Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στην προσωρινη υπαγωγη, προεκυψε εξ'αδιαιρετου συνιδιοκτήτης,


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής:

 

Κλήθηκα να δώσω βεβαιωση μεταβίβασης σε διαμέρισμα στο οποίο κατα την αυτοψία διαπίστωσα αυθαιρεσίες. Η ιδιοκτήτρια εμφανίζεται στο Ε9 ως 100% (κληρονομιά απο την μητέρα της), και με βάση αυτό προχωρήσαμε σε τακτοποιηση και είμαστε τώρα σε προσωρινή υπαγωγή (φαίνεται ως 100% ιδιοκτήτρια η πελάτισσα μου). Έχει εξοφληθεί και το πρόστιμο...

Η μεταβίβαση θα γινεί στο ανηψιο της (δωρεά). Διαπιστώθηκε όμως οτι λόγω συμβολαιογραφικού λάθους ο ανηψιός θα έπρεπε ήδη να κατέχει το 50% του ακινήτου (η αδερφή της ιδιοκτήτριας είχε κάνει αποποίηση, όχι όμως και ο γιός της).

Συμβολαιογραφικά προχώρησαν στις διαδικασίες και έγινε η αποδοχή κληρονομιάς όχι όμως και τα λοιπά συμβόλαια ακόμα (που να δηλώνουν το 50%-50% που προέκυψε) . Όταν ολοκληρωθεί η πελάτισσα μου προκειται να μεταβιβάσει το 50% που τελικά της ανήκει (δωρεά στον ανηψιο).

Το θέμα είναι οτι εγώ δεν είχα ενημερωθεί, με αποτέλεσμα να θεωρώ 100% ιδιοκτήτρια την πελάτισσα μου και έτσι να προχωρήσω. Θα είχα προχωρήσει και στην οριστική, όταν απο τυχαία συζήτηση με ενημέρωσαν. Το θετικό είναι οτι ο νεος συνιδιοκτήτης συμφωνεί στην τακτοποιήση.

 

Θεωρείτε πως πριν την οριστική υπαγωγή θα πρέπει να τον δηλώσω ως συνιδιοκτήτη? Μπορεί να προκύψει θεμα για εμένα που θα το κάνω αυτό με μόνη την γραπτή συνένεση του και πριν γίνουν συμβόλαια ή δηλωθεί οπουδήποτε (υποθηκοφυλακείο, κτηματολόγιο κλπ)? Μπορεί να δημιουργήσει θέμα στα συμβόλαια?

 

Στο ΤΕΕ μου είπαν να προχωρήσω με 100% την πελατισσα μου, χωρίς όμως να βασίζονται κάπου...

 

Ποια η γνώμη σας? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός δηλώνει ένα ακίνητο με βάση το Ε9 που προσκομίζει ο ιδιοκτήτης. Αυτό έκανες.

Συμβόλαια δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγξει. ΟΚ κι αυτό.

Την ημερομηνία ένταξης του ακινήτου στο νόμο 4014 (πληρωμή παραβόλου) δεν υπήρχε άλλος ιδιοκτήτης. Μια χαρά κι εδώ.

Να οριστικοποιήσεις τη δήλωση όπως ακριβώς την έχεις. Κι όλα μια χαρά.

Στη συνέχεια για να γίνει η δωρεά εκδίδεις τη βεβαίωση 4014. Αυτή που βγαίνει από τη δήλωση.

Προσκομίζεται στο συμβολαιογράφο. Κι όλα μια χαρά.

Θεωρώ ότι, δεν θα "κολλήσεις" πουθενά.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αφού ακόμα δεν έχεις οριστικοποιήσει, πού βρίσκεται το πρόβλημα; Δύο ΥΔ, μια διορθωσούλα και τέλος!

Αλλιώς η βεβαίωση (που βγαίνει από τη δήλωση) θα αναφέρει λανθασμένα το ιδιοκτησιακό και μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Πραγματικά και εμένα αυτό με προβληματίζει, το πως θα φαίνεται το ιδιοκτησιακό.

 

Όμως αν το καλοσκεφτούμε, το να βασιστώ σε μια υπέυθυνη δήλωση του νέου συνιδιοκτήτη εφόσον αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν άλλα δικαιολογητικά, κατατεθημένα πουθενά, δλδ εκτός απο το να το δηλώσει σε εμένα δεν το έχει δηλώσει ακόμα τυπικά πουθενά αλλού, μπορεί να φέρει ίσως νέα προβλήματα στην πορεία. Το ιδιοκτησιακό νομίζω οτι θα το θεωρήσω "διορθωμένο" μόνο οταν καταθέσει τα χαρτιά του σε επίσημες υπηρεσίες και γίνουν αποδεκτά (ημερομηνίες βάση σφραγίδων). Όπως είπε και ο Ιάσονας δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγξουμε συμβόλαια, όμως στα δικαιολογητικά για τη ρύθμιση συμπεριλαμβάνεται το Ε9 (εκεί φαίνεται οτι το ακίνητο είναι και τυπικά δηλώμένο)

 

Σκέφτομαι λοιπόν, μήπως υποβάλλω τη δήλωση ως έχει, και εφόσον η συμβολαιογράφος το απαιτήσει για την νέα πράξη της δωρεάς (που βλέπω έτσι και αλλιώς να τραβαει το δίμηνο...), εκδίδω τοτε μια βεβαιωση μεταβίβασης με συνιδιοκτήτες 50%-50% και τους δύο (Για να προχωρήσει στη δωρεά προφανώς έχει λύσει και τυπικά τα παραπανω, και μου έχουν προσκομιστεί τα σχετικά έγγραφα).

 

Το μπερδεύω περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ο μηχανικός εξετάζει συμβόλαια. Δείτε την βεβαίωση μη ύπαρξης αιθαιρεσιών που υπογράφετε τη γράφει.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαίωση 4014 ΝΑΙ, στη δήλωση 4014 ΟΧΙ.

Στο συγκεκριμένο θέμα μας απασχολεί ΔΗΛΩΣΗ 4014.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός δηλώνει ένα ακίνητο με βάση το Ε9 που προσκομίζει ο ιδιοκτήτης. Αυτό έκανες.

Συμβόλαια δεν είναι υποχρεωμένος να ελέγξει. ΟΚ κι αυτό.

Σε περίπτωση όμως που η αυθαιρεσία είναι σε κοινόχρηστο χώρο (πχ στον ακάλυπτο) τότε πρέπει να ελέγξει ο μηχανικός και τα συμβόλαια. Αλλιώς πως θα βρει πόσοι, ποιοι και με τι ποσοστό είναι οι συνιδιοκτήτες?
Link to comment
Share on other sites

Soory αν είμαι τελείως off topic αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχω δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή, έχω βγάλει το παράβολο αλλά δεν έχει πληρωθεί ακόμα (λέει οτι πρέπει να πληρωθεί μέχρι 4/5) και προέκυψε διαφορά στο ιδιοκτησιακό. Δεν το έχει 100% η μάνα αλλά το μοιράζεται με τις κόρες (στο Ε9 που μου έφερε αυτό δεν φαινότανε . Τώρα πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια να τροποποιήσω τη δήλωση προσθέτοντας και τους νέους ιδιοκτήτες και να πληρωθεί το παράβολο που έχει ήδη στα χέρια της η αγνοώ τελείως τη δήλωση αυτή και κάνω μια νέα, με 3 ιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή αφού δεν έχει πληρωθεί το παράβολο;;;;;

Μάλλον εννοείς σε "αρχική υποβολή".

Μπορεί να πληρωθεί τώρα το παράβολο, να πάει η δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή και στη συνέχεια διορθώνεις - συμπληρώνεις ό,τι θέλεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.