Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

άρα το ότι δεν έγιναν μετά τις 28/7/2011 ( και έγιναν πριν) δεν μπορεί να αποδειχθεί αν δεν υπάρχει αεροφωτογραφία ή φορολογικό έγγραφο.... :smile:

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλοκαιράκι....κάτω από τα αρμυρίκια...τα τζιτζίκια να τραγουδούν...τα παιδάκια να πλατσουρίζουν...κι εσύ στην ξαπλώστα να απολαμβάνεις τον καφέ σου συντροφιά με τις 150 σελίδες Νέου νόμου...δε μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το Ελλαδιστάν δεν θα αλλάξει ποτέ :

 

" Επιστρέφει η ναοδομία

Με το άρθρο 53 του σχεδίου νόμου συστήνεται και πάλι Υπηρεσία Δόμησης στην Εκκλησία της Ελλάδας. Να θυμίσουμε ότι τον περασμένο Οκτώβριο ο κ. Καλαφάτης υπέγραψε απόφαση με την οποία αποδέχθηκε γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους σύμφωνα με την οποία οι οικοδομικές άδειες για ανέγερση ή επισκευή μητροπολιτικών μεγάρων, μονών, ιερών ναών και των κτισμάτων που τα συνοδεύουν θα εκδίδονται από τις πολεοδομικές υπηρεσίες και θα ελέγχονται από τα αρμόδια όργανα του κράτους.

Ωστόσο, με νέα ρύθμιση η οποία περιλαμβάνεται στο σχέδιο νόμου για τα αυθαίρετα, συστήνεται στην Εκκλησία της Ελλάδας Υπηρεσία Δόμησης η οποία θα ασκεί τις αρμοδιότητες των Υπηρεσιών Δόμησης του ν. 4030/11 περί νέου τρόπου έκδοσης αδειών δόμησης και ελέγχου κατασκευών. Έτσι θα μπορεί να εκδίδει άδεια δόμησης για Μητροπολιτικά μέγαρα, ιερές μονές και Ιερούς ναούς, εφόσον ανήκουν σε εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα και τα προσκτίσματά τους. Η Υπηρεσία Δόμησης της Εκκλησία θα εποπτεύεται από το ΥΠΕΚΑ.  "

Link to comment
Share on other sites

Τι ειπώθηκε δλδ;

Ότι θα πρέπει να ξαναγίνουν διαδικασίες ώστε κάποιος με 4014 να μπει υποχρεωτικά στο νέο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το Ελλαδιστάν δεν θα αλλάξει ποτέ :

Δεν έχεις δίκιο ... την έγκριση δόμησης θα τη δίνει η ΥsuperΔΟΜ (διάβαζε ΔΟΚΚ), μετά θα αναλαμβάνει η ΥchurchΔΟΜ ...

Θα χρειαστεί βέβαια μία ΥΑ για τη μεταβίβαση στη δεύτερη της αρμοδιότητας για τις περιπτώσεις που έγκριση και άδεια δόμησης είναι μαζί ...

Όλα θεάρεστα ... και fasttrackika πλασμένα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.