Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος υφιστάμενου κτηρίου με ΓΟΚ ή ΝΟΚ?????


nickelest

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

Αρχική άδεια το 1975, επόμενη το 1978, τελευταία 2000 (προσθήκη Γ΄ , Δ' ορόφου με φέροντα οργανισμό από Ο.Σ. και δάπεδο Δ' ορόφου ξύλινα δοκάρια κλπ.).

Μέσα στην ισχύ της άδειας περατώνεται ο φέροντας οργανισμός. Δεν έχει περατωθεί το ξύλινο πατάρι, δάπεδο Δ' ορόφου.

  • Όταν εκδόθηκε η άδεια έδειχνε garage, του οποίου η πράξη δέσμευσης της χρήσης δεν μεταγράφηκε ποτέ.
  • Στο ισόγειο έγινε Η.Χ. που δεν φαινόταν στα σχέδια.
  • Το 2011 αλλάζει ο Σ.Δ. από 2.4 σε 2.2.
  • Μέσα στο 2013 τοποθετείται θερμοπρόσωψη σε όλο το κτήριο.
  • Έχω δηλώσει με τον 4014 υπέρβαση ύψους από το επιτρεπόμενο κατά 86 εκ.

Θέλω να κάνω νομιμοποίηση και αποπεράτωση με τροποποιητικά σχέδια γιατί αλλάζω τις κατόψεις του Γ' και Δ' ορόφου (παραμένω όμως μέσα στο κέλυφος - περίγραμμα).

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

 

1) Ελέγχω με ΓΟΚ ή ΝΟΚ? Μπορώ με τον ΝΟΚ, αν και δεν έχω υπόλοιπο δόμησης και έχω αυθαιρεσίες (υπέρβαση ύψους)?

2)Ο ΣΔ έχει σχέση με το έτος κατασκευής?

3)Αν ελέγξω με ΓΟΚ μπορώ να χρησιμοποιήσω τις διατάξεις του ΝΟΚ για τη θερμοπρόσωψη? Αλλιώς πώς αντιμετωπίζω τη θερμοπρόσωψη?

4) Το garage και τον ΗΧ τους δηλώνω στο 4014 με παράβολο 500 Ε (και για τα δύο ή για το καθένα ξεχωριστά?)

 

Ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάσετε ολόκληρο το κείμενο!!! :smile:

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις υπέρβαση ύψους πάνω από το επιτρεπόμενο της περιοχής, πως θα νομιμοποιήσεις;

 

Από τη στιγμή που έχεις κάτι δηλωμένο με τον 4014, τότε μπορείς να εκδώσεις άδεια αποπεράτωσης δυνάμει της ΥΑ 2975 (αν θυμάμαι καλά),

και για τα ήδη τελειωμένα άδεια επισκευών κτλ στην ίδια ΥΑ.

 

 

Πέρα από αυτά, σε μία νομιμοποίηση διαλέγεις είτε τους κανονισμούς που ίσχυαν κατά την κατασκευή ή εγκατάσταση της χρήσης ή τους τωρινούς.

Αλλά καθολικά.

Είτε τον έναν είτε τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.