Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Όταν σε έχει πατήσει ο πελάτης να του κάνεις τη δουλειά με 500ευρώ και δέχτηκες, με τι μούτρα θα ζητήσεις όσα αναλογούν για προσαρμογή στις νέες διατάξεις?

Θα σου δώσει ένα 20ρικο και πολλά θα είναι. Και θα έχει και δίκιο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν φέρεις τον μάστορα για μισή ώρα και σου παίρνει το 50άρικο το θεωρείς δεδομένο...Η ανθρωποώρα ενός ανθρώπου που δεν έχει σπουδάσει τίποτα, αλλά έχει εργαλεία "πιάνει τόπο", η δική μας ανθρωποώρα δεν πιάνει τόπο γιατί δεν φαίνεται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

Στο χερι μας ειναι να εκτιμησουμε τη δουλεια μας και τον κοπο μας και να ζητησουμε τα αναλογα χρηματα.

Οταν για μια α/φ θα δωσεις 30Ε δεν μπορεις να ζητας 500Ε για τα παντα ολα (μαζι με κρατησεις, ΦΠΑ κτλ)

 

 

Εχετε δει πουθενα διαταξη για εκτος σχεδιου μη αρτια και μη οικοδομισημα, σχετικα με το περιβαλλοντικο ισοζυγιο??

Link to comment
Share on other sites

Ενα σημαντικο θεμα που αφορα πολλους: Οσοι δεν εχουν περαιωσει 3843, εχουν δικαιωμα να ενταχθουν εως 31.5.13 στον 4014. Θα παραταθει αυτη η προθεσμια ή οχι? Θα εχουν δικαιωμα να επιλεξουν αν θα περασουν στον 4014 η στον new-4014 ή οχι?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Όταν φέρεις τον μάστορα για μισή ώρα και σου παίρνει το 50άρικο το θεωρείς δεδομένο...Η ανθρωποώρα ενός ανθρώπου που δεν έχει σπουδάσει τίποτα, αλλά έχει εργαλεία "πιάνει τόπο", η δική μας ανθρωποώρα δεν πιάνει τόπο γιατί δεν φαίνεται...

 

καλα να παθουμε.....και μην μου πεις ο αλλος πειναει και ριχνει τιμες!!!

 

η καταντια του κλαδου μας ειναι το 350αρι που ζηταει συναδελφος ιντερνετικα για αυθαιρετο....ελπιζω αυτος να ειναι ο πατος!!!

αλλα ρε παιδια ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ γιατι???γιατι δεν πηρα ενα τλφ στον κυριο αυτο και να του ριξω ενα καλο χεσιμο και μια αναφορα στο τεε....τι παει να πει 350 ολα μεσα....αφου δεν βγαινει με απλα μαθηματικα....δεν γινεται...πως θα το κανουμε!!ή κλεβει το κρατος ή κλεβει τον πελατη !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιότατα και θα υπάρξουν αρκετοί "συνάδελφοι" που θα κάνουν τις δουλειές αυτές με 100 ή 300 ευρώ!!!!!

Θα προσπαθήσουν να βγάλουν τα ...σπασμένα του ΤΣΜΕΔΕ......

Τρομάρα τους....

 

Ενα σημαντικο θεμα που αφορα πολλους: Οσοι δεν εχουν περαιωσει 3843, εχουν δικαιωμα να ενταχθουν εως 31.5.13 στον 4014. Θα παραταθει αυτη η προθεσμια ή οχι? Θα εχουν δικαιωμα να επιλεξουν αν θα περασουν στον 4014 η στον new-4014 ή οχι?

 

Φυσικά και θα μπορούν. Και σε όποια ενδεχόμενη παράταση του 4014 και βεβαίως στον νέο νόμο όταν ισχύσει....

Το πιθανότερο σενάριο είναι να έχουν περιθώριο έως το 2023 τις τελευταίες μέρες απόκτησης ηλεκτρονικής ταυτότητας......

Μέχρι τότε ποιός θα τους ενοχλήσει;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε φίλο και έχω κοστολογήσει πρόστιμο για πλήρως αυθαίρετο διώροφο σπίτι (μετά του '83, χωρίς άδεια, εκτός σχεδίου) ~10.000 χωρίς την αμοιβή μου.

Μιλάει τυχαία με "άλλο μηχανικό" (που είχε πάει στου γείτονα - ίδια φάση) και του λέει 2.000 όλα μαζί (με την αμοιβή).....Ευτυχώς είναι φίλος και με πήρε κατευθείαν τηλέφωνο. Του είπα να προσέχει διότι κυκλοφορούν απατεώνες...

 

Ειδικά στην περιοχή μου έχει βρωμίσει ο τόπος απατεώνες....

Link to comment
Share on other sites

......κι αλλού, κι αλλού, κι αλλού (π.χ. Παιανία, Μαρκόπουλο, Χάρακας, Σαρωνίδα, Παλλήνη κ.λπ.)

Αστέρια υπάρχουν παντού.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα αστέρια φέγγουν τη νύχτα και ως γνωστόν, όποιος τη νύχτα περπατεί (δηλαδή πάει σε αστέρια) λάσπη και σκατά πατεί....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.