Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα ροής


mariasp14

Recommended Posts

Κι εγώ νομίζω ότι σε μεικτές επιχειρήσεις είναι προτιμότερο το κοινό διάγραμμα ροής, για να φανεί κατά πόσο αλληλοεξυπηρετούνται εντός του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα, υπάλληλος του υγειονομικού μου είπε να μην βάζω το Δ.Ρ. στην κάτοψη γιατί πρέπει να το υπογράφει ο υγειονομικά υπεύθυνος. Έτσι, επειδή η κάτοψη έχει σφραγίδα δικιά μας, θεωρεί οτι μπορεί να μπλέξουμε. Δεν νομιζω ότι πρέπει να αγχωθούμε για ότι έχουμε κάνει μέχρι τώρα ή οτι θα κάνουμε στο μέλλον όσοι το αφήσουμε πάνω στην κάτοψη, απλά το αναφέρω (χτες μου έγινε η υπόδειξη).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ζήτημα εδώ που παλαιότερα (το 2013) δεν ήταν ξεκάθαρο αν είναι ευθύνη του μηχανικού ή του ιδιοκτήτη....

Η Υγ. Διάταξη έλεγε πως πρέπει να είναι επάνω στην κάτοψη αλλά το διάγραμμα ροής αυτός που μπορεί να το κάνει είναι ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης.

Την τεχνική έκθεση που αφορά το Δ.Ρ. δεν την υπογράφει ο ιδιοκτήτης μαζί με τον υπεύθυνο επιστήμονα αντίστοιχης ειδικότητας;

Εκτός αν τα έχω ξεχάσει....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτος που εχει το δικαιωμα αναφερει ο νομος ή ο υγ. επευθυνος.

Αρα και ο μηχανικος μπορει να το υπογραψει.

 

Αν το υπογραφει ο υγ. υπευθυνος, τοτε πραγματι θα ηταν καλυτερο να ειναι ξεχωριστο και οχι πανω στην κατοψη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το υπογραφει ο υπευθυνος της επιχειρησης. Αλλα σε τι κολλατε τωρα.... το σχεδιαζετε πανω στις κατοψεις και απο κατω του βαζει υπογραφη ο υπευθυνος πριν στειλετε τον φακελο στο δημο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν όχι πάνω στην κάτοψη αλλά σε ξεχωριστό Α4 (με τη λογική ότι το διάγραμμα ροής μπορεί να αλλάξει ενώ η κάτοψη όχι)...ότι θέλει ζητάει ο καθένας...

Σκέφτομαι να δώσω δύο σχεδιαγράμματα, ένα του καταστήματος και ένα άλλο ίδιο και δίπλα να βρίσκεται το διάγραμμα ροής, ώστε να είμαι καλυμμένος (σαν νέος σε αυτές τις δουλείες!).

Και κάτι ακόμα συνάδελφοι...Έχω περίπτωση ΚΥΕ προχείρου γεύματος και αναψυχής.

Νομίζω του προχείρου γεύματος το ψιλοέβγαλα, μήπως έχει κάποιος κανένα πρόχειρο για τους καφέδες και τα ποτά ώστε να το έχω σαν οδηγό?

Edited by nikolas_civil
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.