Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

gio αν πάρεις το xml του 1ου ΠΕΑ από τον συνάδελφο που το έκανε, ουσιαστικά θα περάσεις τις αλλαγές που έγιναν και θα κάνεις την δουλειά σου εύκολα.

Θα είναι όμως και σαν να αποδέχεσαι την ορθότητα όλων όσων εκείνος δημιούργησε στο 1ο ΠΕΑ...

Προσωπικά, σε μία τέτοια περίπτωση που είχα (2ο ΠΕΑ) έκανα την επιθεώρηση μου από την αρχή. Ζήτησα όλα τα παραστατικά/αποδεικτικά/φωτογραφίες ότι έγιναν οι παρεμβάσεις (προφανώς έκανα και αυτοψία) και προχώρησα έτσι σαν να έκανα την δουλειά μου από το μηδέν.

Προφανώς πριν εκδόσω το ΠΕΑ ενημέρωσα και τον συνάδελφο (δεοντολογικά) ότι με την επιθέωρηση  μου το κτίριο πέτυχε τους ενεργειακούς του στόχους βάσει προγράμματος. Να μην σου πω βέβαια ότι στο πρώτο εκδοθέν ΠΕΑ, υπήρχε μηδενική κατανάλωση ΖΝΧ σε κτίριο κατοικίας..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ. Επομένως το 1ο ΠΕΑ δεν χρειαζεται. Οτι δω στην αυτοψια αυτο βαζω....και ελπιζω να πιασω την ενεργ. αναβαθμιση.

αλλαη ερωτηση τωρα....

σε περιπτωση μου ο 1ος Εν επιθ. ενω εκανε το ΠΕΑ δεν εκοψε τιμολογιο.

Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή το συζητούσα με κάποιον εχτές και για το ενδεχόμενο να τρέξει καααααααποια στιγμή το νέο εξοικονομώ....

 

Στο προηγούμενο εξοικονομώ δικαιολογούνταν τέντες. Το θυμάμαι γιατί σε αίτηση πελάτη μου ήταν επιλέξιμη παρέμβαση. Αυτό που δε θυμάμαι ήταν αν ήταν αντικατάσταση ή τοποθέτηση από την αρχή. Είχε κάποια σημασία, θυμάται κανείς;

 

 

Και κάτι άλλο. Μου εκκρεμούν δύο β ΠΕΑ για 2 εξοικονομώ που έχω και τα οποία είναι στο στάδιο της υλοποίησης των παρεμβάσεων. Τελικά πώς γίνονται στην παρούσα φάση αυτά. Με το 1.31 ή με το 1.29; Συμφωνούν τα αποτελέσματα με το πρώτο ΠΕΑ; Έχει κάνει κάποιος;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1. Τέντες νέα τοποθέτηση ή αντικατάσταση αδιάφορο.

 

2. 1.29 (το λέει κάπου και το site του ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

1. Τέντες νέα τοποθέτηση ή αντικατάσταση αδιάφορο.

 

2. 1.29 (το λέει κάπου και το site του ΤΕΕ)

 

Ευχαριστώ πολύ antloukidis και για τα δύο. Αν θυμάμαι καλά το επιλέξιμο ποσό για τις τέντες ήταν 2500;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, δεν θυμάμαι σίγουρα (αυτός ο γερμανός που μοιάζει με τυρί, και μας παίρνει τα μυαλά φταίει :smile: :-) :smile:)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, ισχύει...

 

Νομίζω 2500 ήτανε, απλά απόρησα γιατί βρήκα το έντυπο παρεμβάσεων από εκείνον τον πελάτη μου και το συνολικό ποσό για τις τέντες ήταν 2460 χωρίς στο σύνολο να φτάνω τις 15000 (να πεις ότι δεν με έπαιρνε όλο το ποσό)

Link to comment
Share on other sites

2500€ μαζί με παντζούρια ή άλλα συστήματα σκίασης.

Συνήθως όμως οι αλουμιναδες δεν αφήνουν μεγάλα περιθώρια για τις τέντες μιας και περνάνε τα σπασμένα στα παντζούρια.

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.