Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου


bkinti

Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλό φθινόπωρο,

Σας παρακαλώ χρειάζομαι την συμβουλή σας για το πώς να πείσω τον πελάτη μου να εκδώσει την αδεια αποπεράτωσης του αυθαίρετου.Αφου τελείωσε η τακτοποίηση και αφού περιμέναμε 6 μήνες να εκδοθεί η τελεσιδικια του Δασαρχείου της περιοχής προκειμένου να γινει δεκτός ο φάκελος στην πολεοδομια, τωρα ο πελάτης (έχοντας προχωρήσει φυσικά σε ορισμένες εργασίες αποπεράτωσης) δεν θελει να εκδώσουμε την αδεια για λόγους φορολογικούς και οικονομικούς. Το θέμα είναι οτι αν δεν εκδώσει την αδεια θα ειναι σωστό εγώ να του δώσω βεβαιωση για μεταβίβαση (έχοντας μονο κανει την τακτοποίηση) ή όχι; Με ποιο τροπο πρεπει να τον πείσω;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο είναι

ό,τι αν οι εργασίες που ήδη έκανε απαιτούν 

την έκδοση 48/ωρης δεν έχεις πρόβλημα!

 

(άρθρο 23 ΝΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι καλύπτομαι για την βεβαιωση μονο με το οτι εχει τακτοποιηθεί το αυθαίρετο; Οτι δηλ. Η αδεια ειναι εκ περισσού;

Link to comment
Share on other sites

λάθος εντύπωση είχα και σε λάθος άρθρο σε παρέπεμψα 

(αυτό είχα στο μυαλό μου και είχα την εντύπωση ότι στο α) δεν υπήρχε η έγγραφη ενημέρωση 

ενώ υπάρχει και 

μάλλον δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση μεταβίβασης αν πρόκειται για γήπεδο ή οικόπεδο με κτίσμα χωρίς οριζ συν/σία

γιατί σε πιάνει το δ) βλέπε κατά παράβαση ειδικών διατάξεων δηλ ΦΕΚ 43Δ/12 περί απαίτησης έκδοσης αδείας αποπεράτωσης

 

Σε περίπτωση που είχες σ.ο ΝΑΙ μπορούσες επειδή σε θα κάλυπτε -όπως πολλοί συν/φοι παραδέχονται- το λεκτικό της Βεβαίωσης μετ/σης

"περί υπέρβασης όγκου εμβαδού δόμησης κλπ"  

 

 

ΝΟΚ άρθρο 4 

5.      Αυθαίρετη και κατεδαφιστέα είναι κάθε κατασκευή που εκτελείται ή έχει εκτελεστεί :

α)  χωρίς οικοδομική άδεια ή άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας ή έγγραφη ενημέρωση, όπως ορίζονται στο παρόν άρθρο,

β)   καθ’ υπέρβαση της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης, (σ.σ όχι όμως και καθ’ υπέρβαση της Ε.Ε.Μ.Κ και της 48/ωρης -όπως αναφέρει παραπάνω)

γ)   με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή ακυρώθηκε και

                δ)             και των μέγιστων ανοχών όπως αυτές καθορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Σ´ευχαριστω θερμά για το χρόνο σου, αλλα και παλι δεν καταλαβαίνω ... Το επιχείρημα για να τον πείσω οτι πρεπει να εκδοθεί η αδεια αποπεράτωσης ειναι οτι θα θεωρείται και παλι αυθαίρετο; ( παρα την τακτοποίηση που εχει προηγηθεί;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω οτι αυτός μπορει να ισχυριστεί οτι οι εργασίες που γίνονται τωρα χωρις αδεια αποπεράτωσης θα μπορούσαν απο εμένα να δηλωθούν οτι είχαν γινει πριν την τακτοποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Έγινε φίλε ΙΑΣΟΝΑ... (δες επόμενο μήνυμα)

 

ΙΑΣΟΝΑ

πες μας όμως και τη γνώμη σου!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.