Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης για ΚΥΕ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα σας,

Χρειάζομαι τη γνώμη σας πάνω στην εξής περίπτωση που μου έτυχε:

Ο πελάτης μου έχει νοικιάσει ένα μαγαζί 16τ.μ. στη Νέα Ιωνία με σκοπό να το κάνει γραφείο τελετών (αποκλειστικά γραφείο-όχι άλλες σχετικές με αυτό υπηρεσίες). Το κτίσμα στο οποίο βρίσκεται το κατάστημα αυτό είναι προσφυγικό(από σχέδια, άδεια κτλ ο ιδιοκτήτης δεν εχει απολύτως τίποτα) και έχω ήδη στα χέρια μου βεβαίωση παλαιότητας από το Δήμο ότι προυφίσταται του 1953 και επίσης εντός των ημερών θα έχω και βεβαίωση από τη ΔΕΗ ότι το καταστημα ηλεκτροδοτείται από το 1931.

 

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ καθότι τα γραφεία τελετών εντάσσονται σε αυτή την κατηγορία...

ή λόγω του ότι είναι προ του 55, συν του ότι δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού και είναι κάτω από 70τ.μ. μας απαλλάσσει από αλλαγή χρήσης;

 

Στην τελική, αν εγώ στα σχέδια αποτύπωσης (κάτοψη και τομή) που απαιτεί ο Δήμος για την άδεια αναφέρω ως δήλωση μηχανικού ότι "ο χώρος είναι κύριας χρήσης(που όντως είναι από το 1931), προορίζεται για ΚΥΕ και μπορεί να λειτουργήσει ως τέτοιο εφόσον πάρει τις απαραίτητες εγκρίσεις από τους αρμόδιους φορείς" φέρω κάποια περαιτέρω ευθύνη περί υποχρέωσης αλλαγής χρήσης ή/και υπάρχει κάποιος άλλος φόβος εμπλοκής μου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα σας,

Χρειάζομαι τη γνώμη σας πάνω στην εξής περίπτωση που μου έτυχε:

Ο πελάτης μου έχει νοικιάσει ένα μαγαζί 16τ.μ. στη Νέα Ιωνία με σκοπό να το κάνει γραφείο τελετών (αποκλειστικά γραφείο-όχι άλλες σχετικές με αυτό υπηρεσίες). Το κτίσμα στο οποίο βρίσκεται το κατάστημα αυτό είναι προσφυγικό(από σχέδια, άδεια κτλ ο ιδιοκτήτης δεν εχει απολύτως τίποτα) και έχω ήδη στα χέρια μου βεβαίωση παλαιότητας από το Δήμο ότι προυφίσταται του 1953 και επίσης εντός των ημερών θα έχω και βεβαίωση από τη ΔΕΗ ότι το καταστημα ηλεκτροδοτείται από το 1931.

 

Το ερώτημα είναι αν απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ καθότι τα γραφεία τελετών εντάσσονται σε αυτή την κατηγορία...

ή λόγω του ότι είναι προ του 55, συν του ότι δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού και είναι κάτω από 70τ.μ. μας απαλλάσσει από αλλαγή χρήσης;

 

Στην τελική, αν εγώ στα σχέδια αποτύπωσης (κάτοψη και τομή) που απαιτεί ο Δήμος για την άδεια αναφέρω ως δήλωση μηχανικού ότι "ο χώρος είναι κύριας χρήσης(που όντως είναι από το 1931), προορίζεται για ΚΥΕ και μπορεί να λειτουργήσει ως τέτοιο εφόσον πάρει τις απαραίτητες εγκρίσεις από τους αρμόδιους φορείς" φέρω κάποια περαιτέρω ευθύνη περί υποχρέωσης αλλαγής χρήσης ή/και υπάρχει κάποιος άλλος φόβος εμπλοκής μου;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Έλα ντε

Αν όντως είναι ΚΥΕ, ούτε στο δήμο σου ζητούν αν έγινε αλλαγή χρήσης (εάν απαιτείται πολεοδομικά), αν τους πεις ότι απαιτείται θα σε κοιτάν σαν εξωγήινο, και στην πολεοδομία αν ξεύρουν να σου απαντήσουν θα είναι ένα θαύμα. Οι πολεοδομίες αφού ανήκουν στους δήμους, ο δήμος εκδίδει την ΚΥΕ, δε ζητά Αλ. Χρήσης ούτε ξέρει τίποτε, εγώ μάλλον θα προχωρούσα χωρίς άδεια αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.