Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάθεση τοπογραφικού στο σύστημα του ΤΕΕ ως προ ακόλουθο έκδοσης βεβαίωσης αδομήτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλεσπέρα, το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Βάσει του Ν. 4117 /2013 και του άρθρου 1 μεταξύ άλλων έχουμε το εξής:

 

 

"Η παράγραφος 16 του άρθρου 49 του ν. 4030/2011 αντικαθίσταται ως εξής:

1. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2) μηνών. Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό, που αφορά στο ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

Μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας του πλη­ροφοριακού συστήματος, που προβλέπεται στο άρθρο 24 παρ. 23 του ν. 4014/2011, να υποδέχεται τα τοπογραφικά διαγράμματα της προηγούμενης παραγράφου, υποβάλλονται ηλεκτρονικά και αυτά, πριν τη σύνταξη των συμβολαίων, στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και προσαρτώνται στα συμβόλαια. Για την ενεργοποίηση της παραπάνω δυνατότητας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του προέδρου του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

Οι διατάξεις του άρθρου 27 παράγραφος 1 του ν. 4014/2011 εφαρμόζονται και για κάθε αυθαίρετη κα­τασκευή ή χρήση, που δεν μπορεί να υπαχθεί στις δια­τάξεις του άρθρου 24 του ν. 4014/2011."

 

Έχει επιχειρήσει κανείς (αφού εκδώσει τη βεβαίωση αδόμητου) να ανεβάσει στο σύστημα το τοπογραφικό διάγραμμα?

Προσπαθώ αρκετό καιρό να ανεβάσω το σχέδιο χωρίς επιτυχία και ενώ έχω συμπληρώσει τη συμφωνηθείσα αμοιβή και τον αριθμό ορόφων ( σε αδόμητο προφανώς 0 ) που όπως αναφέρουν οι οδηγίες του ΤΕΕ είναι απαραίτητη προυπόθεση για το ανέβασμα αρχείων!!

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω? Η είμαι ο μόνος που δεν μπορώ??

 

Επίσης παρότι ο νόμος αναφέρει ότι θα έπρεπε να ανέβουν στο πληροφοριακό σύστημα πριν τη σύνταξη ων συμβολαίων , εγώ θεωρώντας ότι ίσως δεν είναι δυνατή ακόμη αυτή η διαδικασία, την αναμένω και τα συμβόλαια έχουν γίνει.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας διαφωτίσει!!! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις απολύτως τίποτα.

Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα αυτή η διαδικασία.

Απαιτείται πρωτίστως η "διαπιστωτική πράξη του προέδρου του ΤΕΕ".

Όταν βγει, θα το "φωνάξουν" τόσο δυνατά που θα το ακούσουμε.

Θα το εφαρμόζουμε από τότε και στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε βεβαιωση που εκδοσα σημερα εβαλα οροφοι 0 και δωμικη τροτοτητα1 ανοιγει κανονικα το ανεβασμα οπως και τα αυθαιρετα.ανεβασα το pdf και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάζεις όροφο και ΔΕΔΟΤΑ για τις βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σήμερα συμβολαιογραφος μου ζήτησε βεβαίωση ότι υποχρεούμαι να υποβάλλω το τοπογραφικό όταν ενεργοποιηθεί το σύστημα

 

από που προκύπτει η απαίτηση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Να το ζητήσεις εγγράφως (με βάση ποιό νόμο στο ζητάει)......

Δεν είσαι υποχρεωμένος να του δώσεις απολύτως τίποτε άλλο εκτός της βεβαίωσης 4014!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε βεβαιωση που εκδοσα σημερα εβαλα οροφοι 0 και δωμικη τροτοτητα1 ανοιγει κανονικα το ανεβασμα οπως και τα αυθαιρετα.ανεβασα το pdf και τελος.

Ποιο pdf?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.