Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

αφου στην ουσια ''αγορασα'' σ,δ τι αλλο θελει?

....

Οπότε ας ρωτήσω εγώ.

Σου ζητούν βεβαίωση μεταβίβασης για ακίνητο.

Πας κάνεις αυτοψία και βλέπεις στην πυλωτή (πχ) ένα όμορφο διαμερισματακι.

Σημειώνεις διαμέρισμα λοιπόν και διαμέρισμα χρήση πρέπει να γράψεις στην βεβαίωση σου.

Ζητάς σχέδια πολεοδομίας.

Βλέπεις στα σχέδια πολεοδομίας ότι το δείχνει ως στεγασμένο χώρο στάθμευσης στην πυλωτή.

Ζητάς αν είχε γίνει τακτοποίηση με 4014.

Σου το δίνουν και διαπιστώνεις ότι δεν έχει δηλωθεί καμιά αλλαγή χρήσης παρά μόνο υπέρβαση δόμησης για το γκαραζ που δεν μετρούσε στον συντελεστή δόμησης ενώ με την τακτοποίηση (*) μετράει.

Δίνεις βεβαίωση μεταβίβασης που αναλαμβάνεις την ευθύνη?!!!

Θυμήσου ότι στην βεβαίωση υπάρχει και η σαφέστατη διατύπωση για την μη αλλαγή χρήσης από τα εγκεκριμένα στα υπάρχοντα που διαπίστωσες.

 

Αν την δίνεις, εγώ πάω πάσο φυσικά αλλά δεν την δίνω με βάση τα ισχύοντας έως και σήμερα.

 

Υ.Γ.

*τακτοποίηση ως προς τι? Η αλλαγή χρήσης από γκαραζ σε οικία το κάνει να μετράει στον ΣΔ, άνευ της αλλαγής χρήσης γιατί να μετρήσει στον ΣΔ?

 

2

Οι αλλαγές χρήσης δεν προσδιορίζονται από τον 4014 αλλά από τις πολεοδομικές διατάξεις. Ο 4014 τις κοστολογεί ανάλογα.

  • chadzis Γράφε με ελληνικά γράμματα συνάδερφε. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες τους φόρουμ πέραν του ότι μας κάνει την ζωή δύσκολη.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια η μη αλλαγη χρησης σε αλλαγες χρησης κτηριου ιδιασ επικρατουσας χρησης προκυπτει απο το οτι οταν εισαγεις στο συστημα τμ τα βαζεις υπεχρεωτικα σε υδ ειτε κυρια ειτε βοηθητικη......για αυτο η λεμπεση ειπε δεν μπορει να προσθετουμε δευτερο συντελεστη (1.4) αφου ηδη εχει μπει ο συντελεστης υδ....για το λογο αυτο πιστευω κανανε μοναδα το συντελεστη της αλλαγης χρησης στο νεο νομο....

Ελπιζω να το καταλαβατε γιατι τα εγραψα μπρρδεμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

διδονις

 

1. το λενε ΚΑΙ οι Ε/Α Η4 οπως ειπε ακι ο συναδελφος

 

2. σε κτιριο κατοικιας αν ειχα 50 τ.μ ΕΧΤΡΑ Σ,Δ δεν θα ηταν νομιμη κατοικια στο ισογειο? ΝΑΙ

τη βεβαιωη θα την υπογραφα βαση αυτων που ξερουμε εως σημερα...

 

ΑΝ ΟΜΩΣ αντι για κατοικια ειχε γινει ψιλικατζιδικο ΤΟΤΕ ΟΧΙ δεν θα υπογραφα τοτε θελει ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπε ρε παιδια ο τυπος!!!!!!!!

Τωρα στον σκαι ρωταει ο λυριντζης τον καλαφατη καλα μηπως μου ζητησει ο μηχανικος παλι λεφτα για να με βαλει στο βεο νομο αν ειμαι ηδη στον παλιο???

Και τι λεει ???

Οχι μπαινει αυτοματα στο νεο νομο στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζουμε αλλαγή χρήσης σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αρκεί η ΥΔ.

Περιγράφουμε στον τίτλο π.χ. "Αλλαγή χρήσης από στεγασμένο parking σε χώρο κύριας χρήσης - διαμέρισμα pilotis".

Μόνο μια περίπτωση υπάρχει για να το κάνουμε π.χ. όταν το ακίνητο είναι ακίνητο γραφείων, ίσως κι όταν το parking είναι παρακολούθημα καταστήματος.

 

Τι ειπε ρε παιδια ο τυπος!!!!!!!!

Τωρα στον σκαι ρωταει ο λυριντζης τον καλαφατη καλα μηπως μου ζητησει ο μηχανικος παλι λεφτα για να με βαλει στο βεο νομο αν ειμαι ηδη στον παλιο???

Και τι λεει ???

Οχι μπαινει αυτοματα στο νεο νομο στο συστημα

 

Άστον να λέει..... Ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές τετραγωνιδίων θα είναι οι ίδιοι με τους αντίστοιχους του 4014? Έχει αναφερθεί κάτι? Στο προσχέδιο μιλάει για ένα παράρτημα που δεν το έχω βρει πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστές τετραγωνιδίων .....

.....

δεν το έχω βρει πουθενά...

Πρώτα πρέπει το προσχέδιο νόμου να ψηφιστεί ως νόμος (και έχει δρόμο ακόμα και μπόλικες αλλαγές) και μετά θα μπουν τα όποια νέα τετραγωνίδια για τον νέο νόμο.

 

Έως τότε κοιτάμε ψηλά και αγναντεύουμε αν και η παροιμία κάπως αλλιώς το λέει …

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Giannisp ενοεί ότι αν έχει ήδη κάνει δήλωση με τον 4014 αν ξαναδηλώνει να τροποποιηθεί το πρόστιμο του!

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Τι ειπε ρε παιδια ο τυπος!!!!!!!!

Τωρα στον σκαι ρωταει ο λυριντζης τον καλαφατη ....

Ευτυχώς που νομοθετούν οι δημοσιογράφοι....

Εμένα χτες φίλος επέμενε ότι "το λέει ο νόμος", ότι οι αμοιβές των μηχανικών με τον νέο νόμο θα είναι 100-300€

Τι κι αν του 'λεγα εγώ ότι το είπανε οι δημοσιογράφοι....Αυτός επέμενε ότι το λέει ο νόμος....Μέχρι που κάθισα και ξεσκόνισα πάλι το νομοσχέδιο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Giannisp ενοεί ότι αν έχει ήδη κάνει δήλωση με τον 4014 αν ξαναδηλώνει να τροποποιηθεί το πρόστιμο του!

 

γιατι ακομα και αυτο να εννοει τι ειμαστε φιλανθρωπικο ιδρυμα ????

δεν πρεπει να διαβασουμε εμεις ??

δεν πρεπει να ειμαστε στο γραφειο καποια ωρα??

γιατι να μην περασω αυτες τις ωρες με την κορη μου δεν καταλαβα??

δεν εχω ακουσει αλλον επαγγελματια να παρακαλαει να πληρωθει για την δουλεια που κανει...

αυτα ειναι απιστευτα πραγματα!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.