση ειχα επιλεξει ως εε (κ οχι ως μισθωτος).

 

Αλλαξε κατι τις τελευταιες μερες?

Εχουν συνδεσει τη φορολογηση με την ασφαλεια? Η μπηκε εκπτωση κ  στους μισθωτους?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Ειχα να μπω απο Πεμπτη κ βλεπω δεακδες αδιαβαστες σελιδες και λεω στανταρ θα εχω ειδοιποιητηριο.....

 

Να κανω μια ερωτηση σήμερα ο λογιστής μου μου εστειλε αυτο

 

"δεν ξέρω αν έχεις καλύτερη ενημέρωση για το μείζον θέμα του ασφαλιστικού αλλά η λύση μάλλον είναι μονόδρομος

μπλοκάκι με έναν εργοδότη υποχρεωτικά ασφαλιστικά και φορολογικά μισθωτός με όλα τα συνεπακόλουθα "

 

Eχει υπάρξει κάποια νέα ενημέρωση σχετικά με τη σύνδεση του φορολογικά μισθωτού με τον ασφαλιστικά μιθσωτο??

Ευχαριστω πολυ

 

 

Ρώτα τον λογιστή από που προκύπτει το υποχρεωτικά....

 

chricchat4, σωμφωνώ με τον Φαέθωνα, κάνε έναν κόπο, αν φυσικά υπάρχει η διάθεση,  να ρωτήσεις τον λογιστή σου απο που στην μέχρι τώρα εκδοθείσα νομοθεσία σχετικά με το νέο ασφαλιστικό προκύπτει "υποχρέωση" ?

Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθουμε το σκεπτικό του.  

 

Επίσης μην τα μπερδεύουμε:

Για τις ασφαλιστικές εισφορές εφαρμόζεται ο ν.4387/2016 και οι αντίστοιχες εγκύκλιοι
Για την φορολογία εισοδήματος εφαρμόζεται ο ν.4172/2013 και οι αντίστοιχες εγκύκλιοι
... και εκ περισσού στο παρόν θέμα...
Για την έκδοσή παραστατικού εφαρμόζεται ο ν.4308/14 και οι αντίστοιχες εγκύκλιοι
Για τον ΦΠΑ αναφορικά στην απόδοση ή/και στον χρόνο συμψηφισμού εφαρμόζεται ν.2859/2000 και οι αντίστοιχες εγκύκλιοι.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες, έχει κανένας εμπεριστατωμένη άποψη για το πως τεκμαίρεται το αν εμπίπτει κανείς στην κατηγορία ελεύθερου επαγγελματία "σαν μισθωτός";

 

Η περίπτωση μου, λίγο μπλεγμένη, είναι η εξής: Κατά τη διάρκεια του 2017 έχω τρεις συμβάσεις, η καθεμία με διαφορετικό εργοδότη (δύο ΕΛΚΕ, ένα ερευνητικό ίδρυμα), αλλά σε καμία χρονική στιγμή δεν υπάρχει χρονική επικάλυψη και των τριών συμβάσεων, βάσει των χρονικών παραθύρων τους. Για παράδειγμα, έστω οι τρεις εργοδότες (Α,Β,Γ), και τα χρονικά διαστήματα

Χρον. Διαστ.  | Εργοδότες
-------------------------
01/01 - 31/01 | Α
01/02 - 10/02 | Α + Β
11/02 - 19/02 |     Β
20/02 - 30/09 |     Β + Γ

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή? Οι δύο ΕΛΚΕ (Α,Γ) δεν προτίθενται να πληρώσουν εισφορές, αλλά το ίδρυμα (μάλλον) θα πληρώσει -- στο οποίο και πρέπει να γνωστοποιήσω το καθεστώς που βρίσκομαι ("σαν μισθωτός", ή απλός ελ.επ.).

 

Για πείτε καμία θεωρία μπας κ βγει άκρη...  :???:

...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως μπορείς να υπαχθείς επιλεκτικά στο καθεστώς.. δηλαδή θα σου βγαίνουν δύο εισφορές;;

 

μάλλον πρέπει να το πας παντού σαν εε για να μη μπλέκεις κιόλας, διότι μιλάμε και για δημόσιο που θα σου ζητάει ακόμα περισσότερα πιστοποιητικά για την ίδια σύμβαση ..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως μπορείς να υπαχθείς επιλεκτικά στο καθεστώς.. δηλαδή θα σου βγαίνουν δύο εισφορές;;

 

μάλλον πρέπει να το πας παντού σαν εε για να μη μπλέκεις κιόλας, διότι μιλάμε και για δημόσιο που θα σου ζητάει ακόμα περισσότερα πιστοποιητικά για την ίδια σύμβαση ..

 

Ναι, το να πάω σαν Ελ.Επ. παντού φαίνεται η πιο απλή επιλογή. Μάλιστα, θα μπορέσω να πληρωθώ και άμεσα (ενώ τους άλλους τους τραινάρουν). Το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζω αν η κάλυψη μέρους των εισφορών από τον εργοδότη για το "σαν μισθωτός" θα γίνει με παράλληλη μείωση της καθαρής αμοιβής. Τίθενται προφανώς θέματα φορολογίας εισοδήματος, μετά, αλλά απ' το να μπλέκεσαι με αυτά για 100-200€ λιγότερο φόρο, νομίζω τελικά δεν αξίζει.

 

Το ζήτημα μου, τελικά, είναι το ποια είναι η "μονάδα μέτρησης" του χρόνου για το καθεστώς {Ελ.Επ., σαν μισθωτός} υπολογισμού των εισφορών στον ΕΦΚΑ:

  • Είναι ανά φορολογικό έτος? 
  • Είναι ανά ημερολογιακό μήνα?
  • Είναι σταθμισμένο μέχρι κεραίας?

Όσο καλό και αν είναι στη βάση του αυτό το σύστημα, αυτή η "χρονική υστέρηση" του (με αναπροσαρμογές & ισολογισμούς, μεταξύ παρελθοντικών κ μελλοντικών εσόδων, 2015-16-17 κοκ), σε συνδυασμό με την ελληνική πραγματικότητα, το καθιστά υπερβολικά ανεφάρμοστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.