Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

imhotep

Recommended Posts

Το ΤΕΕ καλεί τους μηχανικούς να μην πληρώσουν τις αυξημένες (αναδρομικά μάλιστα) εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Παραθέτω την απόφαση όπως δημοσιεύτηκε από την "ανοιχτή συνέλευση μηχανικών" χωρίς σχολιασμό.

 

Πηγή: http://synelefsimixa...2013_teliko.pdf

 

Click here to view the είδηση

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως δε χρειαζόταν αυτή η δήλωση? Ή μήπως προσπαθούν τώρα να καλύψουν την αναποτελεσματικότητά τους... λες και θα πήγαινε να πληρώσει κανείς τις παράλογες αυτές εισφορές...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται απόφαση αφού πρακτικά οι περισσότεροι δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε ότι ακούγεται και μάλιστα ακόμα και αυτοί που έχουν ακόμα δουλειά όπως ακόμα δόξα τον θεό είμαι και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το λέει το ΤΕΕ γιατί είχα ετοιμάσει τα τούβλα και μάλιστα θα τους έδινα και μπουρμπουάρ... :mrgreen:

3το συνεχόμενο εξάμηνο και............keep walking

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΤΕΕ ? πολυ αργα....οι εισφορες και οπως ηταν και πριν τις αυξησεις ηταν ψηλες και δυσαναλογες για παροχες εοπυυ που εχουμε τωρα. Αλλα το κυριωτερο , ουτε κουβεντα για το τι θα γινει με τις οφειλομενες εισφορες που συνεχιζονται να χρεωνονται παρα την θεληση τους στους ανεργους η και με μειωμενο εισοδημα μηχανικους η και εθελοντικα παυοντες την εργασια μηχανικου ,που αδυνατουν να πληρωσουν τις εισφορες. Καμμια προστασια για οποιον μηχανικο δεν επιθυμει να χρεωνεται υποχρεωτικα με εισφορεες οταν παυει την εργασια του ειτε εθελοντικα ειτε οταν μειωνεται το εισοδημα του για λογους υφεσης κατω απο το οριο επιβιωσης.Η απαντηση σε ομαδικες διαμυρτυριες και αιτησεις που δεν εχουν ομως κανενα αποτελεσμα προστασιας ατομικα στον παραπανω μηχανικο ειναι η ομαδικη μας αιτηση σε συνδυασμο με την ατομικη δηλωση που προτεινουμε, μεχρις οτου αποδωσουν (αν ποτε αποδωσουν ) ολες οι ομαδικες κινητοποιησεις απο διαφορα γκρουπ, οργανωσεις , κινησεις που ειναι καλες μεν, αλλα χωρις αποτελεσμα αμεσα εδω και τωρα στο παραπανω προβλημα . γκρουπ στο φεισμπουκ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΤΑ ΧΡΕΩΣΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΣΕ ΑΝΕΡΓΙΑ

Edited by atlantas1
Link to comment
Share on other sites

H απογνωση εχει αρχισει και χτυπαει την πορτα. ΤΣΜΕΔΕ και εφορια μου παιρνουν τα παντα, δεν τολμαω να σκεφτω να μεινω μονος μου. Με τους γονεις μεχρι τα 50 μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου στο ΤΣΜΕΔΕ την Παρασκευή 22-3, μου είπαν ότι το ποσό που θα μου στείλουν προς πληρωμή για το 1ο εξάμηνο του 2013 θα είναι 2015 €, δηλαδή χωρίς καμμία αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα διακανονισμό για το 2012 για όλο το έτος, έχει υπολογιστεί η αυξηση η οποία είναι 727 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.